2017 m. gruodžio 2 d., šeštadienis

Trinklelės plius sumanios rankelės lygu įėjimas į namą

Šio rudens didysis darbas  - įėjimas iš trinkelių. KAIP aš jo laukiau. Visų pirma namas be normalaus įėjimo atrodo tikrai nekaip. Tačiau ne tiek estetika, kiek noras patogiai įeiti ir išeiti iš namų - štai ko tikrai trūko. Vasaros metu vaikščiojom visi pro terasą, tačiau atėjus šlapiam šaltam tamsiam periodui norisi eiti pro tambūrą. Na ir apskritai labai jau norėjosi užbaigti fasado apdailos darbus, ir įėjimas iš dalies yra to dalis - su juo galiu konstatuoti fasado užbaigimą :)

Taigi kaip padaryti aikštelę iš trinkelių? Ją tikrai galima padaryti savo jėgomis, net iš pirmo karto.

Iš kokių etapų susideda toks "projektas"
1. Komunikacijos - po aikštele gali eiti pavyzdžiui elektros laidai, tai reikėtų nepamiršti juos pravesti
2. Nusipirkti klinkerio - jis palyginus nebrangus, o štai cemento reikia nemažai ir tai sudaro kartu su žvyrų didesniają biudžeto dalį
3. Pasidaryti pamatus - gali būti juostiniai arba poliniai
4. Iš vertikalių trinkelių statosi pirmosios laiptų pakopos sienutė
5. Visą aikštelės suformuotą vidų užpilti storu sluoksniu (ne mažiau kaip 20 cm) žvyro. Dėl to nereikės dėti jokios armatūros (šaltis žvyro neiškilnos)
6. Tuomet užbetonuojama pirma pakopa - lygiai su sudėliotų vertikalių trinkelių viršumi.
7. Tuomet dedamos antrosios pakopos (mano atveju - jau aikštelės) vertikalios trinkelės.
8. Vėl pilama žvyro tiek, kad liktų vietos ne mažiau kaip10 cm storio betono sluoksnio aikštelei
9. Išbetonuojama aikštelė -laukiama kok išdžius
10. Betonui išdžiuvus trinkelės klijuojamos elastingais šalčiui atspariais klijais (Knauf geri)
11. Išdidžiai statot koją ant civilizuoto paradinio įėjimo :)

Suprantama, kad iš žodinio aprašymo nė velnio nesuprasi, taigi viskas su nuotraukomis toliau nuo pat pradžių. Štai kokiais kelis metus laipiojome laiptais :)


Pati pradžia - atradimas, kad elektros laidai, skirti vartams, ūkiniam pastatui ir t.t. išlenda iš po pamato ir yra trumpi:


Kviečiam elektrikus ir ilginame laidus - jų prireiks vėliau:


Tuomet perkame trinkeles - pasirinkimas - paprastos, šviesiai pilkos, Senukuose. Skaičiuojama tiesiog kvadratais, pradžioje pirkom 500 vnt, po to nusipirkome dar 30 vnt. Išmatavimai: 100x200x50 mm :


Taigi mūsų pamatai yra juostiniai. Čia nuotraukoje matosi išbetonuota pirma pakopa, o po ja jau supiltas žvyro sluoksnis (apie 20 cm):


Štai vaizdelis tos pakopos iš viršaus. Pradžioje laukia pabai kruopštus darbas: sumontuoti atramines lentas, kurios turi būti labai lygios - jos laiko vertikalias trinkeles ir tarnauja kaip klojinys. Kai klojinys sumontuotas, tiesiog prie jo viena po kitos statomos vertikaliai trinkelės. Sustačius užpilama betonu iškart.


