2015 m. gruodžio 30 d., trečiadienis

Kokie buvo 2015

Apie planus ateinantiems parašysiu pirmosiom sausio dienom :) O dabar šovė mintis kad 2015 - uosius pradėjome nuo vidinių pertvarų mūrijimo...atrodo kad tai buvo taip seniai! Ir nors šie metai buvo tokie, kad parašiau mažiausiai įrašų į savo blog'ą (hm kaip gi čia taip gavosi?), bet pavyko padaryti visai nemažai:

  • išmūrytos vidinės pertvaros
  • suplanuota elektra ir apšvietimas, išvedžiota (dar bus įrašai, manau tuomet, kai statysiu jungiklius ir rozetes)
  • ištinkuotos vidinės sienos
  • išklijuota visur kur reikia plytelėm
  • padarytas stogo pakalimas
  • įrengtas daržas ir pastatytas šiltnamis (bus įrašai)
  • Įrengta medinė terasa
  • Išbetonuotas gėlynas ir pasodintos žolės-gėlės
  • Įrentas oras-vanduo siurblys ir namas jau šildomas (ir padidinta elektros galia)
  • Pagamintos medinės palangės
  • Mano asmeninės švelniom rankom išklijuota dar viena siena-kolona klinkerio plytelėm :)
  • Užbaigtas fasadas: angokraščiai ir kitos smulkmenos
Nespėjau: antrąkart nudažyti namo fasado, o žadėjau kad tai padarysiu vasarą, bet nesėkmingai pasiėmiau atostogų šlapiausią metų savaitę, na žodžiu nelemta buvo...

Taigi padaryta tikrai labai daug ir nekantrauju pradėti 2016-ųjų sezono. Tai bus penktieji mano sodybos projekto metai, ir jeigu viskas bus gerai bei pagal planą - labai tikiuosi namuką savo įrengti beveik kad galutinai per ateinančius metus. Net širdelė spurda pagalvojus... :) Pradės dulkėta statybvietė virsti gražiais jaukiais lietuviškais namais :) Galbūt vasarą jau ir mano gėlynas įgaus pavidalą, ir galėsiu sūpuodamasi "kėkaukose" spoksoti į jį. Apie kėkaukas taip pat būtinai parašysiu, kas tai ir kam to reikia - reikalas...mmm...fantastiškas. Bandau suintriguoti :) Beždžionės metai gi artėja!

Visus su artėjančiais, kad laimingi savo sukurtuose namuose būtumėt, o tiems, kurie dar tik statosi - kad statybiniai rūpesčiai jokiu būdu negadintų jūsų nuotaikos :) Mano vienas didžiausių norų - kitais metais Kalėdas sutikti jau sodyboje - pamatysim ar pavyks, reikės laaaabai pasistengti :)


2015 m. gruodžio 13 d., sekmadienis

Dekoratyvinės sijos

Kai svajojau apie sodybos namuko projektą, būtinai norėjau kad būtų sijos. Architektas numatė ilgas sijas, po 7,5 m ir tas ilgumas kėlė daug klausimų. Norėjosi, kad sijos būtų tvirtos, t.y. kad ant jų galima būtų pakabinti kokį kabantį krėslą ir suptis (suaugusiam žmogui), na ir šiaip kad neišlinktų nuo savo svorio ir išliktų tiesios.

Visaip kaip galvojom, o atradom labai paprastą sprendimą - "Jūrės medis" kurie Kazlų Rūdoj gamina puikias klijuotas sijas. Kadangi man sijų reikia į vidų ir jos turi būti ne tik tvirtos bet dar ir gražios, tai aš važiavau pažiūrėti jų, čia buvo dar karštą rugpjūtį. Va kiek pas juos visko daug:

 
O sijos arba pušies, arba eglės - tikrai labai tvarkingai atrodo. Man labiau patiko eglės, nes mažesnės šakelės.


Taigi trys sijos, 750 ilgio, 10 x 20 cm išmatavimų užsakytos ir per pora savaičių pagamintos. Gruodžio pradžioj jau parvežtos į sodybą, gulinėja:



Tėtis dar vis tikrina ar jos neišlinksta, matuoja tarpą (sijos galai stovi ant tokių brūselių) tarp grindų ir sijos - tai tarpelis nesiaurėja, vadinasi sija nelinksta :)


Kaina sijų 300 eur (čia jau su pvm)
Tiesa, iš Kazlų Rūdos reikėjo transportuoti, tėtis pasirinko mano galva gana rizikingą srendimą - užrioglino tas sijas ant priekabos is parvežė pats. Prieš tai bandė sursti kelių eismo taisyklėse, kiek leidžiama išsikišti iš priekabos ir nerado kad būtų limituota. Taip ir vežė su raudona "skepetaite" aprišęs. Taigi transportavimas:
Priekabos nuoma - 15 eur
Benzinas - 35 eur
Viso 50 eur.

Taigi trys prabangios sijos kainavo 350 eur. Laukiu nesulaukiu kai sijos bus pritvirtintos ten kur joms ir priklauso būti :)

Česnakai

Turbūt paskutinis darbas šiemet :) česnakų sodinimas gėlyne...

Rugsėjį pasodinau savo mažą olandišką bangelę, ir trūko jai dar dekoratyvių česnakų. Atrodo tikrai labai įspūdingai jie tarp aukštų žolių. Na ir taip nesisekė man jų rasti šį rudenį - na niekur, visiška neviltis. Žodžiu pavyko man jų aptikti Amsterdamo oro uoste, tai kas šokoladą pirko, kas kvepalus, na o aš oro uoste... česnakų :)

Taigi gruodžio vidury gėlynas mano pagaliau užbaigtas. Tikiuosi tie česnakai sudygs, pasodinau 9, kiekvienas svogūnėlis kainavo po 2 eur. Pavadinimas "Allium GLADIATOR" uch...


