2021 m. gruodžio 28 d., antradienis

Elektros galios padidinimas. Kiek? Daug.

Prireikė didinti galią. Buvo 12 kw, ir to neužteko, norint įsirengti elektromobiliui pakrovimo stotelę. Pradžioje man parekomendavo pasididinti iki 22kw. Aš džiugiai užpildau ESO paraišką, sumoku 31,75 eur. Buvau įsitikinusi, kad tas padidinimas kainuos gana simbolinę sumą, nes pries 6 metus didinausi galią nuo 7 kw iki 12 kw (statant oras-vanduo) ir sumokėjau už viską tik 50 eur. Tačiau tokių laikų ir kainų jau nebebus...  

Padarau varžų matavimus už 50 eur. Ir tada matau, kad preliminari ESO sąmata...1400 eur. Ilgai žiūrėjau į tą sumą ir supratau kad nekyla ranka tiek mokėti. Po pradinio šoko pradėjau nagrinėti kodėl tiek. Didelę dalį sudarė tokiai galiai padaryti reikalinga rekonsrtrukcija, susijusi su transformatoriumi. 

Tada parašiau ESO, kad suklydau ir noriu ne 22kw, o tik 18 kw. Labai tikėjausi, kad antrąkart to paties mokesčio neims. Klydau, teko sumokėti antrąkart. Šįkart sąmata 548 eur. Na beveik tūkstantį taupau, išsiversiu ir su 18 kw. Gaunu sutartį iš ESO, pervedu jiems tuos pinigus. Pagal sutartį jie gali įvykdyti darbus per 15 kalendorinių dienų. Bet padarė super greitai. Vakar popiet padariau pavedimą, o šiandien vakare jau skambino elektrikas, sako "stoviu prie jūsų, noriu atjungti elektrą". Na ir jau šiandien turiu 18 kw.

Viso gavosi:

Pirma ESO paraiška - 31,75 eur

Varžų matavimai - 50 eur

Antra ESO paraiška - 31,75 eur

Vėl varžų matavimas (tiksliau naujai įkėlimas pagal naujai išduodas ESO sąlygas) - 20 eur

Mokestis ESO - 548

Viso: 680 eur... SKAUDŽIAI...


Pasirodo, kad kiek 1 kw padidinimas kainuoja, priklauso nuo teritorijos. Aš patenku į labai nedėkingą, t.y. brangią zoną -  1kW zoną, tai net be jokių papildomų darbų net, kainuoja brangiau nei sakykim kitoje Lietuvos teritorijoje. 

Štai nuoroda į tą diskriminuojantį mano kišenę žemėlapį: https://www.eso.lt/lt/verslui/elektra_99/tinklo-pletros-zonos.html?fbclid=IwAR1xxt_SpZYpkQY-gWXckN_Pi6psNy5-ba2-hrteP7s-Fm3uk3SWr_RfUTw




 

2021 m. gruodžio 1 d., trečiadienis

Žemės ūkio paskirties sklypo pirkimas

Pasirodo, nusipirkti žemės ūkio paskirties sklypą šiomis dienomis Lietuvoje oj kaip įdomiai. Priešais mūsų sodybėlę gražus sklypelis. Labai nenorėjau, kad kažkas priešais ką nors pastatytų - pripratau gyventi kad aplinkui dairantis akis neužkliūna už ciekavo kaimyno. Dar nesinori, kad koks ūkinikas užsėtų rapsų ar dar ko ir purkštų juos chemija, o kartu ir nuo mūsų bičių. Kalbinau kaimynę kad kai sumastys tą žemės lopinėlį parduoti, kad aš jo noriu. Galite mus pasveikinti - tapome papildomų 5 ha savininkais. O dabar kaip viskas vyksta - nes buvo netikėtumų.