Betonas užpilamas lygiai su trinkelių paviršiumi:



 Čia kampas matosi pirmosios pakopos:


Svarbu paminėti, kad trinkelės ilgis yra 20 cm, o pakopa patogi kai jos aukštis apie 17 cm. Uždėjus ant vertikalių trinkelių horizontalias - gaunasi bendras aukštis 20 + 5 cm. Todėl reikia įgilinti vertikalias tiek, kad bendras nuo žemės aukštis galutiniame variante taptų 15 ar 17 cm (man 20 cm pakopa jau per aukšta ir nepatogi). Sluoksnis apačioj toks: žvyras, tada betonas, ant betono trinkelės, vėliau viduje - irgi betonas:


Lygiai tokiu pat principu daroma antra pakopa - sustatomos vertikaliai trinkelės į suformuotą klojinį. Tuomet užpilame į vidų žvyro, jo reikia ne mažiau kaip 20 cm, jokios armatūros nedėjome - nes žvyras - gera pagalvė ir neturėtų leisti skilinėti betonui:



Užbetonuojama aikštelė betono sluoksniu, kurio storis mažiausiai 10 cm:


Iškart paaiškinsiu apie pakopos pagrindo plotį. Jis yra 0,5 - 1 cm mažesnis nei trinkėlės ilgis + jos plotis. T.y. pakopos paviršius - tai viena plytelė išilgai ir viena statmenai - tai 30 cm.


Bet kadangi ant viršaus kraštinė trinkelė kiek išlindusi (0,5 - 1 cm) - tai pakopai pagrindas yra tiek ir siauresnis, kiek tas norimas išlindimas:


Grįžtame prie stadijos, kai tik išbetonuota:


Betonavimo technika tokia, kad iš pradžių užbetonuojama tokia aikštelė, kuri neliečia namo ir kolonos. Tam, kad betonuojant ir lyginant paviršių su lenta, galima būtų laisvai su ta lenta manevruoti (braukyti):




O kai ši dalis išdžiūna, tuomet nuimamos lentos ir lengvai užbetonuojami tie plyšiai. 

Na ir dar toks niuansas su namo cokoliu. Kažkada bemūrijant nusprendėme kad reikia pakelti durų ir vitrininių langų slenksčius, berods 12 cm. Dėl ko būtent - jau patys neprisimenam (berods dėl šalčio tilto ar pan.) - tai sudarė kelis kartus problemų. Nes tas išbetonuotas paaukštinimas lieka nepšiltintas, plius susidaro aukštas slenkstis išeinant į terasą ir į šią aištelę. O aukšto slenksčio nesinori, todėl jį padarėmė maksimaliai mažą - tik kokius 5 cm. O tai reišia, kad aikštelė formuojama aukščiau nei visas namo cokolis. Čia nuotraukoje matosi kad jau išbetonuota aikštelė siekia apkalimo lentutes:




Todėl apatinė lenta atplėšiama ir atitinkamai pasiaurinama.... Sudėjus trinkeles - štai toks vaizdelis, matosi kad pasiaurinta apatinė apkalimo lenta:


O štai tas slenkstelis - kokie 4 - 5 cm (juoda juosta) Po to jį apdailinsime tokia pat šviesia lentute kaip ir visas namas:


Taigi kai išbetonuota aišktelė išdžiūna - maždaug po 3 dienų - klijuojamos trinkelės. Instrukcija parašyta ant klijų maišelio. Tepamas sluoksnis, prabraukiama su "šukom" ir dedama trinkelė. Tėtis klijavo nuo namo sienos (tos vietos kur nuotraukoje atremtas gulsčiukas):


Susidaro keli plyšiai, kuriuos po to reikia užpildyti betonu. Visų pirma, keli cm tarp trinkelių ir durų slenksčio (pamato):


Dar šalia kolonos, išklijuotos klinkeriu:


Medine kolona - rąstas - jis irgi atsidūrę ne virš trinkelių, o įgilintas į jas. Medine kolona remiasi ne į betoną, o į metalinį varžtą su poveržle (kad nebūtų kontakto su drėgme). Tas susiformavęs kavadratukas bus užpildytas skalda:


Kas liko dar nepadaryta: reikės nupirti akmens dulkių ir užpildyti visus tarpelius tarp trinkelių. Būtų aišku nelaukti ilgai, nes nesinorėtų kad ten prisikauptų purvo...

O čia meistras :) 


Vienam tikrai sunku tokį darbą daryti, todėl teko samdyti pagalbininką. Šįkart pavyko kaime surasti norintį dirbti vyruką, jam mokėjome 20 eur per dieną. Jo pagalbos prireikė 4 dienom.