Ilgai nerašiau nieko, atostogavau toli toli. Reikės apžvelgti visus praėjusius metus, ir susiplanuoti kitus. Ir pažadu kai už lango tamsu ir lyja brūkštelėti apie daržą ir šiltnamį.

2015 m. lapkričio 14 d., šeštadienis

Lietuviško interjero nėra

Lietuviškos interjero krypties nėra. Man rodos, jog lietuvišką interjerą siejame mes arba su minimalizmu   arba su etno dalykais. Pirmu atveju dažnai pritrūksta vientisumo, įdomių detalių interjere ir užbaigtumo, o antru atveju viskas tiesiog kaimietiška ir gana grubu. Abiem atvejais įžengęs į namus nedažnai ką gali suprasti apie žmones, kurie gyvena tuose namuose.

Mastant apie mus, tokios kontraversiškos asociacijos kyla... Pavyzdžiui, esame katalikai, ir iš kartos į kartą po truputį nusėdo mumyse konservatyvumas ir susitaikymas, kitavertus visi didžiuojamės jog esame paskutiniai pagonys ir tas karingumas, pasipriešinimas, avantiūrizmas - savybės, kurių neatimsi. Minimalistinis interjeras, pragmatiški sprendimai - labai dažnai vyrauja, bet mūsų bažnyčios - ne kuklios protestantiškos... katalikų bažnyčios prabangios, ką čia spėlti - prabanga mums patinka. Mūsų būdas - esame labai emocingi, bet tai yra taip giliai užslėpta - mūsų išorė rami. Esame patriotai, būdami savo kilme itin maišyti: lietuvių, lenkų, ukrainiečių, rusų, vokiečių, o dažnai ir prancūzų ar vengrų prosenelių turime. Tikėtis vienalyčio skonio iš tokios genetikos žmonių gal ir nebūtų visiškai teisinga.

Galbūt sakau mastant apie lietuvišką interjerą jis ir turėtų atspindėti tokį kontraversiškumą, tik iššūkis yra apjungti tai į visumą - suderinti.

Viena, kas man atrodo labai būdinga dauguma mūsų - mes esame gamtos vaikai. Mes vis dar važiuojame grybauti, mums patinka žygiai baidarėmis, kaimiška pirtis, laužo kvapas, žvejyba. Mums ne tas pats ant kokios rūšies medžio malkų kepsnį spirgiti :)

Todėl galvoju, kad kalbant apie namų įrengimą, natūralių medžiagų poreikis emociškai yra gana stiprus: medis, linas, kailiai, ragai jeigu norit. Spalvos? Stiprūs akcentai būtinai. Klausimas kokia forma - nebūtina sienas raudonai išdažyti, gal tai paveikslai, gal dar kas nors.

Man kažkokiu būdu ieškant skurdžios informacijos apie lietuvišką interjerą įstrigo durų tema. Sako, durims per mažai dėmėsio skiriame. Prisiminiau save kažkada remontą dariusią - durys paskutinis dalykas kurį stataisi ir joms tiesiog pinigų nelieka cha cha :) Berods būtent durims anksčiau ypatingą dėmesį skirdavo - ir iš tiesų senuosiuose pastatuose kartais negali atsižiūrėti į duris...

Taigi, lietuviai, kokie jūsų lietuviški namai? Kas yra būtina, kas atspindi tapatybę? Kas atvykus svečiui iš už jūsų marių pas jus į namus būtų malonus atradimas?

2015 m. lapkričio 8 d., sekmadienis

Grindinio šildymo sistemos užpildymas

Betone esantys vamzdeliai užpildyti ne vandeniu, o neužšąlančiu skysčiu. Nesu tikra ar tikrai verta tai daryti, nes malonumas tai žinokit ne iš pigiųjų, tikrai galvojau, kad tai nekainuos taip brangiai...

Visa tai "dėl viso pikto". Kartą pas pažįstamus gūdžią žiemą elektra dingo. O lauke naktimis buvo -35. Lesto negalėjo atvažiuoti gana ilgai, nes matyt tokiu oru daug visur panašių gedimų buvo. Jų namas nėra gerai izoliuotas, na toks prieš kokius gal 20 metų statyts, medinis. Temperatūra name krito, o sykiu ir vandens temperatūra radiatoriuose... Žodžiu baigėsi viskas laimingai, nes jie privertė Lesto atvažiuoti, elektra atsirado. Bet grėsmė, jog vanduo radiatoriuose užšals, buvo didžiulė, na ir šiaip kainavo tikrai vargšams labai daug nervų.

Tikimybė, kad dingus elektrai per keletą dienų vamzdeliuose vanduo sušals nėra didelė, juolab namo šilumos izoliacija yra gera. Bet aš jau įpratusi net buvau galvoti, kad užpildysim neužšalančiu skysčiu. Santechnikas sakė, kad taip daro vis daugiau žmonių, nes grindinis šildymas vis gi yra didelis betoninis radiatorius per visą namo plotą, dėl to rizika kad ir nedidelė, bet pasekmės būtų dramatiškesnės nei įprastų radiatorių atveju (taisyti tektų ne tik radiatorius...).