Iš pradžių žemės savininkas turi pranešti Nacionalinei žemės tarnybai, kad jis už X sumą parduoda žemės ūkio paskirties žemę. Informacija išsiunčiama visiems besiribojantiems su parduodamu sklypu kaimynams, ir dar kažkur skelbiama. Taigi dabar į tą žemę jeigu nori, gali pretenduoti visi pagal pirmumo teisę. Pirmumo teisė yra ūkininkams. Tuomet kaimynams. Jeigu esi kaimynas, bet nesi ūkininkas - tai bet kuris apylinkės ūkininkas turi prieš tave pirmumo teisę (jeigu nori žinoma, ir siūlo kainą). Taigi, aš kaip norinti turiu užpildyti SUTIKIMO formą, kad už nurodytą sumą sutinku pirkti žemę. Prikabinu ūkininko pažymėjimą, siunčiu dokumentus NŽT.

Po savaitės gaunu atsakymą, kad atsakymas NEIGIAMAS, nes mano ūkininko pažymėjimas negaliojantis. KAIP TAI NEGALIOJANTIS? Skambinu į NŽT - nu negaliojantis. Skambinu į Vilniaus rajono savivaldybę, klausiu "jak to tak?" Oj, sako, čia tūkstančiams praeitą kovą tuos ūkininko pažymėjimus panaukino, nes dabar reikia elektroniniuose valdžios vartuose kasmet kažkokį paukštuką uždėti, kažką pažymėti.

Oh siaube, galvoju, nieko nežinau, jokio pranešimo negavau. Klausiu, kad jau taip, ar būtų galima atnaujinti. Galima atnaujinti - skubiai vykstu į savivaldybę, susigriebiu visus atestatus kai laikiau egzaminą ūkininko pažymėjimui gauti, maloni savivaldybės darbuotoja viską man sutvarko, parodo ką ten kitais metais reikės pažymėti, kad vėl man to pažymėjimo ir buvimo ūkininku neanuluotų. 

Vėl jau su nauju ūkininko pažymėjimu pildau naujai sutikimą pirkti žemę, siunčiu NŽT. Dar jiems paskambinu, perspėju kad pažiūrėtų mano naują "pareiškimą". Ramu.

Sėdžiu laukiu, eina savaitės. Skambinu savininkei, klausiu ar yra žinių. Sako, skambinsiu NŽT, nes žinių nėra. Po savaitėlės skambina, sako, einam pas notarą - gavo leidimą man parduoti žemę. Pildau dar vieną popieriuką - DEKLARACIJĄ, iš esmės ten orientuota viskas, kad aš ir artimiausi mano šeimos nariai kartu nevaldome daugiau kaip 500 ha žemės. Tada notaras dar prašo atsiųsti sutikimą pirkti žemę. Na siunčiu aš jam tą savo sutikimą pirkti žemę. "Ne" sako, tau NŽT turėjo atsiūsti SUTIKIMĄ kad TU gali pirkti žemę. Vat čia tai naujiena. 

Pardavėja sako - bet tai aš gavau leidimą parduoti žemę (man).  Na bet žodžiu atšaukiam vizitą pas notarą, nes kai aš išsiunčiau prašymą išduoti man sutikimą pirkti sklypą, tai užims apie 10-15 darbo dienų. Galbūt NŽT ten pagalvojo kad kažkaip matyt negerai kad jie manęs neinformavo, jog atsakymas man teigiamas - žodžiu sutikimą aš gavau staigiai - per 2 dienas. 

Taigi galite pasveikinti mus pirmą žiemos dieną tapus kiek stambesniais žemvaldžiais. O čia va mes karštą liepos vakarą žvalgomės po mūsų svajojamas valdas :)






2021 m. lapkričio 18 d., ketvirtadienis

Kodėl liko neiškeptas didelio stiklinio šiltnamio projektas. Arba graudi istorija apie gamintoją "Gardenis"

Jau praėjo nemažai laiko ir emocijos nuslūgo. Tikrai norėjau ne kartą parašyti postą "ant karštųjų", tačiau norėjau "ataušti" nuo to nesaldaus apgaulės jausmo. Daug kas FB puslapyje klausiate kas gi man nutiko su tuo Gardeniu. Taigi galvoju kad perspėti, į ką galite įsivelti, tiesiog privalau.

