2015 m. sausio 19 d., pirmadienis

Vidinės pertvaros

Tiesą sakant pavadinimą šiam įrašui kūriau ilgai...nes jame norėjau atspindėti savo neviltį dėl alsuoklio. Į alsuoklį niekas neatreipė dėmesio, neperspėjo apie jį vargšą, o mūrininkai pagalvojo, kad tai dar vienas nuotekų sistemai priklausantis išsikišimas ir... žodžiu, dabar tai atrodo taip:


Iš kurios pusės bepažiūrėtum - nu juokinga nors tu ką...kaip mes pamiršom apie jį...? Ir svarbiausia prieš savaitę po namą vaikštinėjau - žiūrinėjau, ir nesumąsčiau, kad čia ne viskas tvarkoje. Ką gi, teks kūrybiškai suktis iš padėties. Kuo toliau, tuo labiau juokas ima dėl tokio apsižioplinimo...

O geroji žinia yra ta, kad pertvaras, kurios sudaro 162 kvadratų, išmūrytos. Išmūrytos lygiai, tvarkingai - tą žinau, nes tinkuotojai apžiūrėjo jau viską ir įvertino sienų lygumą.

Pertvarų mūrijimas mano sodyboje - darbas ne iš lengviausių. Visų pirma, pertvarų aukštis ties kraigu - virš 4 m, o antra - stogas šlaitinis, taigi pertvaros ne stačiakampės, o visokios kokios trikampių ir trapecijų formų. Be to (trečia), ilgajai sijai paremti yra panaudotos metalinės kolonos, atsirandančios pertvarų viduje, taigi papildomai dar pjaustymo ir armavimo. Už darbą kartu su pastoliais, ir neskaičiuojant papildomai už jokias sąramas suderėjau 33 Lt . kv m. Prieš pusantrų metų kainos pas normalius mūrininkus buvo 25 Lt / kv (bet skaičiuotų papildomai už pastolių nuomą ir už sąramas).

Taigi, kaip jau minėjau, po visomis pertvaromis yra pamatėliai. Pertvaros taip pat turi būti "surištos" su išorės sienomis (čia matyt tas reikalas vadinamas inkaravimu), t.y. sienose pragręžiamos skylutės (tarp dviejų Haus blokelių, kur ne tuštuma, o betonas), skylutėse įsitaiso armatūra, kuri ir jungia išorės sienas su pertvaromis viduje. Čia štai virtuvės siena vidinė "susiduria" su išorine:


O čia kampas:

Visur, kur durys, reikalingos sąramos:


Sąramos daromos su profilių gipskartoniui pagalba. Imamas Knauf profilis, štai toks UW, jo plotis 10 cm:

Jis tarnauja tiesiog kaip forma. Į tą profiliuką guldoma armatūra ir dedamas skiedinys. O jau ant to reikalo statomi Haus blokeliai. Štai taip tvarkingai ir greitai viskas gaunasi:


Kadangi kambariukų ir visokių kitų patalpų ne tiek jau mažai, durų pas mane bus net 9 vnt, taigi sąrama ant sąramos..

Tamburo plačios 1,5 m durys:


Na ir potinkinė kolektoriaus spinta - ji taip pat su tokios pat sąramos pagalba įpaišyta į sieną:


Pertvaros gražiai susiriša tarpusavy, štai matosi kasantroj eilėj persidengia blokeliai:


Čia už štai šios sienos pertvara ten, kur blokelių šonai matosi:


Dar svarbus momentas, kiek skirtingai padarytas nuo projekto - suformuoti išsikišimai durims, kuriuos turbūt galima būtų pavadinti "petukais", nes mūrininkai juos "naplečikais" vadino. Tiesiog kampe, kur bus durys, mūrininkai pasiūlė padaryti kampą, kad po to būtų patogiau staktą įstatyti. Iš arti ir iš toli:

 


Iš patirties žinau, kad tikrai geras reikalas yra turėti patogų priėjima su stakta durims, mažiau vargo po to tiesiog.

Kampai viršuje išmūryti labai tvarkingai, pagal stogo formą:



Kažaip reikės pasitarti su tinkuotojais, kaip užtaisyti tokias skyles, paliktas dėl santechnikos vamzdžių:


Na o bendras įspūdis labai geras - didysis kambarys įgavo savo formą ir dydį - išryškėjo lubų aukštumas ir didelė erdvė. Jau matosi, kur bus virtuvė, kur koks kambariukas ir visa kita:


Ištuštėjo terasos vieta, pasidarė erdvu:


O buvo taip:

Ir likučiai:

Blokelių pjaustymas šalia terasos lango langui baigėsi nešvariai:


Štai kaip darbingai, galingai ir truputį alsuokliškai-žiopliškai prasidėjo 2015 metų sezonas! Gal jau žiema pagaliau prasidės? Reikėtų žinoti kokie tie orai bus, nes planuoti tinkavimo darbus reikėtų - jeigu užeis dideli šalčiai, lauksiu kovo, jeigu žiema ir toliau pavasariu kvepės - ką gi, tinkuosim.

