2013 m. birželio 30 d., sekmadienis

Elektra į išorę

Daugybė smulkių darbų darbelių šiom dienom teko nuveikti, vienas iš jų - po namo pamatu prakasta ir pravesta porelė plastiko vamzdžių, kad po to į juos bet kada prireikus galima būtų įvesti elektros laidus. Pirmas toks reikalingumas atsirado mastant apie elektros privedimą į pavėsinę, ties kuo dabar intensyviai darbuojamės laikas nuo laiko.

Šiaip visai greitai tas darbelis pasidarė, rostverkas visas beveik paviršiuje, tik namo viduje reikėjo daug smėlio nukasti. Štai namie kyšo du vamzdukai toj vietoj, kur yra elektros įvadas padarytas:


Vamzdžiai tokie, kad į kiekvieną laisvai tilps po 4 laidus, gal net daugiau. O Išorėje išeina po žeme:


Jie užkasami (kad žemės neprilystų, tai kuo nors reikia užkimšti) - tačiau reikėtų užfiksuoti tiklias vietas kur būtent. Po to daug visokių taškų bus, kur teks prisiminti tikslią vietą, todėl verta matyt nufotografuoti atstumus ir turėt tokį "segtuvėlį" su nuotraukomis ir užfikuotais skaičiukais:


Na o štai pirmasis laidas, kuris įvestas į namą - reikėjo privesti elektrą į pavėsinę. O tam reikia daug žemės išrausti, tam į pagalbą atėjo žmogelis iš kaimo:





Laido reikėjo net 40 metrų, nes eina nuo įvado name, o laidai šiais laikais kainuoja. Pirkom laidą, kuris eis po žeme, vadinamą CYKY 3x4. Gerai, kad pataikiau ant nuolaidų dienos Ermitaže, nes su tom sumom visokiom "smulkiom" išlaidom biudžetas pavėsinei pučiasi visai ne smulkiai...






2013 m. birželio 29 d., šeštadienis

Stogas uždengtas OSB

Labai greitai šį darbelį tėčiui pavyko padaryti - 275 kv metrų stogą uždengė OSB plokštėm per 4 dienas. Tiesa, liko OSB plokščių - jeigu kam reikia, galiu 10 lakštų 12 mm storio parduoti su gera nuolaida :) Pasirodo, OSB suėjo be jokių atliekų, taigi dėl to ir liko.

Na ir yra keli svarbūs momentai dengiant OSB plokšte, nuo kurių priklausys bituminėm čerpelėm kloto stogo kokybė.

1) Reikia palikti tarp OSB plokščių 3 mm pločio tarpelį - čia tam, kad OSB kiek plėsdamasi neišsišoktų, kas įvyktų, jeigu ją vieną prie kitos be tarpų sudėtume:


2) OSB pas mus guli ant grebėstų, o šie ant makaronų, kurie ant gegnių (na tarp jų dar difuzinė plėvelė). Taigi gaunasi ne mažiau kaip 5 cm tarpas - o tai labai gerai, nes reikia, kad OSB vėdintųsi. Nuo vėdinimosi sąlygų priklauso jos tarnavimo laikas. Apskritai kalbant apie bituminę dangą vėdinimas yra vienas esminių dalykų, nes jis ypatingai traukia saulę ir stogas žiauriai įkaista. O kiek važinėjau aplink Vilnių - didžioji dalis bituminių stogų padaryti be vėdinimo detalės ant kraigo. Ir tai yra arba bus problema po kurio laiko... na bet iki kraigo vėdinimo detalės mums dar toli. Tačiau su tuo susijęs kitas momentas:


3) Svarbu ten kur kraigas palikti tarpą, t.y. iki pat galo nesudėti plokčių - tuomet gaunasi toks tarpelis. Po to jau dengiant bitumu bus sumontuota ant to tarpo speciali vėdinimo detalė. Taigi tarpas vėdinimui - jį būtina palikti:

4) na nepatikėsit, kas dar labai svarbu...ogi varžtai, kuriais prisuksite OSB.  O OSB prisukti reikia ne su bet kokiais varžtais, o su tinkamais, ir kaip aiškina žinovai - tik ne su juodais (nes juodi tik vidaus apdailai tinkami, o čia turi būti "auksiniai" arba "sidabriniai"). Nuo tų varžtų tiesiog dramatiškai priklauso OSB laikymosi kokybė. Štai koks varžtukas:


Na ir pastebėjom, kad vienoj vietoj pakalimo lentutės išlinko - matyt kažkaip dėl didelio ilgio (ar ilgo ilgio...). Na čia ne itin matosi, bet jos tokiu lanku eina:

Aš tiesą sakant nelabai mačiau nors išpūtus akis žiūrėjau, na bet tėtis griežtai pasakė, kad reikės pataisyti. Nupirko metaliniu tokių keturkampių vamzdžių, atlupo OSB ir vamzdžiais pritvirtino pakalimo lentutes, kad jau stipriai tinkamai laikytų ir ateity nesugalvotų lanko daryti:



Matosi va juodi metaliniai kur-ne-kur:


Na o čia jau idealiai palygintos pakalimo lentutės:


O čia štai OSB uždengtas stogas. Labai skubėjom uždengti (na aš tik morališkai skubėjau, nes ant stogo užlipti taip ir nesiryžau), nes svarbu, kad difuzinė plėvelė nebūtų per ilgai atvira - ji bijo UV spindulių, prarandamos jos savybės, taigi dabar po OSB ji jau saugi. Štai su stogeliu vaizdelis:


O štai likusių OSB krūvelė - nenoriu laikyti, tikrai kam nors atiduočiau su nuolaidine kaina. OSB dabar pabrangę, ir sako nuo liepos vėl brangs. Dar girdėjau, kad latviškos nėra geros, tik taip ir nesupratau kodėl. Tai čia ne latviškos, čia geros :) 10 lakštų...

2013 m. birželio 26 d., trečiadienis

Štai tau ir krosnelė

Krosnelė kainuos kelis - keletą tūkstančių, tačiau jai reikia kamino, ir tikrai negalėjau pagalvoti, kad tai bus toks brangus malonumas. Tie metaliniai kaminai gražiose interjerų nuotraukose neatrodo toks brangus dalykas, bet pasirodo, kad taip yra.

Kadangi krosnelės kaminui reikia numatyti vietą prieš dengiant stogą bitumine čerpe, pasikonsultavom. Ir štai kokie galimi variantai:

1) vesti iš krosnelės metalinį kaminą, o po to metras iki stogo tas kaminas - vamzdis turi būti saugus "dvigubas"
2) Išvesti metalinį kaminą pro sieną ir jį įrengti išorėje (mano atveju - terasoje gautųsi)
3) Išmūryti kaimą viduje namo
4) Išmūryti kaminą namo išorėje - prigludęs būtų prie sienos terasoje

Kas netikėta - mūryti kaminą ne ką brangiau - metalinis dvigubas vamzdis-kaminas kainuoti gali net brangiau....

Nesitikėjau tokio posūkio, nes krosnelės pastatymas kainuos man ne keletą tūkstančių, o matyt kokius 8 - jeigu vertinti krosnelę-kaminą-darbus-apskardinimą. Tai gan didelė suma. Na dar yra variantas nr 5) - atsisakyti krosnelės...

Jeigu daryti krosnelę - matyt apsistočiau ties variantu kaminą įrengti išorėje. Tačiau tai reikštų kelis tūkstančius išlaidų šį sezoną...

Gyvos ugnies sodyboje labai norisi, susigyvenau su šia mintim jau kažkaip...

2013 m. birželio 24 d., pirmadienis

Obelų gyvenimas po skiepijimo

Gudrios tos laukinės obelys, oi gudrios...

Balandžio pabaigoje šiaip ne taip pavyko mums dvejas paskiepyti. Viena didesnioji laikėsi iškart puikiai, sužaliavo gražiai. O mažesnioji stovėjo stovėjo be lapelių, sakau - matyt tas skiepijimas pražudė ją...Po kurio laiko atsibudo ir...

didesnioji obelis atrodė gražiai, tačiau įskiepiai prigijo tik kas antras, o tiksliau - net mažiau nei pusė. Matyt obelaitė atidavė jėgas savo kitoms šakelėms auginti, ir per mažai įskiepiams. Va neprigijęs vargšiukas:


Prigiję tokie kuklūs, na bet šiaip ne taip laikosi:



Pačią obelaitę dar kiek apkarpėm, kad būtų mažiau savų šakų be įskiepių, nes akivaizdžiai ji jas stengiasi auginti:


Na o ta mažoji, kuri kelias savaites mastė ar jai čia lapelius savo skleisti ar ką čia apskritai veikti su tais įskiepiais, sugalvojo matyt, kad niekur nebesidės - reikės priimti tuos svetimkūnius tokiais kokie jie yra - su visais trūkumais, ir kaip šoko tie įskiepiai augti ir žaliuoti, dabar jie kaip monstrai po 20 cm užaugo:


Štai kokias šluotas užaugino:


O pati va kaip nuostabiai atrodo:


Labiausiai šokiravo įskiepis, kuris žydėti susiruošė... Na bet mes tokiems išsišokimams visgi kelio nedavėm, reikia jėgas taupyti. Gaila, kad neįsiminiau ant kokios obels kokių veislių obelis įskiepijom. Tačiau įdomiausia visoje šioje patirtyje tai mažesniosios obels elgsena. Tikria galvojau, kad nunyko po skiepijimo, o čia kad išbujojo... Na tikiuosi, kad tai reiškia, kad po kelerių metų bus skanių vėlyvų obuolių, o dabar kantriai stebim :)

O tą didesniają banysime kitais metais papildomai įskiepyti ten kur įmanoma...