Na ką gi, štai vaizdelis tvarkingai atrodančio namo įėjimo :)


Žengiam patogų žingsnį :)


Biudžetas paprastas:
Trinkelės kainavo jau nepaenu tiksliai bet sakymim 80 eur
Žvyras 50
Cementas 50
Klijų prireikę 2 maišų po 25 kg, sakykim 20 eur
Darbininkas 80 eur
Viso 280 eur :)
Beje, aikštelės plotas - apie 10 kv m. 

2017 m. rugpjūčio 27 d., sekmadienis

Įkvėpimai iš Garden Style 2017. Svogūninės gėlės

Jeigu jūs perskaitę įrašo pavainimą pagalvojote, kad štai pasėdėjusi ant kietos konferencijų salės kėdės keletą valandų aš staiga pulsiu pirkti daugybę tulpių, narcizų, krokų, česnakų... nebūsite labai teisūs. Būsite teisus, bet ne taip. Meilė svogūninėms gėlėms bręsta manyje kelis metus. Ta meilė ir susižavėjimas yra jaunesni nei meilė natūralistiniam apželdinimui.

Vakar buvau "Garden Style 2017" konferencijoje, kurios šių metų tema buvo tokia "mano" kad aš absoliučiai mėgavausi kiekvienu pranešimu. Galbūt todėl, kad per penkerius metus visiškai atsitiktinai užtikus natūralistinio apželinimo nuotraukų internete ir man tai pasirodė taip tikra, netgi taip lietuviška (nors tai buso Piet Ouldolf'o darbai) - dabar štai jau puoselėju ir tobulinu SAVO mažutę olandišką bangelę... Kažkaip jaučiuosi pasirinkusi teisingą kryptį. Žinot, tas jausmas, kai kuo gylyn tuo vis daugiau malonaus pasitikėjimo, kad taip ir tūri būti :)

Grįžtant prie svogūninių gėlių temos. Na, tai kad man patinka gigantiški česnakai - jokia paslaptis. Aš kukliai ir nedrąsiai po truputį pakaišioju krokų, ir tulpės mane žavi labai, pavasarį džiaugiuosi jų kupstu gėlyne. Vienu kupstu, bet tokiu mielu. Na o narcizai - mano svajonė, aš dievinu jų kvapą. Jie žydi per mano vardadienį, kaip ir alyvos bei pakalnutės, ir visa tai kvepia dieviškai. Kažkada sau pasakiau, kada nors, kada nors...kažką panašaus...


...čia kalbant apie narcizų grožį, į tobulą veją prašau nežiūrėti, tai pašalinis visiškai nereikalingas dalykas :)

Pavasarį stebint tuščią gėlyną, man kilo mintis, kad juk taip nuostabu būtų jeigu iki tol, kol ūgtels ilgametės gėlės (kurios kovą yra nukerpamos iki žemės) - kad gėlynas būtų pilnas žiedų. Pradžioje kovo mėnesį krokai - jų keli būreliai taip džiugina akį, išalkusią po žiemos spalvų... O jeigu jų būtų daug?!


Štai kaip gėlynas atrodo kovą, česnakai - didžiausias žalias džiaugsmas, žadantis gegužės pabaigoje spalvų. O juk tai tuoj tuoj gali sužydėti melsvais, baltais ir saulėtai geltonais krokais!


O po to tulpės. Aišku, sakysite, daug išlaidų, o po to kask tuos svogūnėlius ir džiovink, po to vėl sodink... Čia teko paskaityti Geltono Karučio straipsnįkuriame yra stebuklingas patarimas sodinti svogūnines gėles tiesiog giliau - 30 cm gylyje, ir tuomet jos a) nesidaugina b) auga 20 metų. Taigi ketinu tai išbanyti savo kailiu ir labai viliuosi, kad mano svajonė džiaugtis žydinčiu gėlynu ankstyvą pavasarį išsipildys :)

Na o gegužės pabaigoje pradės žydėti mano nuostabūs česnakai, štai jie:


Taigi 2018 metų pavasarį, gavusi patvirtinimą Garden style 2017 guru, jog taip galvoti ir svajoti yra N O R M A L U, tikiuosi nustebinti vietinius paukščius, vabzdžius ir save žydinčiu gėlynu. Krokai juk net pro sniegą žydi! O sako kai kurie, kad stebukų nebūna ;)








2017 m. gegužės 31 d., trečiadienis

Kiek kainavo antras šildymo sezonas. Oras - vanduo šildymo kaštai

Ką gi, žiema buvo ilga. Tiksliai pamenu, jog pirmas sniegas iškrito lapkričio 6 dieną. Velykos, kurios balandžio 17 buvo taip pat su sniegu. Paskutinis sniegas - gegužės 9. O mūsų šildymo sezonas prasidėjo spalio 9 dieną ir išjungtas gegužės 6 dieną.

