2013 m. liepos 30 d., antradienis

Lietaus nutekėjimo sistema

Prieš klojant bitumu stogą, reikia pritvirtinti kronšteinus, latakus ir laštakius, kad po to vanduo nuo stogo sėkmingai susirinktų ten, kur reikia. Kažkada mąsčiau apie tai, ką pasirinkti, ir sprendimas priimtas -  visgi bus kokybiškas plastikas. Labai ilgai tiesą sakant nedvejojau - apie wavin daug gerų atsiliepimų, skardinių dalykų šalininkai apie wavin irgi nieko blogo negali pasakyti. O kaip praktika parodė, montuoti juos tikrai labai lengva - čia jau tėčio nuomonė.

Užsakiau paprasčiausiai per http://e-stogdengiai.lt/, tai viena geriausių mano patirčių - nusiunčiau pavėsinės ir namo projektą - viską paskaičiavo, parsivežėm patys, labai maloniai bendravo, na žodžiu tikrai miela. Namo stogui tiesa lietvamzdžių nepirkau - juos vis tiek montuoti galėsime jau kai namas bus su apšiltinimu ir apdaila - o tai tik kitais metais.

Taigi išbandyta pirmiausia ant pavėsinės, o po to jau ir namą "apsiuvo". Su vandens šlanga nustatėme, kur lygu, ir lataką reikia taip nustatyti, kad būtų mažiukas nuolydis, na kad vanduo tekėtų, ten, kur jo pasiruošęs lietvamzdis laukia.


Tuomet tvirtinami kronšteinai - pasirodo taip gudriai vadinasi tie kabliukai, kurie latakus laikys.


Įtemta virvutė simbolizuoja teisingai nusatytą kronšteinų tvirtinimo lygmenį :)


Matuojam ar laštakis - skarda, kuri sulinkusi per stogo kraštą ir dar po to atlinkusi taip, kad vandenukas gražiai į lataką gryptų. Viskas kaip ir ok.


Na ne taip jau ok. Kažkodėl pavėsinei skardas užsakėm rudas...Neklauskite kodėl, nieko neprisimenu, berods užsakinėjo tėtis, matyt pasitarė vietoje, kokią dažniausiai užsisako spalvą, tokią ir užsakė :D Namui jau užsakė pilkas, kaip ir visi vamzdukai. Bet iš tiesų tai ta ruda prie tam tikro apšvietimo apsimeta pilka spalva ir akių nebado. Na bet vis tiek juokinga, kaip kartais nutinka...

Na o čia išpjauta skylutė nuolajai:

Reikėjo nusipirkti specialų pjūkliuką metalui, su juo smagiai visai tas wavinas pjaustosi:


Žodžiu sumontuota viskas, pritvirtintas lietvamzdis. Tikrinam, ar veikia - pilam iš kibiro vandenį tolimiausiame kampe:


Vanduo bėga bėga:


Ir išbėga per ... sujungimą...


Pasirodo aukštyn galva kampuką pritaisėm:


Apvertėm taip kaip reikia, pilam vandenį - ir jis smagiai jau dabar pro tenk kur reikia bėga, apačioj:


Pavėsinėje nusprendžiau visgi tik iš vienos pusės lietvamzdį organizuoti, iš kitos pusės - tenkur mažiau vaikštoma, netvirtinau - taip sutaupiau kelis šimtus litų. Ten lašnos, tačiau ketinu sodinti prie pavėsinės sienos vynuoges, tai irgi nelabai gerai būtų, na žodžiu pataupiau. Va kaip pavėsine atrodo su lietaus nutekėjimo sistema (iš vienos pusės):


Na o namas irgi jau visas su latakais, bet turiu pasakyti pora dalykų papildomai. Bet prieš tai apie spalvas - apkalimo lentutes nudažėmė dažais, spalva tokia, kokia bus ir namo spalva:


Atidarius "skardinę" tokia nesuprasi kokios spalvos - beveik balta. Pradėjus dažyti neobliuotas lentas - vis vien nesuprasi, kokia ta spalva iš tiesų :)


Na o kalbant apie darba ant stogo -  visų pirma visgi nusprendžiau kad reikia išsinuomoti normalius surenkamus pastolius, kad stogo darbai patogiai eitųsi. Pastolių nuoma ne tokia brangi kaip atrodė iš pradžių - 5 Lt už kv m / mėnesiui. :


Taigi kainuos keletą šimtų, bet susirenka greitai (būčiau žinojusi, nebūčiau su ta mediena prasidėjusi)

Kronšteinus geriausia prikalti tose vietose, kur gegnės - tvirčiau patikimiau laikysis, o kadangi gegnės sudėtos kas 60 cm, tai labai tinkamas atstumas:

Va kaip tvarkingai guli latakas, ilgas jis šioj pusėj, apie 20 m.