Visgi manau kad tam, kad sušaltų vanduo sistemoje - reikėtų labai ilgo ir siaubingai šalto laikotarpio, toks teorinis turbūt dalykas tai. Bet aš viską darau su sąlyga, kad tai sodyba, o jei kada paliksime namuką be priežiūros ilgesniam laikui ir t.t....

Na neužšąlančio skysčio privalumas dar tas, kad jame skirdingai nuo vandens nebūna nuosėdų, ir tai sistemai yra aišku pliusiukas.

Skystis štai tokiuose bakeliuose:


Visas skystis sistemai užpildyti kainavo 413 EUR (taip taip...1426 litų - kai sužinojau tokią sumą, šiek tiek pasigailėjau tokio sprendimo, o sužinojau ją post factum, prieš tai visi kalbėjo apie minimum dukart mažesnę sumą)

Santechniko darbas - 30 EUR.

2015 m. spalio 29 d., ketvirtadienis

Medinio fasado užbaigimai: apvadai, kampai ir kaminas terasoje

O jums būna taip, kad vis nesinori užbaiginėti visokių smulkmenų? Visiems būna :) Žinant, jog statybose toks požiūris gali atsiliepti ilgamečiu vilkinimu, todėl susikaupi ir vieną po kito užbaigi visokius kampukus ir skylutes.

Kalbant apie medžio apdailą tokių neužbaigimų buvo keletas: langų ir durų apvadai, namo kampai, krosnelės kamintas terasoje, na ir stogo pakalime - paliktos skylutės paukščiukams - šiems išskridus galima buvo jas užtaisyti.

Kažkada kai rašiau apie angokraščius, sulaukiau įspėjimų, kad būtina juos kiek patrumpinti: vanduo pateks ir medžiui kenks. Nutarėme patrumpinti, nors tiesą pasakius palangės nuolat sausos, bet jeigu ne dabar, tai po to jau niekada. Taigi angorašių lentas visas nuėmėm ir patrumpinom keliais mm, jos jau nebesiremia į palangę, štai:


Angokraščių lentos obliuotos, o štai langų apvadams nupirkau vėl gi šiurkščiu paviršiumi skeltų lentų, vėl iš Puumerkki. Nenudažytas apvadas atrodo štai taip, palangių "ausytės" gražiai pasislepia po apvadais:



Štai vitrininis langas, čia jau nudažytas:



Namo kampams taip pat panaudotos šiurščiu paviršiumi lentos, kad derėtų prie viso fasado, atrodo tikrai labai gražiai:


Namukas visas toks gražiai užbaigtas atrodo. Aš kažkiek pergyvenau, ar tie kampai nesudarytų kiek kaimietiško įspūdžio, bet viskas tikrai labai elegantiškai, tiesiog nuostabiai:


Naudotos lentos 12 cm pločio, ten kur kampai namo - tai kad iš abiejų pusių būtų vienodo pločio, vieną lentą reikia pasiaurinti tiek, kiek užeina ant kitos lentos kampu. O storio lentos 21 mm. Už tuos šiurkščius kampus ir apvadus sumokėjau 152 eur. Pirkau 18 kvadratų bet liko keletas nepanaudotų - sunku pataikyti, nes visokio ilgumo skirtingo reikėjo, o lentos po 5 m. Taigi visų nuostabai šįkart kiek nepataikėme :)

Ką gi, o štai didžiausias siurprizas - kamintas, kuris esti terasoje. Jį kažkada ketinau apkliuoti klinketio plytelėm. Ir tai buvo didžiulis galvos skausmas, nes kaminą būtina apšilinti vata, kad nesusidarytų kondensatas, na ir apskritai ta sienos dalis kur kaminas remiasi į sieną be apšiltinimo.

Pradėję aiškintis kaip viską įgyvenditi: pritvirtinti vatą, tuomet užarmuoti, o po to jau klinkeriu apklijuoti - visam tam reikėtų samdyti kažką, ir kainuotų nemažai plius rasti tokio nedidelio kalibro darbą daryti yra ypatingai sunku, o ir kainuotų tas darbas mano skaičiavimais ne mažiau  300 eur (aš už visą kaminą beveik tiek mokėjau...)

Tuomes sumastėme, kad kaminas šis visada yra šaltas, jis absoliučiai neįkaista. Net jeigu kūreni visą dieną krosnelę, jis šaltas, tokios jau ISOKERN savybės. Net ne šiltas... Taigi nuspręstą tą reikalą apšiltinti 3 mm Paroc priešvėjine vata ir ne klinkeriu, o medinėm dailylentėm užtaisyti.

Čia matosi, kaip atrodo vatos sluoksnis:


Na o čia štai kaip užbaigtas visas kaminas:


Priminsiu, kaip tas kaminas "puošė" terasą prieš tai:


Tėtis išradingai gražiai ir tvarkingai (kaip visada) sumąstė, kaip užtaisyti pravalos dureles:


Reikėjo kažkokio sprendimo, nes jas savo laiku įstatydami nepagalvojome, kad dėsis 3 cm apšilitino sluoksnis ir dar kažkokia apdaila - tai jų neiškišom. Taigi padarytos antros medinės nuimamos durelės:


Apčios irgi viskas iki smulkmenu užbaigta, jokio grieko nepaliko tėtis :)


Vualia. Išsikišusią sklendę puikiai naudojame radio aparatui arba bose mini kolonėlei pastatyti :)














2015 m. spalio 26 d., pirmadienis

Vidaus palangės: uosio virsmas ąžuolu

Vidaus palangių nedaug, tik keturios: trijuose miegamuosiuose ir sandėliuke. Kitur arba langai vitrininiai, arba - vonioje palangė išklijuota plytelėmis, virtuvėje - stalviršis bus kartu ir palangė. Tėtis kadangi laiptų meistras (gal kam reikia medinių laiptų - kontaktai čia) tai žino kaip gražų natūralų medį paversti dar gražesniu :)

Kodėl palangės medinės. Nes turiu tokią svajonę šią sodybą viduje įrengti labai lietuviškai. Modernaus lietuviško stiliaus neegzistuoja, kaip kad skandinaviškas interjeras sakykim, tačiau yra aibė dalykų, iš kurių galima įžengus į namus susidaryti įspūdį kad viskas labai lietuviška. Ir tai tikrai ne minimalizmas. Tai natūralumas. Palangės - vienas tokių akcentų - jos medinės.

