2015 m. spalio 29 d., ketvirtadienis

Medinio fasado užbaigimai: apvadai, kampai ir kaminas terasoje

O jums būna taip, kad vis nesinori užbaiginėti visokių smulkmenų? Visiems būna :) Žinant, jog statybose toks požiūris gali atsiliepti ilgamečiu vilkinimu, todėl susikaupi ir vieną po kito užbaigi visokius kampukus ir skylutes.

Kalbant apie medžio apdailą tokių neužbaigimų buvo keletas: langų ir durų apvadai, namo kampai, krosnelės kamintas terasoje, na ir stogo pakalime - paliktos skylutės paukščiukams - šiems išskridus galima buvo jas užtaisyti.

Kažkada kai rašiau apie angokraščius, sulaukiau įspėjimų, kad būtina juos kiek patrumpinti: vanduo pateks ir medžiui kenks. Nutarėme patrumpinti, nors tiesą pasakius palangės nuolat sausos, bet jeigu ne dabar, tai po to jau niekada. Taigi angorašių lentas visas nuėmėm ir patrumpinom keliais mm, jos jau nebesiremia į palangę, štai:


Angokraščių lentos obliuotos, o štai langų apvadams nupirkau vėl gi šiurkščiu paviršiumi skeltų lentų, vėl iš Puumerkki. Nenudažytas apvadas atrodo štai taip, palangių "ausytės" gražiai pasislepia po apvadais:



Štai vitrininis langas, čia jau nudažytas:



Namo kampams taip pat panaudotos šiurščiu paviršiumi lentos, kad derėtų prie viso fasado, atrodo tikrai labai gražiai:


Namukas visas toks gražiai užbaigtas atrodo. Aš kažkiek pergyvenau, ar tie kampai nesudarytų kiek kaimietiško įspūdžio, bet viskas tikrai labai elegantiškai, tiesiog nuostabiai:


Naudotos lentos 12 cm pločio, ten kur kampai namo - tai kad iš abiejų pusių būtų vienodo pločio, vieną lentą reikia pasiaurinti tiek, kiek užeina ant kitos lentos kampu. O storio lentos 21 mm. Už tuos šiurkščius kampus ir apvadus sumokėjau 152 eur. Pirkau 18 kvadratų bet liko keletas nepanaudotų - sunku pataikyti, nes visokio ilgumo skirtingo reikėjo, o lentos po 5 m. Taigi visų nuostabai šįkart kiek nepataikėme :)

Ką gi, o štai didžiausias siurprizas - kamintas, kuris esti terasoje. Jį kažkada ketinau apkliuoti klinketio plytelėm. Ir tai buvo didžiulis galvos skausmas, nes kaminą būtina apšilinti vata, kad nesusidarytų kondensatas, na ir apskritai ta sienos dalis kur kaminas remiasi į sieną be apšiltinimo.

Pradėję aiškintis kaip viską įgyvenditi: pritvirtinti vatą, tuomet užarmuoti, o po to jau klinkeriu apklijuoti - visam tam reikėtų samdyti kažką, ir kainuotų nemažai plius rasti tokio nedidelio kalibro darbą daryti yra ypatingai sunku, o ir kainuotų tas darbas mano skaičiavimais ne mažiau  300 eur (aš už visą kaminą beveik tiek mokėjau...)

Tuomes sumastėme, kad kaminas šis visada yra šaltas, jis absoliučiai neįkaista. Net jeigu kūreni visą dieną krosnelę, jis šaltas, tokios jau ISOKERN savybės. Net ne šiltas... Taigi nuspręstą tą reikalą apšiltinti 3 mm Paroc priešvėjine vata ir ne klinkeriu, o medinėm dailylentėm užtaisyti.

Čia matosi, kaip atrodo vatos sluoksnis:


Na o čia štai kaip užbaigtas visas kaminas:


Priminsiu, kaip tas kaminas "puošė" terasą prieš tai:


Tėtis išradingai gražiai ir tvarkingai (kaip visada) sumąstė, kaip užtaisyti pravalos dureles:


Reikėjo kažkokio sprendimo, nes jas savo laiku įstatydami nepagalvojome, kad dėsis 3 cm apšilitino sluoksnis ir dar kažkokia apdaila - tai jų neiškišom. Taigi padarytos antros medinės nuimamos durelės:


Apčios irgi viskas iki smulkmenu užbaigta, jokio grieko nepaliko tėtis :)