Paduodama temperatūra buvo 28 - 32 laipsniai. Namie buvo palaikoma 18-20 laipsnių temperatūra. Gybenama nuolat - nuo kovo 1 dienos, o kitais mėnesiais - kaip kada - tai visa šeimyna per Kalėdas suvažiuodavom , virėm, kepėm, maudėmės, tai šiaip kas praleisti keleto dienų prie krosnelės, tai svečių savaitgaliais su nakvyne.

Temperatūra kai tik galima buvo, buvo fiksuojama, dažniausiai pirmoje dienos pusėje, neankstyvą rytą. Ir ji svyravo taip:


Na ir šildymo kaštai, kartu su vandens pašildymu čia:

Visas šildymo sezonas su vandens pašildymu kainavo 488 eur. Vandens pašildymą išskaičiavome apie 40 eur, taigi vien šildymas 448 eur / 7 mėn.

Namo kvadratūra - 135 kv.m. Vieno kvadratinio metro šildymas visam sezonui - 3,3 EUR.

Svarbu pažymėti, kad name nėra vidinių durų, ir dėl to:
  • nešildomas sandėliukas įtakojo bandrą temperatūrą
  • nešildoma katilinė taip pat (ten tikrai šaltoka tose patalpose)
  • Tambūre, kur įėjimo durys varstomos, kai bus uždarytas, taip pat matyt pagerintų bendrą situaciją.

Kas maloniai nustebino - langai visiškai nerasojo. Valio :)

2017 m. kovo 20 d., pirmadienis

Reklamuotojai - chaliavščikai, kreipiuosi į jus. Trinsiu velniop!

Taigi taip. Be gailesčio trinsiu visus komentarus, kuriuose bus reklama - nuorodos į visokio plauko puslapius. Atskirti jus lengva - jus ne į temą komentuojat, ir teršiat eterį. Norite pasireklamuoti? Kreipkitės ir mes sutarsime kainą. Norite visko nemokamai? Škac iš čia.

Čia pastebėjau kad tai kavos nukalkinimą, tai duris Aluje, tai projektavimą reklamuoja vis tas pats "komentatorius". Apie dešimt visokių beveik ne į temą komentarų, kiekviename vis kur nors nukreipia. Nė kiek nepanašu į rekomendaciją, tik nagla plika brukama ne vietoj reklama. Aš kai ne į temą pakomentuoja - skaitau savo įrašus "nejaugi aš kažką taip ne į temą parašiau"... gaištu laiką...

Supykau. Ištrinsiu velniop. Ir kitus blogerius kviečiu tą patį daryti!


2017 m. kovo 12 d., sekmadienis

Virtuvė

O štai ir aš :) Nepatikėsite, neturėjau noro ir ūpo taip ilgai rašyti savo blog'o. Jokių pasiteisinimų, tiesiog nekilo ranka. Na bet tikiuosi, šis įrašas bus įdomus ne vienam ir savo kaltę išpirksiu.

Taigi virtuvė pas mane sodyboje svajota tokia kiek kaimiška, nes vietoj viršutinių spintelių - atviros lentynos (įrašas apie svajones - čia). Štai rašau šį įrašą, o lentynų dar vis nėra... bet tikiuosi iki Velykų kaip nors pritvirtinsime ir jas. Virtuvės vizualizaciją aš turėjau jau prieš pusantrų metų - čia.