Kadangi patys langai tamsios spalvos ąžuolo imitacija, o už ąžuolą mokėti nesinorėjo, tai užsakytos uosio. O čia instrukcija kaip uosį paversti ąžuolu, gražesniu už patį ąžuolą. Jums prireiks:

Uosinių palangių:


Alyvos, jos reikia labai nedaug, ji natūrali, jos pagrindinė sudedamoji medžiaga - vaškas, spalva "Dark oak":


Ištepliojate medį alyva:


Po minutės nusausinate sausu švariu materijolu:


Štai jums ąžuolas:

Įstatome gražuolę į jai skirtą vietą:





Palangių kaina - pamečiau, ieškau, papildysiu kai surasiu popieriuką.
Alyva  - apie 12 eur. liko dar daugiau kaip pusė, tiesiog mažesniais kiekiais kaip 100 g neparduoda.

2015 m. spalio 25 d., sekmadienis

Oras - vanduo įrengimas

Pasirengti siurblio oras - vanduo pastatymui teko po truputį, atrandant ko gi trūksta ir kas gi galima. Galbūt įdomiausias pasirodys pasirinkimas KUR statyti išorinį bloką. Kaip visuomet, geriausia žinoti kuo ir kaip šildysi namą prieš projektuojant, mano atveju sprendimas kito, dėl to kaip jau ir rašiau neišvengiau visiškai bereikalingos investicijos į kaminą, planuotą granuliniam katilui. Na bet kas neklysta :) Galbūt planuojant iš anksto tokį šildymą būtų suprojektuota ir kita katilinės vieta, na bet čia tik mano pasvarstymai.

Vieta. Nenorėjau statyti išorinio bloko šalia katilinės durų, nes čia pat yra trijų miegamųjų kambarių langai. Žinia, kad tas reikalas kažkiek ūžia (straipsnio pabaigoj video su ūžimu ir kitais efektais), todėl to zizenimo kad ir tylaus visai nėra didelio noro girdėti miegant (o gal žiemą bus ir garsesnis, pamatysime...). Pasidomėjau galimybe statyti tarp namo sienos ir sienos-kolonos, šalia pagrindinio įėjimo į namą. Kelių gamintojų pasiklausius šie pasakė kad jokių problemų, o štai vienas Restos parodoje nerekomendavo to daryti, sakė kažkokio šalto oro gūsiai formuojas, ir jis velniškai buvo teisus. Visgi patikėjau tais, kurie pasinagrinėję produkto aprašymus pranešė kad visiškai įmanoma pastatyti tą dėžę tarp dviejų sienų ir mano turimo atstumo užtenka. Taigi iškart rodau kaip atrodo jau pastatytas sumontuotas reikalas, čia matosi kur gi ir kaip gi jis įspraustas:


Nusprendus, kur bus išorinis blokas, reikėjo išmušti užbetonuotas grindis ir pravesti vamzdžius į išorę. Viduje tai atrodė taip, palei kraštą:



Išorėje išėjo cokolyje, nors kažkodėl buvome pagalvoję, kad išėjimas bus aukščiau ir visiškai veltui nuėmėme kelias fasado dailylentes (vata nuoga štai matosi):


Vamzdukų išėjimas iš arčiau:


Kitas žingsnis - pado su nuolydžiu įrengimas. Tam reikėjo įrengti pamatukus, pas mus kaip ir visur gręžtiniai, štai keletas skylučių (pastebėjau kad rašant statybų tema man vis norisi naudoti mažybinius pavadinimus kaip antai "skylutė" ar "vamzdukas" ar "pamatukas", prašau neieškoti psichologinės potekstės, ok? su manim viskas tvarkoje.)


Tuomet suorganizuojami betoniniai stulpai su styrančia armatūra:


Padą tėtis nusprendė užbetonuoti atskirai, čia įdomumas tame, kad kyšo putplastis apvalus - po to tiesiog tos ertmės, užkėlus padą ant stulpų, užbetonuojamos - jau sureguliavus tinkamai pado poziciją. Ir brūkšniai - jie rodo kurioje vietoje yra armatūra, kad vėliau gręžiojant montuotojams neužtaikyti ant tos geležies. Padas sveria baisiai daug ir prireikė kelių vyrų pagalbos jį nunešti ir uždėti (ačiū jiems ir jų jaunystei):



O štai jau jis ir vietoje ir būtinas yra nuolydis, kuris labai puikiai nuotraukoje matomas:


Tuomet atvažiuoja tie kurie montuoja ir įrengia tokį "pjedestalą", ant jo - išorinis blokas.