Vualia. Išsikišusią sklendę puikiai naudojame radio aparatui arba bose mini kolonėlei pastatyti :)














2015 m. spalio 26 d., pirmadienis

Vidaus palangės: uosio virsmas ąžuolu

Vidaus palangių nedaug, tik keturios: trijuose miegamuosiuose ir sandėliuke. Kitur arba langai vitrininiai, arba - vonioje palangė išklijuota plytelėmis, virtuvėje - stalviršis bus kartu ir palangė. Tėtis kadangi laiptų meistras (gal kam reikia medinių laiptų - kontaktai čia) tai žino kaip gražų natūralų medį paversti dar gražesniu :)

Kodėl palangės medinės. Nes turiu tokią svajonę šią sodybą viduje įrengti labai lietuviškai. Modernaus lietuviško stiliaus neegzistuoja, kaip kad skandinaviškas interjeras sakykim, tačiau yra aibė dalykų, iš kurių galima įžengus į namus susidaryti įspūdį kad viskas labai lietuviška. Ir tai tikrai ne minimalizmas. Tai natūralumas. Palangės - vienas tokių akcentų - jos medinės.

Kadangi patys langai tamsios spalvos ąžuolo imitacija, o už ąžuolą mokėti nesinorėjo, tai užsakytos uosio. O čia instrukcija kaip uosį paversti ąžuolu, gražesniu už patį ąžuolą. Jums prireiks:

Uosinių palangių:


Alyvos, jos reikia labai nedaug, ji natūrali, jos pagrindinė sudedamoji medžiaga - vaškas, spalva "Dark oak":


Ištepliojate medį alyva:


Po minutės nusausinate sausu švariu materijolu:


Štai jums ąžuolas:

Įstatome gražuolę į jai skirtą vietą:





Palangių kaina - pamečiau, ieškau, papildysiu kai surasiu popieriuką.
Alyva  - apie 12 eur. liko dar daugiau kaip pusė, tiesiog mažesniais kiekiais kaip 100 g neparduoda.

2015 m. spalio 25 d., sekmadienis

Oras - vanduo įrengimas

Pasirengti siurblio oras - vanduo pastatymui teko po truputį, atrandant ko gi trūksta ir kas gi galima. Galbūt įdomiausias pasirodys pasirinkimas KUR statyti išorinį bloką. Kaip visuomet, geriausia žinoti kuo ir kaip šildysi namą prieš projektuojant, mano atveju sprendimas kito, dėl to kaip jau ir rašiau neišvengiau visiškai bereikalingos investicijos į kaminą, planuotą granuliniam katilui. Na bet kas neklysta :) Galbūt planuojant iš anksto tokį šildymą būtų suprojektuota ir kita katilinės vieta, na bet čia tik mano pasvarstymai.

Vieta. Nenorėjau statyti išorinio bloko šalia katilinės durų, nes čia pat yra trijų miegamųjų kambarių langai. Žinia, kad tas reikalas kažkiek ūžia (straipsnio pabaigoj video su ūžimu ir kitais efektais), todėl to zizenimo kad ir tylaus visai nėra didelio noro girdėti miegant (o gal žiemą bus ir garsesnis, pamatysime...). Pasidomėjau galimybe statyti tarp namo sienos ir sienos-kolonos, šalia pagrindinio įėjimo į namą. Kelių gamintojų pasiklausius šie pasakė kad jokių problemų, o štai vienas Restos parodoje nerekomendavo to daryti, sakė kažkokio šalto oro gūsiai formuojas, ir jis velniškai buvo teisus. Visgi patikėjau tais, kurie pasinagrinėję produkto aprašymus pranešė kad visiškai įmanoma pastatyti tą dėžę tarp dviejų sienų ir mano turimo atstumo užtenka. Taigi iškart rodau kaip atrodo jau pastatytas sumontuotas reikalas, čia matosi kur gi ir kaip gi jis įspraustas:


Nusprendus, kur bus išorinis blokas, reikėjo išmušti užbetonuotas grindis ir pravesti vamzdžius į išorę. Viduje tai atrodė taip, palei kraštą:



Išorėje išėjo cokolyje, nors kažkodėl buvome pagalvoję, kad išėjimas bus aukščiau ir visiškai veltui nuėmėme kelias fasado dailylentes (vata nuoga štai matosi):


Vamzdukų išėjimas iš arčiau:


Kitas žingsnis - pado su nuolydžiu įrengimas. Tam reikėjo įrengti pamatukus, pas mus kaip ir visur gręžtiniai, štai keletas skylučių (pastebėjau kad rašant statybų tema man vis norisi naudoti mažybinius pavadinimus kaip antai "skylutė" ar "vamzdukas" ar "pamatukas", prašau neieškoti psichologinės potekstės, ok? su manim viskas tvarkoje.)