Galbūt Gardenis yra tinkamas paprasčiausiam šiltnamiukui užsakyti, nežinau, nežinau. Tikiu, kad yra daug šios komanijos patenkintų klientų. Aš nei patenkinta, nei klientė likau :) 

Žodžiu istorija tokia. Kreippiausi į juos vasario mėnesį, sutarusi atskiro individualaus vizito karantino metu. Mano užsakymas kaip individualaus asmens nemažas: norėjau stiklinio, apie 40 kv.m šilnamio su pamatu, pageidautina kuo aukštesnio, kraigo auktšis link 4 m. Vadybininkas nudžiugo - sako kaip tik kreipiatės į ką reikia, nes tik mes sugebam tokius pagaminti, skandinavai patys tokių nesigamina - jiems gaminam mes, mes ir tik mes.  Na ok, džiugu, kad patekau pas profesionalus. Atsiuntė pasiūlymą pradžioje su stogu iš polikarbonato, pasakiau kad noriu viso stiklinio. Tokiu atveju reikia stipresnės konstrukcijos. OK, tinka, kainuos brangiau. Kiekvieną kartą patvirtindavau arba patikslindavau detales dienos bėgyje, nes pasak vadybininko yra galimybė šiltnamį pasatyti gegužės mėn. Pradžia daug žadanti. Kalba ėjo apie tokią viziją:

Tada man kiek keistokai pasirodė primygtinis rekomendavimas pamatui pirkti klinkerio plytas iš jų susijusių partnerių. Sakau, aš gal pabandysiu užklausti Lemoros, bet tuomet sako, kad vis tiek norėtų pateikti alternatyvų pasiūlymą iš savo partnerio. Na man kaip ir skirtumo nėra - nulėkiau į jų nurodytą klinkerio parduotuvę, išsirinkau klinkerį, nusiunčiau info.

Tada sako kad pamatą darys bendrovė kuri kaip ir tai pačiai jų įmonių grupei priklauso. Na ką gi, pagalvojus sakau - tuomet kai bus viskas vienose rankose, man gal ir ramiau - bus susikalbėjimas tarp tų kurie pamatą darys, klinkerio plytas sudės ir šiltnamį surinks. Gerai, kadangi viso projekto suma jau judėjo link 15 000 eur, sakau siųskite sutartį, pasirašom ir judam. Mažaug tuo metu buvo prasidėję dingimai, gumos tempimai, pažadai atsiųsti info - neištęsėjimai. Na bet visko nutinka. 

Tuomet staiga man skambina ir sako, kad jie sutarčių nesudarinėja. Bum. Kaip sakau "nesudarinėjate"? Juk didelė suma, daro jūsų rekomenduoti partneriai ir t.t., o tai kaip tuomet darome. Žodžiu laikas eina, o projektas nejuda. Tuomet man paskambina kažkokia moteris (po to vadybininkas paaiškino kad tai buvo jų valdybos narė) ir labai griežtu tonu su manim pakalbėjo, kokių aš čia sutarčių pageidauju. Aš nustėrau - ir dėl tono, ir dėl klausimo. Na sakau kadangi čia didelė suma, jūsų partneriai daro... O ji man - kokia nesamonė, jokių mes čia partnerių neturime, joks vadybininkas jums nieko negalėjo čia rekomenduoti, ką čia išsigalvojate, mes su niekuo čia nesusiję.

Bliamba, gal tas vadybininkas "savo" partnerius turi ir jam kokie komisiniai eina, galvoju negražu pakišti kažkaip gal žmogaus... Žodžiu aš nuo tos prieštaraujančios viena kitai informacijos visiška pasimečiau. Bandžiau kalbėti dar su vadybininku - žiūrėkit, aš patvirtinau kad projektas tinka, man kaina tinka, imam darom?