Išorinis blokas vibruoja taigi jis ant tokių gumyčių stoviniuoja:


Viduje tas reikalas atrodo taip, kaip atrodo šaldytuvas:


Labai tvarkingai visi pajungimai atrodo:


Trifazis. Vat kas svarbu ir gerai gavosi, tik štai beveik natyčia. Kai aš pradėjau domėtis oras - vanduo galimybe, buvau išsikvietusi atstovą iš viesmann. Šis pasakė, kad reikės trifazio. Aš tuome paprašiau elektrikų trifazį nuo vienos sienos nuvesti iki gretimos (nes visai ne ten ta rozetė buvo numatyta). Po to kiti pasakė kad jokio trifazio nereikia. Susinervinau - tiek reikalų veltui. Kai jau statė-montavo viską, vaikinai pasakė "o ką mes žinome kokie čia pas jus laidai" - bliamba, tai iš anksto gi galima parekomenduoti... Žodžiu, moralė tokia: labai pravartu tą trifazį turėti, nes vienfazio ploni laidai įkaista oi kaip įkaista. Tai bus pas mane storesnis laidas, ir gerai kad tą trifazį privedėm. PATIKSLINU: iš trifazės panaudosime vieną vazę, tiesiog su storesniu laidu, nes standarinio laido atveju kokių pvz 7 kW apkrovos neatlaikytų. Būna, kad reikalingas ir trifazis, būna kad tik vienfazis, tačiau laido storis - svarbus momentas) Tai išaiškino elektrikas, kurį išsikviečiau kad sumontuotų signalizaciją prie išorinio bloko. Žodžiu elektros instaliacijos klausimu aiškios informacijos tikrai pritrūko, dar po to pabandžiau pagooglinti - na ir nieko neradau... Taig jeigu kiti googlins, gal pataikys čia ir  perskaitys :) Tikrai reikia neplono laido...

Signalizacija. Ją reikia pajungti - pajungti tokiu paprastu būdu, kad jeigu kas nors nuimtų išorinį bloką, laidelis atsijungtų ir pradėtų kaukti signalizacija ir jums ir/ar apsaugos tarnybai ateitų žinia... Nežinau ar tai išgelbėtų situaciją, bet geriau manau įrengti (ką ir padariau) nei neįrengti.

Elektros galios padinimas. Pas mane buvo 7 kW, patarė padidinti, nes jeigu siurblys pradės veikti visa galia ir dar kokie prietaisai įjungti...žodžiu, tai sutvarkiau gana paprastai ir nebrangiai, iki 12 kW, jau rašiau čia. Tiesa, reikės pasidomėti ar įvyko viskas, bet manau jau viskas padidinta, kažkaip nepasidomėjau...

Tam, kad paleisti visą sistemą, reikia žinoma užpildyti sistemą vandeniu arba neužšąlančiu skysčiu, pasinaudojus santechnko kaip visuomet nepigiom paslaugom. Tai aprašysiu kitame įraše - pas mane neužšąlantis skysti ir tai kanavo brangiau nei tikėjausi. O dabar... Vanduo-oras siurblys Daikin pajungtas, ir nustatyta "vandens" temperatūra ant +25. Temperatūra viduje +19: šilta, gera, sausa, jauku.

O štai jums ir ūžimas:
Apačioje matosi kaip kaupias drėgmė ir kondensato lašeliai, o pačioj pabaigoj - kaip virpa žolė - tai čia ne vėjas, čia nuo aparato sukeliamų oro gūsių, kurie šalti gana... ir susiformuoja matyt dėl to, kad tas aparatas yra pastatytas tarp dviejų sienų. Ūžia jis, reikia pasakyti, tik kartkartėmis. Ūžimo garsas užfiksuotas spalio 25, kai lauke +9. Bandžiau išgirsti tą ūžimą pro uždarytus langus - be šansų. Atidarius virtuvės langą gerai įsiklausius - girdisi. Bet tai - virtuvės langas :)

Kas mane NUSTEBINO. Tikrai nustebino grindų temperatūra. Jos NĖRA šiltos. T.y. jų temperatūra yra žemesnė nei jūsų kūno temperatūra ir dėl to jos yra palyginus vėsios. Aš tai naivuolė galvojau kad jos bus šiltos šiltutėlės, kaip kad pas mane namie kur vonioj ir virtuvėj grindys šildomos elektra... O kažkada girdėjau tokiu "vbt" (viena bobutė sakė) jog grindys kai šiltos tai nuo to net įskausta galva  ir t.t. Taigi grindys yra ne šaltos, ir ne šiltos. Jos maloniai vėsios. Ir stebina tai, kad ta maloni vėsuma visą aukštų patalpų orą sušildo iki idealių savijautai +19 :) 

2015 m. spalio 10 d., šeštadienis

Šilumos siurblys oras - vanduo. Daikin. Japonai valdo.

Šilumos siurblio paieškomis teko užsiimti man. Su mintims susirinkti pasiūlymus ir pažiūrėti į akis tiems, kas tuo užsiima - ėjau į Restą, dar pavasarį. Geriausia eiti klausinėti turint labai konkrečią info: koks namo plotas, kokios apšiltinimo medžiagos, koks šildymas numatytas, kiek žmonių ruošiasi gyventi tame name. Tuomet jie mato, kad domiesi labai konkrečiai, nes šiaip tose parodose ne kekvienas nusiteikęs bendrauti su potencialiais klientais, gal tos parodos šiaip daug kam tiesiog šventė ir išėjimas "į žmones".