Nuolajas tėtis nusprendė dar vielute prie medvaržtuko pritvirtinti papilomai - gal ateity sniego krūvio kokio poveikis bus ar pan.:


Kol kas nuolajos atsuktos į išorę, kaip minėjau, lietvamzdžius tvirtinsime tik kitais metais, kai namukas bus su apdaila. O dabar pro taip atsuktas vanduo ne link namo, o nuo namo toliau kreipsis:



Tikriname, ar vanduo reikiama kryptimi eina ir pro jokius tarpus neprateka:


Na ir taip aplik visą namuką:


Dėl wavin spalvos - kaip ir bet kuri plastmasė, nuo saulės jis kiek gali blukti, bet dėl savo kokybės blunka tolygiai. O štai mačiau kaip atrodo nekokybiška kažkokios plastikinės sistemos versija, važiuodama pro šalį pastebėjau, net sustojau nufotografuoti:


Reikia visgi kokybiškas medžiagas rinktis...

Na ir visi stogo kraštai jau su skarda:

 









2013 m. liepos 27 d., šeštadienis

Pavėsinės grindys - jau matyti neblogas vaizdelis

Per kelias praeitos savaitės lietingas dienas tėtis veltui laiko neleido, ir grindys pavėsinėjė jau beveik baigtos sudėti. Štai:


 Medis nuostabiai kvepia, ant natūraliaus maumedžio smagu tripsenti, ir šiaip atrodo labai fantastiškai gražiai.

Suku galva ką daryti su židinio pagrindo vidumi, kur matyti silikatinės plytos. Visą vidų klinkeriu klijuoti nesinorėtų, ir šiandien pagalvojau, o kodėl ji nepakabinus kokių simpatiškų užuolaidėlių. Paslėptų visą betvarkę, kuri manau visuomet ten bus:


Na reikės pagalvoti dar. Aš visiškai nei vienos dienelės neturėjau laiko atvažiuoti ir ką nors nuveikti, galėjau tik pasidžiaugti tėtės nuveiktais darbais trumpam šiandien užšokus. 


Tiesa, aš nupirkau dar vieną sėdimą hamaką - sūpuoklę :) Tikiuosi grįžus vasariškiems orams pajudės darbeliai visi. Dabar štai atidengėm kelis osb kiekvienam stogo šlaite - kad geriau vėdintųsi stogas visas.


Jeigu normaliai pradžius viskas, tai galbūt pirmadienį pavyks užkloti paklotą. Užklojus paklotą jau bus galima po truputį kloti bitumines čerpeles. Tuo tarpu šiomis dienomis dirbami visokie paruošiamieji darbai - montuojami kronšteinai, latakai, laštakiai ir t.t.

2013 m. liepos 22 d., pirmadienis

Stogo paruošimas dengti bituminėm čerpėm - ką dabar daryčiau kitaip

Jeigu dabar daryčiau iš naujo, tai daryčiau tokia seka - tik tik uždengus OSB iškart dengčiau paklotu. Uždengus paklotu, jokie lietūs nebaisūs. Yra ir tokie paklotai, kuriuos net žiemai galima palikti.

Labai gaila, kad niekas iš pardavėjų to nepatarė. Bet kokiu atveju visą stogą dengsiu paklotu, ir jį galima buvo uždengti iškart kai tik sudėjome OSB - na, būčiau iš anksto užsakiusi jį. Tačiau konsultantai dažniausiai Lietuvoje net paklotą atkalbinėja dėti - esant kiek didesniam nuolydžiuj pataria pataupyti.

Jeigu konsultantams iš tiesų rūpėtų duoti patarimus ką po ko daryti, į ka atkreipti dėmesį, tai tikrai būtų vertingas patarimas apsaugoti OSB ar kitą kokį pasirinktą pagrindą nuo lietaus.

Deja, laikrodžio atgal neatsuksi. Paklotas sudėtas po stogu laukia kada galės būti uždengtas, kai tik liūčių sezonas baigsis.

Statybinkai juokiasi "tu man pasakyk, kas Lietuvoj be lietaus stogą uždengia!" Ir sako nesinervinti labai jau. Na lengva pasakyti, juolab kai tikrai galima buvo imtis priemonių. Kad tik žinočiau tai anksčiau, ką dabar žinau...