Na maždaug toks planas:

\

Iki tol kurį laiką virtuvė atrodė taip :)


Priminsiu, kad sienos išklijuotos plytelėmis, kurios dažniausiai klijuojamos ant grindų, kaip medžio imitacija. Atrodo tikrai gerai, ne dirbtinai, nes akmens masė - pirkau Domus Galerijoj "Kapri" salone - aišku, akcijines :)

Apskritai virtuvės projektą išskirčiau į tokius etapus:
1. Virtuvės brėžinys
2. Spalvų ir medžiagų pasirinkimas
3. Meistrų suradimas
4. Buitinės technikos išsirinkimas
5. Santechnika
6. Šviestuvai
7. Biudžetas

1. Projektas. Didelė virtuvė ar maža - patariu samdyti architektą, suplanuos viską centimetras į centimetrą. Pas mane stalviršis turėjo eiti sulyg palange, todėl gavosi aukštis 90 cm - tai toks aukštis jau pakankamai aukštiems žmonėms tinka, šiaip aukštis nuo 86 iki 91 cm svyruoja plius minus.

2. Spalvos - aš norėjau ne modernaus, o kiek tokio kaimišo, "netvarkingo" varianto. Panaudotos trys plokštės - 1) spintelių spalva ir paletė:


 

2) Vyno lentynų spalva - tamsesnė, iš Egger paletės:

 

na ir 3) stalviršis su spalvos kodu, kam patiks:



3. Meistrai. Juos pažįstu šimtą metų, dirba tvarkingai, greitai, kaina - rinkos. Todėl ieškoti nereikėjo. Jeigu kam Vilniuje reikės, galiu rekomenduoti - el.paštu rašykite.

Meistrai pagal brėžinius viską išmatuoja, pagamina, sumontuoja, įstato buitinę techniką. Darbas nuo pat pradžių atrodė taip:



Kliurka su gartraukiu, tiksliau - nepataikiau su rozete :D Kodėl aš tą rozetę slinktelėjau į dešinę - nė pati nežinau, žodžiu gavosi taip, kad gartraukis kad ir koks platus būtų - neuždengė rozetės, tai rozetę išlupom, laidus už gartraukio paslepėm, o tą skylę po to su glaistu užglaistysiu, kurį plytelių tarpams naudojau:

Na gerai dar , kad ta skylė gavosi už gartraukio, ir šiaip jau akių nebado, na bet kad taip nepataikyti...pati kalta.

Kai montavo virtuvę, tai plušo ir baldų meistrai, ir elektrikai, buvo pilnas namas ir darbas virė! Štai kaip:

Baldai stovi:

Sumontavus baldus, įstatoma įranga. Patys tikrai nesumontuotume savo jėgomis gartraukio, teko meistrams dėl tos rozetės gerokai pasikankinti. Ir elektrikų reikia indukcinės kaitlentės pajungimui. Santechniko reikia indaplovei pajungti. Kol kas čia virtuvė su nebaigta sala, salai trūksta stalviršio, kuris ąžuolinis ir dėl to tai - tėčio darbas.


Iš viso numatytos dvi lentynos vynui (kita - šalia šaldytuvo), lentynų vynui žymiai daugiau nei aš išgeriu vyno :)


Rankenėles pirkau "Furnitanas", Savanoriu pr. Tokios, kad derėtų ir prie buitinės technikos metalo.


Kadangi virtuvėjė spintelių daug, tai kampinė spintelė - paprasta, jokių išvažiuojančių stalčių. Čia sukišiu visokius špižinius puodus ir pan.


Na va, atrodo vaizdelis sustačius buitinę techniką taip, trūksta atvirų lentynų.


Ir štai pagaliau po kurio laiko sulaukiau salos stalviršio! Pagal projektą atvirtos lentynos ir stalviršis turėjo būti tamsiai nubeicuoti. Nežinau, ar gerai padariau, bet nusprendžiau palikti natūralią ąžuolo spalvą, tieiog nulaluota matiniu parketiniu laku. Saloje iš vienos pusės - daug stalčių, iš kitos pusės - pusbario kėdės. Stalviršio storis - 5 cm.