Kokiom aštuoniom įmonėm aš pakalbėjus daviau savo kontaktą ir paprašiau atsiųsti man pasiūlymą pagal nurodytus visus namuko duomenis. Galvojate atsiuntė? Nee.. Na aš tuomet išsiunčiau elektroniu paštu priminimus kad laukiu pasiūlymo, išsiunčiau papildomai visus duomenis ir t.t. Man rodos siunčiau gal net du kartus kai kuriems. Žodžiu, toks įspūdis, kad po parodos matyt pailsėti visiems reikėjo, kas man atrodė gana keista, nes pirkinys tai toks už 6 - 7 tūkst. eur. Vieninteliai kurie paskambino ir net ne vieną kartą buvo šiaip jau ta kompanija, iš kurios galiausiai gerokai pasiderėjusi ir nusipirkau. Taigi gauti šilumos siurblio pasiūlymą nėra vieno spragtelėjimo pirštais reikalas - reikia griežtai pareikalauti.

Na o atsiųsti variantai tokie (pačioje pabaigoje - nugalėtojas) Tiesa, o pirmasis pasiūlymas gautas ne iš Restos, o dar ankstyvą pavasarį pirmiau, kai gavau kontaktą iš "Celsis". Surašau tik pagrindinius duomenis, išskirdama montavimo darbus su montavimo medžiagom, visas kainas rašau su PVM, nes tiek ir sumoku:

1. Heating Service - 7570 eur (iš jų montavimas su papild. medž. - 1936 eur).
6kW ROTEX HPSUC Compact, vandens talpos dydžio nenurodė

2. Exposito - 7699 eur (iš jų montavimas - 1000 eur) - šie irgi ne iš Restos, o tiesiog norėjau pasitikrini už kiek siūlo Daikin kiti:
10 kW DAIKIN, integruota vandens talpa 180 l

3. Salna - 8344 eur (iš jų montavimas su medžiagom - 1389 eur)
10 kW MITSUBISHI, vandens talpa 220 l

4. Jaukurai pasiūlė kelias versijas:
du variantus kur boileris neintegruotas: 1) 10 kW SAMSUNG ir 220 boileris 2) 12,5 kW ir 300 l boileris - kaina be montavimo darbų buvo pasiūlyta tik pastarojo - 6620 eur
ir vienas variantas su integruota vandens talpa, kainos be montavimo darbų - 9837 eur: Vitocal 222-S (VIESSMANN)
Montavimo darbai atskitai buvo tokie nuo - iki: nuo 1250 iki 1700 eur. Taigi kainos pasiūlymas su viskuo svyravo nuo 7870 iki 11 537 eur...

5. Ekoklima - 6491 eur (iš jų montavimas - 1510 eur)
NIBE Split 2 AMS 10-12 kW, ACVM 270 - čia matyt suprask boilerio talpa

6. B2B Projects - 6309 eur  (iš jų montavimas - 726 eur)
10 kW DAIKIN, integruotas boileris 180 l

Pabendravus su visais gyvai o po to laiškais labai išryškėja ir pasitikėjimas savo įranga (čia japoniškųjų variantų Daikin ir Mitsubishi atstovai), ir abejonės savo kokybe - berods švedai taip atsargiai užklausė - o gal jūs geriau geoterminį statykit (jie jame specializuojasi), Jaukurų žmogus man pasakodamas apie Samsung ilgai netikėjo kad gali būti integruotas boileris, manau buvo naujokas tame reikale absoliučiai, tai pasitikėjimo irgi ne tas žodis kaip nekelia.

Supratau, kad japonai "valdo" ir nesuklysi jeigu juos pasirinksi, Daikin yra ženkliai pigesnis japonas nei Mitsubishi. Boilerio norėjau vienareikšmiškai integruoto. Nežinau ar informacija ne paskalų lygio - bet apie Samsungus atsiliepimai labai atsargūs ir perspėja kad labai jau jie garsiai ūžia. Bet kadangi pati negirdėjau, tai nežinau ar tiesa, va tik apie tai perspėjo ne vienas žmogus, tai kažkaip patikėjau.

Taigi siurblį man pastatė  B2B Projects, ir kainavo įranga ir darbai 6309 eur, na čia labai smarkiai pasiderėjus. Kai kalba, kad galima ženkliai pigiau susiveikti - na nežinau, iš pasiūlymų matote, kad tai praktiškai geriausia kaina. Būna akcijos matyt kartais, bet paprastai jų nebūna kai tai konkrečiai jau prireikia kažko.

Tiesa, papildomai dar reikia aprišimo - tai darė santechnikas, ir tai pareikalavo papildomo biudžeto:
Medžiagos - 250 eur
Darbas - 100 eur
VISO: 350 eur

Taigi su aprišimu kainavo 6309 + 350 = 6659 eur

Įjungti siurbį planuoju spalio 17-18 .

Apie tai, kas svarbu ir ko reikia ruošiantis ir organizuojant tokius darbus - parašysiu atskirai, o tiksliau apie:  1) užtikrinti reikiama elektros galią (man teko pasididinti) 2) pasigaminti pad'ą su nuolydžiu (kai kurie siūlo tai padaryti, įeina į kainą) 3) užtikrinti kad būtų tinkami elektros laidai - vieni sako kad reikia trifazės, kiti sako užtenka vienfazės, iš tiesų reikia tikrai ištvermingų elektros laidų 4) pajungti signalizaciją prie išorinio bloko.