Tuomet suorganizuojami betoniniai stulpai su styrančia armatūra:


Padą tėtis nusprendė užbetonuoti atskirai, čia įdomumas tame, kad kyšo putplastis apvalus - po to tiesiog tos ertmės, užkėlus padą ant stulpų, užbetonuojamos - jau sureguliavus tinkamai pado poziciją. Ir brūkšniai - jie rodo kurioje vietoje yra armatūra, kad vėliau gręžiojant montuotojams neužtaikyti ant tos geležies. Padas sveria baisiai daug ir prireikė kelių vyrų pagalbos jį nunešti ir uždėti (ačiū jiems ir jų jaunystei):



O štai jau jis ir vietoje ir būtinas yra nuolydis, kuris labai puikiai nuotraukoje matomas:


Tuomet atvažiuoja tie kurie montuoja ir įrengia tokį "pjedestalą", ant jo - išorinis blokas.



Išorinis blokas vibruoja taigi jis ant tokių gumyčių stoviniuoja:


Viduje tas reikalas atrodo taip, kaip atrodo šaldytuvas:


Labai tvarkingai visi pajungimai atrodo:


Trifazis. Vat kas svarbu ir gerai gavosi, tik štai beveik natyčia. Kai aš pradėjau domėtis oras - vanduo galimybe, buvau išsikvietusi atstovą iš viesmann. Šis pasakė, kad reikės trifazio. Aš tuome paprašiau elektrikų trifazį nuo vienos sienos nuvesti iki gretimos (nes visai ne ten ta rozetė buvo numatyta). Po to kiti pasakė kad jokio trifazio nereikia. Susinervinau - tiek reikalų veltui. Kai jau statė-montavo viską, vaikinai pasakė "o ką mes žinome kokie čia pas jus laidai" - bliamba, tai iš anksto gi galima parekomenduoti... Žodžiu, moralė tokia: labai pravartu tą trifazį turėti, nes vienfazio ploni laidai įkaista oi kaip įkaista. Tai bus pas mane storesnis laidas, ir gerai kad tą trifazį privedėm. PATIKSLINU: iš trifazės panaudosime vieną vazę, tiesiog su storesniu laidu, nes standarinio laido atveju kokių pvz 7 kW apkrovos neatlaikytų. Būna, kad reikalingas ir trifazis, būna kad tik vienfazis, tačiau laido storis - svarbus momentas) Tai išaiškino elektrikas, kurį išsikviečiau kad sumontuotų signalizaciją prie išorinio bloko. Žodžiu elektros instaliacijos klausimu aiškios informacijos tikrai pritrūko, dar po to pabandžiau pagooglinti - na ir nieko neradau... Taig jeigu kiti googlins, gal pataikys čia ir  perskaitys :) Tikrai reikia neplono laido...

Signalizacija. Ją reikia pajungti - pajungti tokiu paprastu būdu, kad jeigu kas nors nuimtų išorinį bloką, laidelis atsijungtų ir pradėtų kaukti signalizacija ir jums ir/ar apsaugos tarnybai ateitų žinia... Nežinau ar tai išgelbėtų situaciją, bet geriau manau įrengti (ką ir padariau) nei neįrengti.

Elektros galios padinimas. Pas mane buvo 7 kW, patarė padidinti, nes jeigu siurblys pradės veikti visa galia ir dar kokie prietaisai įjungti...žodžiu, tai sutvarkiau gana paprastai ir nebrangiai, iki 12 kW, jau rašiau čia. Tiesa, reikės pasidomėti ar įvyko viskas, bet manau jau viskas padidinta, kažkaip nepasidomėjau...

Tam, kad paleisti visą sistemą, reikia žinoma užpildyti sistemą vandeniu arba neužšąlančiu skysčiu, pasinaudojus santechnko kaip visuomet nepigiom paslaugom. Tai aprašysiu kitame įraše - pas mane neužšąlantis skysti ir tai kanavo brangiau nei tikėjausi. O dabar... Vanduo-oras siurblys Daikin pajungtas, ir nustatyta "vandens" temperatūra ant +25. Temperatūra viduje +19: šilta, gera, sausa, jauku.