O kol žiema, štai prisiminimai apie vasarą ir nerealų lauko dušą po beržų lapais (žiūrėti su garsu). Procesas, žinoma, bus aprašyta detaliai...dar šią žiemą :)

2015 m. sausio 11 d., sekmadienis

Pradėtos mūryti vidinės pertvaros

Pertvaroms blokelius nusipirkau dar anksčiau - kartu su blokeliais namo sienoms. Taigi jie pas mane Haus, betoniniai, 10 cm pločio. Blokeliai sunkūs ir specialiai pertvaroms buvo daromi vidiniai pamatėliai. Bet kokiu atveju pamatėliai būtų reikalingi, nes pertvaros aukštos - daugiau nei 3 m, todėl net ir lengvesnių blokelių atveju pamatėlių reikėtų taip pat. Aš tiesą sakant nelabai ir mąsčiau apie alternatyvas - anuomet, kai apsisprendėm namą statyti ne iš arko, o iš haus, kažkodėl pasirodė natūralu, kad viskas turi būti iš Haus. Tai nesigilinu dabar ar tai yra gerai ar blogai - gavosi bent vienas sprendimas be galvos skausmo :) Bet kokiu atveju haus yra geri tuo, kad jų yra pavydėtina garso izoliacija, o tai yra labai neblogai. Kitų ypatingų privalumų aš tiesą sakant nežinau, manau kad ypatingų nelabai atsirastų. Trūkumų irgi, beje.

Prieš įsileidžiant mūrininkus, išsiurbliavome su galingu siurbliu patalpą, nes joje buvo milijonai stiklo vatos dulkių. Ir šiaip visokių kitokių šiukšlių. Siurblį nuomavausi naujai atrastoje įrankių nuomoje Sinc - jie "Medžio centro" teritorijoje, kažkaip labai smagiai aptarnavo, tai rekomenduoju tikrai. Pasidarė švaru ir erdvu. Kadangi pertvarų mūrijimas vyksta žiemą, kai kartais stukteli gilus minusas, iš lauko pernešėme smėlį. Smėlio buvo likę po grindų betonavimo darbų, ir dar krūva iš senesnių laikų, tikiuosi, kad užteks. Labai tikiuosi, kad ir nupirktų blokelių užteks, nesinorėtų pirkti papildomai ir vežtis, pagyvensim - pamatysim, žinoma. Taigi smėliukas suneštas į vidų keliomis krūvomis skirtingose vietose, laukiam mūrininkų.



Aš važiuoti žiūrėti, kaip atrodo pradėtos mūryti vidinės pertvaros, tiesą sakant, bijojau... Baisus šokas, kai jau pripratęs prie vienos didelės erdvės, pamatyti daug visokių sienų, suskaidančių viską į dešimt patalpų patalpėlių. Ypač baiminausi vonios ir mažųjų miegamųjų, nes vonia - ilga siaura 1,5 m pločio, o ir kambariukai - tik 2 m pločio. Baiminausi ir dėl to, kaip atrodys tambūras. Ką gi, kol kas yra išmūryta tik trečdalis, ir viso įspūdžio nepatiri, bet visgi tai, ką pamačiau, nuteikė mane džiugiai :)

Tambūras atrodo labai erdvus:


Čia būsimosios virtuvės siena kyla:


Nustebino koridorius - man atrodė, kad 1,2 m pločio koridrius atrodys labai siauras, bet kol kas jis atrodo erdvus:

Santechnikas įstatė dėžę kolektoriui, jam reikėjo kiek pareguliuoti vamzdžius, nes jie buvo kiek ne vietoje - t.y. išlindinėjo viskas už sienos ribų, labai tikiuosi, kad pavyks tą dėžę gražiai sienoje įtaisyti, nes jau buvau susitaikiusi, kad bus sienoje išlindimas...


Vonia kol kas atrodo visai žmoniškai, siaurutė, bet kadangi aš miesto žmogus, pripratęs prie itin mažo vonios kambario, tai net pusantro metro siaurumo patalpa manęs neišgąsdino:


Be abejo, viso efektro dar nėra, nes matosi visa erdvė virš blokelių, kurie išmūryti keliomos eilėmis tik. Gal vėliau bus kiek siauriau, bet po to gi sienos pataps šviesios, ir šviesūs tonai suteiks erdvės pojūtį net ir siaurose patalpose.