Na ir štai kontaktas, B2B projects:
Paulius Bartaševičius
Projektų vadovas
paulius@b2bprojects.eu
Tel.:+370 650 79614
B2B Projects, UAB
Ukmergės g. 234a, 07160 Vilnius

P.S. O taip atrodė mano užklausimas visiems išsiųsta el. paštu:

  • Namas - murinis, haus betoniniai blokeliai
  • Sienu siltinimas vata - 18 cm (15 cm paroc extra, 3 cm prievejine) - varza virs 5
  • Fasadas ventiliuojamas
  • Stogo siltinimas - 25 cm vatos (teorine varza 6,75)
  • Namo plotas 135 m2, vieno auksto, visas sildymas irengtas grindinis. Sildomu patalpu plotas - apie 120 (nesildoma katiline ir sandeliukas)
  • Nezinau, ar aktualu - lubos aukstas, ties kraigu 4,20, vitrininiu langu yra nemazai
  • Skaiciuoti reiketu iki 4 asmenu seimai
  • Prisegu namo projekta / isplanavima

2015 m. rugsėjo 29 d., antradienis

Oras - vanduo. Štai kodėl.

Kiekvienas sprendimas turi savų pliusų ir savų minusų. Kiekvienam iš mūsų aktualūs nebūtinai tie patys dalykai. Todėl šildymo būdo pasirinkimas yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo finansinių galimybių, poreikio komfortui ir namuko projekto pagaliau.

Kas seka mano blog'ą tikriausiai pamena, kad nuo pat pradžių buvau granulinio katilo fanė: brangiau nei malkom / anglim, pigiau nei geoterminis; komfortas - per viduriuką. Svajojau katilinę įrengti už 15 tūks. litų. Ir štai tau...oras - vanduo.

O prasidėjo viskas nuo to, kad kilo klausimas - o kurgi katilo generuojama šiluma visa dedasi kai šildomom grindim tereikia 30 laipsnių temperatūros tik. Pas mane vieno aukšto namukas ir absoliučiai visas šildymas - grindinis. Grindų temperatūra apie 27 laipsnius, vat sakykim radiatoriams - vanduo juose įkaitinamas iki 60 laipsnių. Taigi gan žemos temperatūros poreikis išvedė iš pusiausvyros  įsitikinimą granulinio katilo efektyvumu - gaunasi, kad didelė dalis šilumos kaip ir į orą... mano atveju.


Tas momentas, kad karšto vandens paruošimui vasaros metu naudojama brangi elektra nebuvo pagrindinis argumentas, bet iš tiesų taip jau yra, kad juk vasarą katilo nekūrensi, ir karštam vandeniui ruošti naudojama išskirtinai (brangi) elektra.

Patogumas sodyboje. Čia toks dvipusis klausimėlis. Vieniems atrodo, kad jeigu name bus ne visąlaik gyvenama, tai gal nelabai reikėtų gudraus tokio šildymo. Kitiem atvirkščiai - kad jeigu gyveni nuolat, tai turi laiko ir pakūrenti bei prižiūrėti. Dėl negyvenimo nuolat - visgi pasistačius normalų namuką visai patikėkit nesinori jo atšaldyti. Norisi palaikyti kažkokį temperatūros lygmenį, na nežinau - 15 laipsnių ar gal kiek mažiau, kad viskas nesustingtų nesušaltų. Važinėti kartą o greičiausiai dukart per savaitę pakūrenti - pažiūrėti ar viskas ok, nelabai džiaugsmo suteikianti perspektyva.

Na o nuolat gyvenant - tai tikrai norisi komforto. Ir kalba eina ne tik apie nuėjimą įmesti granulių, kalba eina ir apie nuėjimą, ir apie išvalymą bei apsikuopimą. Tai užima laiko, ir tam reikia turėti nuotaikos. Tai tikrai nėra anti-reklama granuliniams - jie puiki alternatyva kieto kuro katilams (kur apskritai kas rytą bėgi užkurti katilo) ir tikrai daugiau komforto. Gyvenamam name - na sakykim išvažiuojate gerai savaitei ar dviem žiemos metu slidinėti ar šiaip atostogų - tai arba kam palikti granulinį pakurti, arba grįžti į ataušusi namuką. Tiesa lyg ir yra galimybė palikti prikrautą granulėm talpą ir jau keliaujant link namų per išmanųjį telefoną įjungti katilą. Na bet o jeigu už lango labai šalta ir jūs norite kad visgi namie būtų normali temperatūra na kad koks kaktusas nesušaltų ar nenuvystų...? Su geoterminiu ar tuo pačiu oras - vanduo... tereikia paspausti mygtuką. Viskas.

Kainos skirtumas. Jeigu su granuliniu aš skaičiuoju kad galima susisukti už 15 tūkst. Lt, tai geoterminis maždaug 35 tūkst. Lt. Oras - vanduo - kainos siekia iki 26 tūkst. Lt, bet gerai pasiderėjus (dar priklauso koks ten galingumas ir visa kita) galima japonišką pasistatyti už 22 tūkst. Lt.

Bet...vat jeigu iškart planuoti oras - vanduo ir žinoti kad jums nė velnio nereikės kamino, už kurį aš suplojau ir dar plius apskardinimo darbai - apie 4 tūkst. lt, tai skirtumas tarp granulinio plius kaminas ir tarp oras -vanduo sumenkėja iki poros tūkst. litų. Deja, kaminas pastatytas ir kainavo.

Kalbant apie oras - vanduo minusus, tai yra trys opūs klausimai: kaina, o kaip kai temperatūra smukteli žemiau -15, saugumas / vagystės tikimybė. Dar tiesa ketvirtas klausimas būna kurį užduoda tie patys pardavėjai - ar turite alternatyvų šilumos šaltinį.