O štai jums ir ūžimas:
Apačioje matosi kaip kaupias drėgmė ir kondensato lašeliai, o pačioj pabaigoj - kaip virpa žolė - tai čia ne vėjas, čia nuo aparato sukeliamų oro gūsių, kurie šalti gana... ir susiformuoja matyt dėl to, kad tas aparatas yra pastatytas tarp dviejų sienų. Ūžia jis, reikia pasakyti, tik kartkartėmis. Ūžimo garsas užfiksuotas spalio 25, kai lauke +9. Bandžiau išgirsti tą ūžimą pro uždarytus langus - be šansų. Atidarius virtuvės langą gerai įsiklausius - girdisi. Bet tai - virtuvės langas :)

Kas mane NUSTEBINO. Tikrai nustebino grindų temperatūra. Jos NĖRA šiltos. T.y. jų temperatūra yra žemesnė nei jūsų kūno temperatūra ir dėl to jos yra palyginus vėsios. Aš tai naivuolė galvojau kad jos bus šiltos šiltutėlės, kaip kad pas mane namie kur vonioj ir virtuvėj grindys šildomos elektra... O kažkada girdėjau tokiu "vbt" (viena bobutė sakė) jog grindys kai šiltos tai nuo to net įskausta galva  ir t.t. Taigi grindys yra ne šaltos, ir ne šiltos. Jos maloniai vėsios. Ir stebina tai, kad ta maloni vėsuma visą aukštų patalpų orą sušildo iki idealių savijautai +19 :) 

2015 m. spalio 10 d., šeštadienis

Šilumos siurblys oras - vanduo. Daikin. Japonai valdo.

Šilumos siurblio paieškomis teko užsiimti man. Su mintims susirinkti pasiūlymus ir pažiūrėti į akis tiems, kas tuo užsiima - ėjau į Restą, dar pavasarį. Geriausia eiti klausinėti turint labai konkrečią info: koks namo plotas, kokios apšiltinimo medžiagos, koks šildymas numatytas, kiek žmonių ruošiasi gyventi tame name. Tuomet jie mato, kad domiesi labai konkrečiai, nes šiaip tose parodose ne kekvienas nusiteikęs bendrauti su potencialiais klientais, gal tos parodos šiaip daug kam tiesiog šventė ir išėjimas "į žmones".

Kokiom aštuoniom įmonėm aš pakalbėjus daviau savo kontaktą ir paprašiau atsiųsti man pasiūlymą pagal nurodytus visus namuko duomenis. Galvojate atsiuntė? Nee.. Na aš tuomet išsiunčiau elektroniu paštu priminimus kad laukiu pasiūlymo, išsiunčiau papildomai visus duomenis ir t.t. Man rodos siunčiau gal net du kartus kai kuriems. Žodžiu, toks įspūdis, kad po parodos matyt pailsėti visiems reikėjo, kas man atrodė gana keista, nes pirkinys tai toks už 6 - 7 tūkst. eur. Vieninteliai kurie paskambino ir net ne vieną kartą buvo šiaip jau ta kompanija, iš kurios galiausiai gerokai pasiderėjusi ir nusipirkau. Taigi gauti šilumos siurblio pasiūlymą nėra vieno spragtelėjimo pirštais reikalas - reikia griežtai pareikalauti.

Na o atsiųsti variantai tokie (pačioje pabaigoje - nugalėtojas) Tiesa, o pirmasis pasiūlymas gautas ne iš Restos, o dar ankstyvą pavasarį pirmiau, kai gavau kontaktą iš "Celsis". Surašau tik pagrindinius duomenis, išskirdama montavimo darbus su montavimo medžiagom, visas kainas rašau su PVM, nes tiek ir sumoku:

1. Heating Service - 7570 eur (iš jų montavimas su papild. medž. - 1936 eur).
6kW ROTEX HPSUC Compact, vandens talpos dydžio nenurodė

2. Exposito - 7699 eur (iš jų montavimas - 1000 eur) - šie irgi ne iš Restos, o tiesiog norėjau pasitikrini už kiek siūlo Daikin kiti:
10 kW DAIKIN, integruota vandens talpa 180 l

3. Salna - 8344 eur (iš jų montavimas su medžiagom - 1389 eur)
10 kW MITSUBISHI, vandens talpa 220 l

4. Jaukurai pasiūlė kelias versijas:
du variantus kur boileris neintegruotas: 1) 10 kW SAMSUNG ir 220 boileris 2) 12,5 kW ir 300 l boileris - kaina be montavimo darbų buvo pasiūlyta tik pastarojo - 6620 eur
ir vienas variantas su integruota vandens talpa, kainos be montavimo darbų - 9837 eur: Vitocal 222-S (VIESSMANN)
Montavimo darbai atskitai buvo tokie nuo - iki: nuo 1250 iki 1700 eur. Taigi kainos pasiūlymas su viskuo svyravo nuo 7870 iki 11 537 eur...