Na o ruošiantis stogo dengimui, tėtis nusprende tose vietose kur susiduria šlaitai, uždėti skardos. Nes OSB plokštės sueina neidealiai, o skarda gražiai tą kampą sulygina, ir bus patogiau kloti. Nors dangos pardavėjai pasakė, kad nemato tame prasmės. Vis gi ne viską jie taip puikiai išmano, juolab ir ta skarda kainavo kelias dešimtis litų, ir jeigu taip patogiau ir tvarkingiau - tai matyt taip ir reikėtų:


Ir ten kur kraigas:


Matyti oro tarpas pačiam viršuje tarp OSB - jis būtinas vėdinimui, virš jo kažkada bus speciali plastiko vėdinimo detalė.

Na o tėtis vaikščiodamas ant stogo (aš ant jo vis dar bijau lipti) - ramina, sako OSB visiškai neišsikraipę, kiek pasišiaušė permirkę. Na tikiuosi tuo ir atsipirksiu :) Labai tikiuosi.

Pavėsinės grindų montavimas

Atrodo, ką gi ten galima būtų parašyti apie tai, kaip sukalti paprasčiausias lentas. Oi galima. Aš į viską, ką daro tėtis su medžiu ar su kokiais nors savo išradimais, žiūriu didelėm akim :)

Pasirodo, jeigu medsraigtį iškart į lentą įsuki - skyla šiek tiek ta lenta. Todėl jeigu norite kad viskas būtų be jokių įskilimų, pradžioje skylutę pragręžti, o po to jau medvaržtis seka....

Taigi nupirkti medvarščiai - 4,5 x 70, metalo spalvos:


Gręžiama skylutė:

Va kokia mažutė:

Na ir štai tuomet į ją medsraigtis įsukamas:


Gaunasi gražiai, be jokių įskilimų:


Lentos po 4 m. ilgio, o pavėsinės ilgis -  6 metrai, taigi lentos suduriamos ant balkių, kurie kažkada buvo sąžiningai impregnuoti. LABAI svarbu tiksliai prikalti pirmają lentą, nes po to pagal ją viskas ir eis. O pagal kraštinį balkį ją rizikingą lygiuoti, nes pats balkis kiek išlinkęs. Taigi su įtemptu siūlu pirmąją lentą pritvirtinome tiesiai. Po to iš šonų bus pritvirtintos lentos vertikaliai, kuri uždengs ne itin estetišką apatinių balkių vaizdą.


Tėtis kadangi profesionaliai dirba su medžiu, tai apsirūpinęs visokiais įrankiais, va su kokiu monstriuku lentas pjauna :)



Grindys pavėsinėje turi būti su tarpeliais. Tarpeliai jeigu lygūs - gražiau :) Pasiėmėm tokią pliauskelę, ir ją tarp dviejų lentų dedam, prispaudžiam - lentos gi medines, visokios išsikreivinusios, taigi taip vat ir išsilyginame viską, kad tiesiai viskas būtų:


Na ir viena po kitos dedame, prisukame gražiai medvarščiais:


Pirmą dieną padaryta pradžia:
 

Kol lietus neleis darbuotis ant namo stogo, bus dedamos grindys pavėsinėje.



2013 m. liepos 21 d., sekmadienis

Kam reikalingi balkiai

Balkių mano sodyboje bus visur: pavėsinėje, terasoje, pagaliau net ir name :) Man jie - be galo gražu, o dar ir labai patogus reikalas - gali kabinti ant jų visokias supynes, hamakus ir kitus malonumus. Štai:


Šis dalykėlis kainavo man šiandien Senukuose (buvo 40 proc. nuolaida) - 35 litukus, na dar virvutės pora metrų už ko pririšti, taigi viso 40 Lt. Ir jūs turite be galo patogų sėdėti-kyboti krėslą. Reikės nusipirkti dar keletą, kad pakyboti galima būtų draugiškai :)

Va, medituoju, galima susiriesti net loto poza:


Jau baisiai norisi uždėti lauko židiniui kaminą - lietingomis ir vėsiomis šios liepos dienomis užsinori šiltos sausos jaukios ugnies. Ech...