Štai iš tolo sala:

Aš mėgstu ant šaldytuvo suklijuoti magnetukus iš kelionių, turiu visą kolekciją, kelionėse ieškau visuomet originalių, nebanalių, todėl atrodo tikrai žaismingai:



4. Buitinė technika. Mano požiūris į buitinę techniką su laiku supaprastėjo. Tiesiog surašiau kokie mano poreikiai technikai - funkcijos, dydis, kainos lygmuo - ir išsiunčiau į BTN. Taigi ko norėjau: galingo gartraukio, nes virtuvė bendroje erdvėje su svetaine ir valgomuoju; didelės indaplovės, indukcinės kaitlentės su metaliniu rėmėliu (kad neapdaužytų kas). Sąrašas gavosi toks: 

Šaltytuvas Electolux  - EN3454NOX - 443 eur
Gartraukis Electrolux - EFB90566DX - 335 eur
Orkaitė Electrolux - EOC5851FOX - 480 eur
Indaplovė Electolux - ESL8316RO - 395 eur
Kaitlentė AEG - HK6542H0XB - 330 eur
VISO buitinė technika virtuvei :  1983 EUR

Patarimas - jeigu reikia pakeisti šaldytuvo durelių pusę, ir tas šaldytuvas yra su LED ekranėliu, tai patys to nedarykite - prašykite meistrų iš pardavėjo. Man šaldytuvą meistras kiek pagadino, o taisydamas aplamdė, taigi pakeitė į naują. Naują jau atvežė iškart su pakeista durelių puse. Kadangi pirkau viską iš vienos vietos - atvežė viską į sodybą ir sunešė. Kainas pasitikrinau internete, nuolaidų nelabai kas duoda didelių, o gaudyti pavienes kur nors ir po to transportuotis atskirai - nepatogu man. Kainos - kaip matote, vidutinės labai, jokios prabangos, bet tikiuosi tas electrolux darbuosis ilgai ir kokybiškai.

5. Santechnika. Čia paprasta - krauklė ir maišytuvas. Abu pirkau iš vonia.plius - jie turi daugiau visko sandėlyje nei Jaukurai, kur tokios pat kriauklės reikėtų laukti keletą savaičių, hm... Kriauklės spalva - tokia, kad maksimaliai susilietų su stalviršio spalva, ir berods pavyko. 

Tokia ta kriauklė: Franke Maris MRG 611-62 / spalva UMBRA
Maišytuvas - GROHE, nerūdijančio plieno spalvos


6. Apšvietimas. Ilgai ieškojau keleto mažų šviestuvų virš darbastalio. Ardena ir Ekoliumenas turi tokius Philips, jie po 25 -28 eur maždaug kainuoja. Po to Ardenoje pamačiau dvigubai pigesnius lenkiškus panašius, bet buvo per vėlu, būčiau juos pirkusi. Na bet dabar Philipsai, metalo spalvos (o koridoriuje tokius pat baltos spalvos pritaisiau, tik jie ne lubose kaip virtuvėje, o ant vertikalios sienos pritaisyti)


Virš salos pakabinau iš "Bijūnai prie namo" tris šviestuvus. Kiekvienas kainavo po kokius 60 eur... Bet kitose vietose mačiau beveik tokius pat dvigubai brangiau, taigi šie dar palyginus nebrangiausi. Apskritai Bijūnai prie namo turi labai tokį prancūziškai - skandinaviško stiliaus šviestuvų pasirinkimą, aš kaip katinas aplink lašinius ten sukiojausi, tai pora kabo sodyboje ir keli bute pas mane bijūniniai šviestuvai... :)

Bendras vaizdas su šviestuvais ir sala maždaug toks:


Trūksta nuotraukoje pusbario kėdžių, jas pirkau iš terraza.lt  - tiesiai iš vietnamo.

7. VIRTUVĖS BIUDŽETAS VISO:

Baldai - 2900 eur
Furnitūra (rankenėlės) - 90 eur
Buitinė technika - 1983 eur
Kriauklė - 198 eur
Maišytuvas - 105 eur
Salos stalviršis - 320
Lentynos - 170 eur
Santechniko ir elektriko darbai - nepamenu, tai skirkime 100 eur maždaug tam
Viso virtuvė - vienas brangesnių malonumų sodyboje - 5866 EUR

Jeigu skaičiuoti ir šviestuvus, reikėtų pripliusuoti dar 300 eur.
Ir dar - pusbario kėdės, keturios - 340 eur
Taigi viso virtuvė su šviestuvais ir kėdėm, bet be šaukštų ir šakučių - 6500 EUR. Bet ji- didelė ir patogi. Mano gyvenime kol kas - patogiausia virtuvė. Tas džiugina :) Dar laukia lentynos, kai bus - facebook.com/gyvenimassodyboje paskelbsiu gražųjį vaizdą.


Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...