5. Ekoklima - 6491 eur (iš jų montavimas - 1510 eur)
NIBE Split 2 AMS 10-12 kW, ACVM 270 - čia matyt suprask boilerio talpa

6. B2B Projects - 6309 eur  (iš jų montavimas - 726 eur)
10 kW DAIKIN, integruotas boileris 180 l

Pabendravus su visais gyvai o po to laiškais labai išryškėja ir pasitikėjimas savo įranga (čia japoniškųjų variantų Daikin ir Mitsubishi atstovai), ir abejonės savo kokybe - berods švedai taip atsargiai užklausė - o gal jūs geriau geoterminį statykit (jie jame specializuojasi), Jaukurų žmogus man pasakodamas apie Samsung ilgai netikėjo kad gali būti integruotas boileris, manau buvo naujokas tame reikale absoliučiai, tai pasitikėjimo irgi ne tas žodis kaip nekelia.

Supratau, kad japonai "valdo" ir nesuklysi jeigu juos pasirinksi, Daikin yra ženkliai pigesnis japonas nei Mitsubishi. Boilerio norėjau vienareikšmiškai integruoto. Nežinau ar informacija ne paskalų lygio - bet apie Samsungus atsiliepimai labai atsargūs ir perspėja kad labai jau jie garsiai ūžia. Bet kadangi pati negirdėjau, tai nežinau ar tiesa, va tik apie tai perspėjo ne vienas žmogus, tai kažkaip patikėjau.

Taigi siurblį man pastatė  B2B Projects, ir kainavo įranga ir darbai 6309 eur, na čia labai smarkiai pasiderėjus. Kai kalba, kad galima ženkliai pigiau susiveikti - na nežinau, iš pasiūlymų matote, kad tai praktiškai geriausia kaina. Būna akcijos matyt kartais, bet paprastai jų nebūna kai tai konkrečiai jau prireikia kažko.

Tiesa, papildomai dar reikia aprišimo - tai darė santechnikas, ir tai pareikalavo papildomo biudžeto:
Medžiagos - 250 eur
Darbas - 100 eur
VISO: 350 eur

Taigi su aprišimu kainavo 6309 + 350 = 6659 eur

Įjungti siurbį planuoju spalio 17-18 .

Apie tai, kas svarbu ir ko reikia ruošiantis ir organizuojant tokius darbus - parašysiu atskirai, o tiksliau apie:  1) užtikrinti reikiama elektros galią (man teko pasididinti) 2) pasigaminti pad'ą su nuolydžiu (kai kurie siūlo tai padaryti, įeina į kainą) 3) užtikrinti kad būtų tinkami elektros laidai - vieni sako kad reikia trifazės, kiti sako užtenka vienfazės, iš tiesų reikia tikrai ištvermingų elektros laidų 4) pajungti signalizaciją prie išorinio bloko.

Na ir štai kontaktas, B2B projects:
Paulius Bartaševičius
Projektų vadovas
paulius@b2bprojects.eu
Tel.:+370 650 79614
B2B Projects, UAB
Ukmergės g. 234a, 07160 Vilnius

P.S. O taip atrodė mano užklausimas visiems išsiųsta el. paštu:

  • Namas - murinis, haus betoniniai blokeliai
  • Sienu siltinimas vata - 18 cm (15 cm paroc extra, 3 cm prievejine) - varza virs 5
  • Fasadas ventiliuojamas
  • Stogo siltinimas - 25 cm vatos (teorine varza 6,75)
  • Namo plotas 135 m2, vieno auksto, visas sildymas irengtas grindinis. Sildomu patalpu plotas - apie 120 (nesildoma katiline ir sandeliukas)
  • Nezinau, ar aktualu - lubos aukstas, ties kraigu 4,20, vitrininiu langu yra nemazai
  • Skaiciuoti reiketu iki 4 asmenu seimai
  • Prisegu namo projekta / isplanavima

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...