Beje, sėdimi hamakai būna su pagalvėlėmis - jie ženkliai brangesni, tačiau patikėkit - pagalvėlės tikrai nereikia, viskas ir taip labai neįtikėtinai nuostabu. O jeigu šeimoj dar yra vaikučių, tai apskritai fantastiškas reikaliukas ;)

Mirksta stogas skauda širdį

Pasirodo būtent liepa pats lietingiausias mėnuo metuose. Ir mirksta mano stogas, oi mirksta. Na difuzinė plėvelė uždengta OSB plokštėm. Tai, kad OSB šlapia - skaudu žiūrėti, bet manau kad užtektų poros saulėtų vasaros dienų ir su ja viskas bus OK. Šlapi ir grebėstai po OSB - čia kiek neramu, nes jiems išdžiūti reikia gero vėdinimo. Na vėdinimas tai yra, bet visgi reikės ne vienos dienos kad prasidžiovintų. Norėtųsi kloti bituminį paklotą ant sauso stogo. O žiūrint į savaitės prognozę nuotaika nekyla :(

Štai kaip pliaupia aplink Vilnių, filmukas čia :)

Belieka tikėtis, kad liepos vidury vasara nesibaigs ir sulauksime dar sausų šiltų dienelių. Tuo tarpu kol lyja po truputį juda į priekį darbeliai pavėsinėje.

2013 m. liepos 19 d., penktadienis

Pavėsinėje visgi tikrai bus maumedžio grindys, jau tuoj tuoj

Na taip norisi parašyti ką nors apie namo statybų pažangą, tačiau nėra įdomumo ir fainumo rašyti apie organizacinius rūpesčius, mirkstantį stogą, po truputį atvežamas medžiagas na ir visą kitą nesusipratimą. O pavėsinė - čia netikėtai pasislinko viskas į priekį, šiandien nuo to poslinkio siaubingai nugarą skauda net... Tiesiog ką nors pavėsinėje daryti tenka pripuolamai, tarp kitų darbų - rūpesčių, na arba kai siaubingas oras, kaip kad šiandien...

Bet iš pradžių noriu pasidžiaugti, kad man pavyko rasti maumedžio lentų už labai padorią kainą. Ačiū Arvydui už kontaktą. Vievyje yra lentpjūvė, kur yra V (5) kategorijos maumedžio lentų. Pasiskambinusi iš pokalbio nelabai tikėjausi ką atrasti, bet visgi nuvažiavau apžiūrėti, kartu su tėčiu. Lentpjūvės šeimininkas su pasididžiavimu rodė kokybiškas pirmarūšes lentas, kurios kainuoja milijoną, na ir parodė tą vargšę penktą kategoriją. Apstulbau, kad lentos visiškai normalios, na taip, truputį ne idealios, tačiau kai tėtis pasilenkė ir sušnibšdėjo man "tik imam greičiau šitas lentas" supratau, kad tiks :) Kaina 42 lt už kv.m.

Ir ką - lentos guli šalia pavėsinės dabar jau - laukia kuomet bus sudėtos. Štai - sakyčiau puikus laimikis:


Kodėl taip noriu to maumedžio? Nes aš jo nei dažysiu, nei alyvuosiu. Lentos su laiku papilkės (čia va rašiau apie tai kai pjos ateity turėtų atrodyti) - ir joms nereikės jokios priežiūros, nei perdažinėti, nei ką. Na ir maumedis - "amžinas" medis, o pavėsinės ar terasos grindys juk labai negailestingai eksploatuojamos visų gamtos stichijų, na ir žmonių žinoma.

Na ir šiandien, kadangi pylė iš dangau kaip iš jau ne kibiro, o kaip kokios cisternos, nutarėme paruošti pavėsinės pagrindą grindims. Buvo nupirkta juodos plėvelės ir užsakiau žvirgždo (frakcija 4/16):


O čia iš arti, meniškiau :)

Išravėjau visą žolę po pavėsine - buvo spėjusi išdygti kur ne kur. Pakasėme kabelį kiek po žeme ir laidą, jungianti dviejų pavėsinės sienelių rozetes:





Šiek tiek tarp kitko matyti mano pastangos po truputį klijuoti klinkerį :)

Tuomet patiesiama juoda plėvelė, kad iš po jos tamsybės jokie augalai nesumanytų dygti ir stiebtis pro grindų lentas.

 Na o ant plėvelės pilamas žvirždas, išlyginama gražiai lygiai:


Dabar telieka grindis patiesti, tačiau nežinau, kada tai pavyks padaryti. Labai norisi pradėti stogo dangą dėti - bet lietus po stogu veja, deja... Gaila mirksančio stogo, gerai, kad spėjo tėtis osb plokšte difuzinę plėvelę uždengti, bet jau ir osb plokštės gaila... Na tikiuosi saulėta giedra vasara sugrįš neužilgo.

Na o aš pribėgom vis paklijuoju klinkeriuką, gaunasi ne idealiai, bet manau tie nukrypimai nuo idealo (dramatiški sakyčiau nukrypimai...) nelabai kam kris į akis, nes visuma atrodo visai neblogai :)

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...