Tuomet po kurio laiko man skambina....pamatus darančios kompanijos atstovas. Sako, padarysime mes jums pamatus, surinks jums tą šiltnamį. Vėl pasimečiau, sakau: o tai jūs gi pamatus darote tik, jūs gi nesusiję ten. Man sako - susiję, čia vis tiek viena grupė įmonių, mes čia tie patys... Atsiųsiu sutarties projektą sako. Oj, o juk sakė man kad nesudarinėja sutarčių? Sudarinėjam, sako.

Na, sakau tuomet laukiu el paštu, siųskite. Jau buvo berods koks birželis, nepamenu, o gal jau ir liepa...

Manote, atsiuntė ką nors? NE. Pradingo. Aš tiesą sakant ir nesitikėjau, po viso keturių mėnesių tokio beprotiško bendravimo. Jau net ir nenorėjau su jais prasidėti, nes jausmas susidūrus su melagiais tikrai nekoks.

Kas iš to išėjo - viskas tik į gera. Užsisakiau du stikliniu šiltnamiukus iš kito gamintojo. Sumažinau savo lūkesčius. O ir pinigų kainavo su surinkimu 5000, o ne trigubai. O besidomintiems kuo pasitikėti, kas kaip dirba, istorija su "Gardenis" čia labai švelniai aprašyta ir sušvelninta. Aš buvau vedžiojama už nosies 4 mėnesius ir praeitos vasaros metui... be šiltnamkio nelikau, nes neišardžiau senojo šiltnamio. Gerai, kad nepaskubėjau griauti :)


2021 m. sausio 9 d., šeštadienis

Kabanti sofa terasoje (arba "Kėkaukos")

Didelė terasa turi daug privalumų - slepia nuo saulės, nuo lietaus, vėjo. Žinoma, jeigu terasa po stogu. Jeigu norite įsirengti terasoje kabančią sofą - nepamirškite statant namą įsirengti balkius. Pakabinę sofą (mes ją vadiname Kėkaukos) jūs galėsite mėgautis visiškai kitaip kavos gėrimu, knygos skaitymu, snūduriavimu savatgalio popietę, užmigimu nakčiai (kartais nutinka ir taip...).

Tai visiškai amerikietiškas dalykas, jų terasose tai įprastas dalykas, mūsuose gi aš nesusidūriau su šiuo reiškiniu, todėl mąstau, kad instrukcija, kaip tai padaryti, praverstų vienam - kitam.

Mano įkvėpimai, atrasti prieš keletą metų aprašyti jau senokai štai ČIA, įraše "Kėkaukos"

Tiems, kas moka sumeistrauti bet ką tik žvigtelėję į nuotrauką, užteks ir čio paveiksliuko, taip atrodo galutinis malonus finišas:


Na o toliau išsamus (ir tikiuosi suprantamas) aprašymas su dėmesiu įvairiom naudingoms ir kartais mielom detalėm. Kaip padaryti pagrindą aš detaliai neatvaizduosiu - tiesiog ant išilginių dvienų siaurų lentučių pritvirtinta 14 lentų, būtinai su tarpeliais, kad viskas vėdintusi, tai juk lauko baldas. Tokios "dėžutės" išmatavimai -  maždaug 190 X 100. Iš visų šonų - po šoninę lentutę, tik priekyje tokia kiek išpjauta forma - tiesigog dėl grožio. Gylis - priklausomai nuo to, kokį čiužinį dėsite. Mano čiužinio aukštis 16 cm, lentutės turi būti žemiau kelis cm, kad tiesiog nesidaužytumėte į jas - čiužinio viršutinė dalis turi kyšoti (vėliau nuotraukose matysis)


Tuomet tvirtinami turėklai, lentutės siaurėjančios į apažią. Iš šonių po tris, nugaroje - 6. Turėklų aukštis  48 cm: 


Tarpai tarp turėklų 35 cm:


Po to šie turėklai bus "apjungti" virvutėmis, jų funkcija - grožis, ir kad pagalvėlėms būtų į ką atsiremti vėliau :) 
Iš viso panaudotos dviejų storių virvės, jas pirkome tiesiog Ermitaže, viena storesnė - pakabinimui, kita plonesnė - sujungti nugarėlė lentutes.