2013 m. birželio 21 d., penktadienis

Šviestuvai

Na kokiе gražūs tokie šviestuvai!


Tiesiog nuostabūs, jeigu pavyktų rasti ką nors panašaus... Pasikabini tokius keturis, pastatai kokią lentyną, sofkutę, pasikabini porą paveikslų - ir kambarys įrengtas! Labai tinkamas variantas, tiesiog svaigstu...

2013 m. birželio 17 d., pirmadienis

Kaminas!

Jis jau pastatytas :) Štai kyšo iš po stogo:


Na o pasirinkimas mano šįkart padarytas ypatingai vertinant kokybę. Shiedel visgi. Nors labai rimtai svarčiau pigesnių galimybių, ypač gundančiai atrodė Resta parodos metu siūlomi "Konect", ypač kai labai akcentuota buvo, kad ir jų, ir Shiedel keramika gaminama toj pačioj gamykloj. Tačiau man teko pamatyti nuotraukų, kur Konect kaminai suskilinėję, todėl tai galutinai atbaidė, ir nutariau su kaminu nejuokauti. Dar vienas motyvas, ir tikrai labai reikšmingas - RESTA metu gavau kuponą su 20 proc. nuolaida kaminui, taigi tai tikrai svarus sutaupymas. Juo ir pasinaudojau.

Dar vienas apsisprendimas - nutariau, kad geriausia bus, jeigu kaminą mūrys sertifikuoti meistrai. Darbų kaina - 100 Lt / m. Išsiunčiau kelis užklausimus dėl kamino, bet gavau tik iš židinių meistrų - jie taip pat atstovauja Shiedel, taigi kupono nuolaida galiojo ir pas juos. Gavau kaminui su ventiliacija 20 proc. nuolaidą, o dvigubai ventiliacijai ir klijams - 15 proc. paisiūlymą. Planavau, kad kamino aukštis maždaug 6 m, bet kai sumūrijo - gavosi mažiau - 5,30 m.

Taigi kodėl verta, kad mūrytų židinių meistrai: jie atveža viską nemokamai, atvažiuoja su savo pastoliais, žodžiu nereikia niekuo rūpintis. O kainos mūrijimo labai panašios, man mūrininkai siūlė net už didesnė kainą -  110 Lt / m, o dar turėčiau pasirūpinti klijais ir t.t. Taigi sertifikuotieji vyrukai atvažiuoja su štai tokia mašinyte:


 Va kamino brangiosios dalys:


O čia vat apšildymas kaip atrodo:


Neturėjau galimybės stebėti kamino mūrijimo, tačiau viską labai gerai aprašė Namukas ir Raituzonamas, jeigu ką :)

O pas mane variantas - Rondo Plius 18+V plius dviguba ventiliacija. Tai reiškia, kad vienas kaminas ir trys ventiliacinės angos iš viso. Iš pradžių sumūrijo kaminą, po to šalia prilipdė ventiliacinių angų blokelius. Svarbus momentas - reikia įrengti išėjimo angą tokiam aukštyje, kad po to nebūtų problemų pajungti katilą. Pas mus šiuo atveju gavosi net 2 m - kaip sakoma, geriau aukščiau, nei per žemai. Kiek žiūrėjau granulinių katilų, jų pajungimas būna 1,8 aukštyje dažnai, o skersmuo 160 arba 180 mm.



Čia už grotelių glūdi kondensato surinkimo indas:


Dar vienas svarbus dalykas - tokių kaminų reikalavimas, kad nutolę nuo kitų konstrukcijų - šiuo atveju gegnių - būtų minimum 3 cm. Pasisekė - labai gražiai kaminas tarp gegnių įsipaišė, atitolęs nuo kiekvienos minimum po 10 cm:


 O štai apžiūros durelės - jos iš kitos kamino pusės ir bus jau prieinamos ne iš katilinės, o iš sandėliuko:



Kamino mūrijimo darbai užėmė labai mažai laiko - tik pusdienį, atvažiavę penktadienį apie 9 val. ryto, meistrai pradėjo savaitgalį savo jau 14 val...


2013 m. birželio 13 d., ketvirtadienis

Pavėsinės darbai laaaabai po truputį

Atrodė, kad kol mūrysis sienos ir dėsis gegnės, galima bus skirti daugiau laiko darbams pavėsinėje. Tačiau nesigauna taip kad ir kaip besisuktum - daugybė darbų darbelių - tai medžiagų nupirkti, tai pasitarti, tai dar kas nors.