Kaina. Lyginant su elektros 1:4, kuo  šalčiau už lango, tuo labiau artėjama link elektros kainos. Visgi tokiu atveju geriau skaičiuoti metinį vidurkį, nes juk ir karšto vandens paruošimas ar žiemą ar vasarą su jo pagalba. Tie kurie turi, sako, kad taupu, aišku nelygu kokia žiema. Ką gi, galiu beveik pažadėti - pastatysiu atskirą skaitliuką ir vesiu statistiką, stebėsime kartu. (Tik normaliai šildyti pradėsiu ne nuo šio, bet nuo 2016 metų sezono, o šią žiemą tik temperatūrą palaikysiu). Šiaip oras vanduo sunaudoja 1kW kad sugeneruotų 4kW. O dabar dėl šalčių. Na dingo ilgos šaltos žiemos. Jeigu ir užeina trim dienom šaltukas kai naktį -25, na tai tik trims paroms. O šiaip žiema patapo tokia apie nulį - tai +5, tai -5. Apskritai žiemos šiltos palyginus, ir nėra reikalo ruoštis poliarinei nakčiai.

Kai labai šalta ir babach o už lango -30. Na tai tas kelias dienas mokėsite kaip už elektrą. Bet šildys. Tai iš tų  365 dienų metuose už kelias paras sumokėsite brangiai. Vis tiek dabar Lesto mokam juk kas mėnesį tiesioginiu debetu už vidurkį, tai neką jau ten labai išbalansuos baisiai jūsų biudžetą.

Vagystė. Na taip, išorinį bloką gali nuknisti. Kur jį panaudotų - neįsivaizduoju. Reikėtų prijungti signalizaciją, kad laidui kokiam nutrūkis kaukti pradėtų.  Bet geriausiai matyt signalizacija, ciekava viska stebinti kaimynė, tvora, šuo (šuo su dantim).

Ar turite alternatyvų šaltinį. Na turiu aš krosnelę. Bet o koks skirtumas, juk problema ne siurblys, o tai kad radiatorius - betoninės grindys. Jos įšyla lėtai, na bet jos lėtai įšyla nepriklausomai ar tu su granuliniu katilu ar su oras - vanduo ar su dujom. Vat jeigu staiga elektra prapuola - čia jau įšilusios grindys vaidina labai gerą vaidmenį - jos lygiai taip pat lėtai atšąla, todėl Lesto spės sutaisyti viską jeigu ką. Aišku, atšalimo greitis priklauso nuo namuko sandarumo ir kailiuko varžos :)

Jeigu dar prisiminsiu kokių minčių ir motyvų, papildysiu, kol kas atrodo parašiau esminius dalykus.
Esu kažkada analizavusi alternatyvas, kai dar nebuvau girdėjusi apie oras - vanduo: kaip šildyti sodybą. Ir dar visokių diskusijų po šiuo įrašu: minčių posūkiai šildymo tema.

Apie paieškas, pasirinkimą, kainas ir sprendimus - labai neužilgo. Och... ne moteriška tai tema, tikrai reikia susikaupti :)

2015 m. rugsėjo 28 d., pirmadienis

Elektros galios padidinimas. Neskubėk ir būsi pirmas.

Prieš tris metus pagailėjau pinigų galiai ir užsisakiau 7KW. Anuomet, o matyt ir dabar, kiekvienas KW kainavo naujai įsivedant elektrą 119 Lt (34,46 eur). Dabar man prireikė pasididinti galią - nes statausi oras-vanduo šilumos siurblį, ir dėl viso pikto reikėtų turėti rezervo. Na ir ką jūs sau manote - aš sutaupiau nerealią pinigų sumą pasirodo!

Pasididinimas nuo 7 iki 12 KW man tekainavo:

- mokestis LESTO - 34,06 eur
- mokestis Valstybini energetikos inspekcijai - 16,22 eur.

Viso: 50,28 Eur

Jeigu aš būčiau anuomet iškart tuos 12 KW užsisakiusi, tai už tuos papildomus 5 KW supločiau 172,32 eur. Taigi sutaupiau 122 eur. Litais tas sutaupymas skamba išdidžiau - 420 Lt :)

Kadangi Valstybinei energetikos inspekcijai užteko senojo varžų matavimo protokolo, tai nieko papildomai organizuotis nereikėjo - apsiribojau maloniu vizitu į inspekciją. Atsiuntė informaciją štai šiandien, kad perduoda visą info į Lesto ir 5 dienų bėgyje šie sutvarkys visą šį reikaliuką.


Gal kam šis įrašas pagelbės - man anuomet kažkas užsiminė, kad prisidėti galios kainuoja pigiau nei pirktis iškart. Aišku, laidus nuo tranformatorinės iki namo reikėjo normalius susidėti, kad tiktų didesniam galingumui, bet tai čia standartiniai dalykai, jokios kūrybos, pas mane - aliuminis, 5X16.






2015 m. rugsėjo 16 d., trečiadienis

Grybai. Tai, kas svarbu.

Lygiai pries keturis metus aš radau žemės sklypelį. Tarp beržų ir pušų taip gera buvo, iškart supratau, kad radau tai kas mano, tai, kas man. Ir tuomet dar radom grybų, ir tie raudonikiai ar lepšiai tokio nerealaus smagumo suteikė. Vat taip ir apsisprendi žmogus :)

Grybai auga iki šiol po nosim, ir daug:


Rugsėjis su tais mielais grybukais man visuomet primena mano apsisprendimą statytis sodybą būtent čia. Vis pasidžiaugiu, kad čia labai gera aura, vis prisimenu kaip tai buvo nerealu patį pirmą kartą :)

Yra ir kitų dalykų, kurie svarbūs ieškant sklypo, bet manau jausmas yra irgi labai ne paskutinėj vietoj. Sakyčiau net pirmoj.

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...