Stora virvė:

Plonesnė virvė:


Kaip gi tvirtinome virves, ant kurių kybo sofa. Iš abiejų pusių kampuose pragręžiame gražiai didelę skylę. 


Apatinės lentutės - jos iš nugaros pusės padaryto išsikišusios ir užapvalintos. Taigi virvė, kuri perveriama pro viršutinį turėklą toliau eina žemyn ir perveriama per apatinė lentutę.




Ir tada užlenkiamapo apačia, ir ten jau pristpaudžiama štai tokiu būdu:






Taigi po virvę iš kiekvieno šono. Ilgis - priklauso nuo to, kokiame aukštyje balkis. 


Na o plonoji virvutė, kuri yra kaip atramėlė pagalvėms, eina dviejomis eilėmis, ir iš priekio dėl gražumo štai taip pravedama:


Na ir eina aplink visą nugarėlę per skylutes, perverdama visas vertikalias lentutes:


Medį nulakavau balinančiu laku, tačiau neseniai perdažiau dažais - tokiais mat kokia namo spalva. Lakas ne taip gerai apsaugo nuo drėkmės, pradeda juoduoti, Taigi rekomenduočiau ne lakuoti, o dažyti.


Kaip kaminom prie balkių. Prireikė štai tokių keistų detalių:


Pragęžiame balkius ir kilpomis iš apačios prakišame pro balki, viršuje užveržiame.

Tada dar reikia štai tokių kabliukų:


Virvė kabinama ant kabliuko, kabliukas užkabinamas už kilpos. Virvė dėl viso pikto užvyniojama vielute, matosi nuotraukoje:


Taigi už abiejų šonų pakabiname:


Patvirtinkime, ar gerai išlaiko svorį :) Tiesą sakant ant tos sofos gali susėsti keletas žmonių, balkiai tvirtai yra pritvirtinti statant namą.


Tuomet pirkau gabala paralono, ir jį apvilkau kokybišku gobelenu, pilkos spalvos:


Su užtrauktuku, kad galima būtų nuvilkti, išskalbti, ar prireikus išdžiovinti. Čiužinys žiemai įnešamas ir saugomas sandėliuke, nes kai stiprūs rudens vėjai tai sušlampa.



Labai norėjau cilindro formos pagalvėlių abiejuose galuose, tai štai, jos irgi iš paralono viduje:



Detalė dėl grožio - tokie du kvadratukai. Gal ir atrodo, kad tai tvirtinimo detalė, tačiau tai tik imitacija :) Man labai gražu, nusižiūrėjau iš pirmo paveiksliuko šiame jau minėtame įraše, manau gavosi nebloga kopija ;)


Ta kabanti sofa mums tapo terasos centru - tikrai nuostabus dalykas. Tėtis dar pritvirtino virvutė - pririšo vieną galą po lentomis terasos grindų, o prie kito galo šampano kamštį. Virvės ilis pora metrų. Kam to reikia? Sėdi sofoje, ir patempus tą virvutę gali save pats įsiūbuoti. Juokinga? Visa ne. N E R E A L U! 

Taigi štai koks puikus dalykas ta kabanti sofa. Žinoma, turėti nemažą terasą po stogu yra nepigus malonumas (manau, namo sąmata koreguotusi kokiais 5 proc jeigu jos tokios nebūtų. Tačiau jeigu tik galite tai sau leisti - tikrai nuostabus reikalas.

Na o kabančiai sofai - daugiausia kainavo pasiūti užvalkalą čiužiniui. Visa kita yra tikrai tiesigo medienam virvės ir varžtai. Jeigu pasigaminsite - tikrai nesigailėsite. 

Poilsis terasoje

Kabanti sofa



























Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...