Todėl šis įrašas ne apie konkretų kažkokį etapą, o tiesiog apie kelis darbus, kurie šiom dienom pasistūmėjo. Aš atostogavau savaitėlę, todėl turėjau laiko skirti statybų rūpesčiams iš esmės, na ir dar pradėjau klijuoti klinkerį :)

Kadangi pirmą kartą gyvenimą ką nors panašaus darau...ne, nebaisu, juk galvoju jeigu statybininkai tai sugeba padaryti, tai kodėl aš negalėčiau. Klinkerio klijavimas yra brangus "malonumas", jeigu samdytumei kažką. Sakykim, pavėsinės sienutėms reikia apie 30 kv.m., dar po tiek pat kiekvienai namo kolonai reikės. Jeigu pačiai užteks kantrybės šį darbą padaryti, sutaupysiu nei daug nei mažai - apie 4-5 tūkst. litų, nes klinkerį klijuoti - prašo ir po 50 Lt / m2 ir daugiau... O man tuo tarpu tai yra beveik meditacija, visiškai nesudėtinga. Taigi...

Kad būtų apatinė eilė tiesi, tai su kreidine virvute pažymėjome tiesią liniją:


O tuomet pritvirtinome tokius metalines iš kažkur garaže atrastas tokias juostas, kad ant jų pirmą eilė "nusėstų".

Kiek pašlifavome sienutę su švitriniu popierium - juk visa tai per žiemą tūnojo, kad viskas būtų tinkamu darbui paviršiumi:

užsipirkau giluminio grunto ir...patapšnojau :)


Užsimaišiau mišinio, ir su dantyta lopetelė pradėjau klijuoti savo nebrangų lenkišką klinkerį, t.y. klinkerines plytutes:

Tiesa, kryžiukus T formos buvo nelengva rasti - reikėjo užsisakyti, ir tai padariau IRIS'e. Nusprendžiau, kad turi būti gana platūs tarpai, taigi pasirinkau 8 mm pločio "kryžiukai" (jeigu jie ne pliuso formos, tai gal ne kryžiukais, o t-kiukais reikėtų vadinti? :)

Na žodžiu taip po trupučiuką viskas juda:




O va po kelių "užėjimų" vaizdelis:


O štai brokas, kurį reikės taisyti, t.y. nupjauti kažkaip... Nelabasis sugundė įsibėgėti ir kažkaip per daug iškišau kraštą vieną. Žodžiu reikės "palyginti" pjūklo būdu...


Dėl vaizdo - na, klinkerio plytelės iš tų pigiųjų, ir jos tiesą sakant atrodo tamsesnės saulėtos dienos šviesoje nei tikėjausi, bet visgi atrodo gana natūraliai, su vario atspalviu, sakyčiau net gražiai. Tikiuosi ,akd didoki tarpai, kuriuos ketinu užpildyti šviesiai pilku glaistu vėliau priduos dar daugiau natūralumo:


Tuo tarpu brolis paaukojo kelias savo atostogų dienas ir padėjo išgręžti daugybė skylių pavėsinėje - apie 20 kokių, kiekviena 1,2 m gylio.



Visos skylutės užbetonuotos, įdėti metaliniai strypukai, žodžiu kaip ir praeitą vasarą darant pamatus pavėsinei. Impregnavau visus balkius, labai sodriai:


Ir visi jie pritvirtinti. Ant jų kalsis medinės lentos - pavėsinės grindys:


Matuojam ar tikrai lygiai - lygiai viskas?


Čia tokias skylutes padarė aplink metalinius išlindusius strupus, čia kad netrukdytų kalti lentų vėliau:


Dabar sprendžiu dilemą dėl medinių grindų. Kažkada rašiau apie savo norą turėti natūralias niekuo nepadengtas maumedžio grindis. Po to, kai palyginau maumedžio lentų ir pušinių kainas, sugalvojau pušines dėti (pušis apie 40/kv.m., o maumedis apie 60 Lt/ kv.m....brangus velnias), tik tuomet jas reikėtų dažyti jau tikrai. O dabar galvoju, kad gal "blogos" kategorijos maumedį nusipirkti, nes taip nesinori kasmet dažyti tas grindis... O tas "nekoks" maumedis kainuoja apie 35 - 40 Lt / kv m. Reikės pažiūrėti, ar neatrodo jis itin blogai, ir galbūt tai būtu optimalus sprendimas... Dar žiūrėsiu, kai pamatysiu ir pačiupinėsiu pigų maumedį pati.

O štai vaizdelis į namą iš pavėsinės:


Pro medžius nelabai ir matosi kas nors, kaip ir pavėsinės iš namo nesimato, nors vienas nuo kito tėra 17 metrų...

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...