O taip atrodo sienose įsikomponavusios metalinės kolonos. Priminsiu, tokių kolonų yra keletas, jos remia stogo sijas, kurios pas mus yra ilgos, ir mes jas įrengėme dėl viso pikto, tiesiog apsidraudimui.


Prie tų sijų tvirtinama armatūra, štai taip tai daro mūrininkai, privirina:


O ir šiaip armatūra visur perdangose eina:


Mūrininkai tie patys, kurie mūrijo namo sienas prieš pusantrų metų. Sausis - geras laikas sutarti su įvairiais meistrais darbus, nes ne pats aktyviausias statybų sezonas. O šiaip smagu stebėti, kaip formuojasi kambariukai, sandėliukai. Labai didžiulė atrodo katilinė :) Ir įdomus efektas - didysis kambarys (valgomasis - svetainė - virtuvė) irgi atrdodo labai erdvus, nes matyt įgavo suvokiamą plotą, kuris tiesą sakant ir yra nemažas. Tiesiog iki dabar buvo sunku įsivaizduoti jį :)

Nesitikėjau, kad pertvarų mūrijimas bus toks jaudinantis dalykas, bet toks jis jau yra...pasirodo...

2015 m. sausio 4 d., sekmadienis

Lenda centimetrai ir milimetrai

Statant namo dėžutę pakeliui priimi sprendimus, kurie matyt yra logiški ir teisingi, o po to virsta į tokius mažus niuansėlius, kad jeigu būtumei žinojęs, jog jie atsiras - gal kiek kitaip anuomet būtum nusprenęs. Perspėti apie tuos niuansus nėra kam, nes visi, ką samdai sprendžią čia ir dabar, ir ne jų rūpestis, kaip suksies iš situacijos po to. Nieko čia baisaus, ir viskas bus išspręsta, bet pastarosiomis dienomis, planuojant naujo sezono darbus, atkreipiau dėmesį, jog vis išnyra koks per aukštas ar per trumpas centimetras ar milimetras, ir tai gręsia tai papildomu nedėkingu darbu, tai kažkokiu kompromisu. Tikiu, kad po to, kai viskas bus padaryta, bus smagu prisiminti, kaip jaudinaisi ir baiminaisi, ir niekas turbūt nė neįtars, kiek ten ar šen buvo mąstyta, sukta galvos. Bet kadangi mano tinklaraštis labai atviras ir turbūt net labai (gal kartais per labai, už ką atsiprašau jeigu ką "užkniso"...) smulkmeniškas, taigi štai tie rūpestėliai.

1. Pradėjome ruoštis vidinių pertvarų mūrijimui, nupjovėme kompensacinias juostas, kurios buvo padarytos prieš betonuojant grindis iš putplasčio palei visą perimetrą. Ir čia atradau, kad grindys išbetonuotas kiek žemiau nei norėtųsi - norėtųsi pora milimetrų aukščiau... Štai nupjautas putplastis, iš tolo viskas gražu...


O vat iš arti matosi aukščių skirtumas, tik nuotraukoje gal jis taip drąstiškai atrodo, čia kokie keli milimetrai:

Dabar mąstau, kad betonuotojai, kai pasiūlė grindų lygį daryti pagal tą lygmenį, kuris ties įėjimu į namą, jeigu būtų patikrinę su savo prietaisais kur yra kiek aukščiau, o kur kiek žemiau, dabar matyt prašyčiau daryti pagal aukščiausą tašką. Tie keli, o kai kur keletas milimetrų - dedant parketlentes trukdys, ir matyt (kol kas tai pirmiausia šauna į galvą) reikės kažkaip nuiminėti tuos milimetrus kad išlyginti. Bet net prie įėjimo, kur bus tambūras, pagal kurio lygmenį jie betonavo, yra milimetro ar dviejų skirtumas. Ir to skirtumo nesimatė, nes tarp betonuojamų grindų ir pamato buvo kompensacinės juostos, kas neleido įžiūrėti to aukščio skirtumo. Taigi, toks niuansas, tik vat reikės bereikalingo darbo įdėti, ir kiek apmaudu...

2. Vonios kambarys yra siauras - 1,5 m pločio, ir tas atstumas turi būti ne tarp pertvarų blokelių, o jau tarp tinkuotų ir išklijuotų plytelėmis. Po centimetrą tiek tinkui tiek plytelėms reikėtų numatyti, ir iš abiejų pusių. Vadinasi, tarp pertvarų turi būti 1,54 cm plius 1 atsarginis cm, kad kažkaip pavyktų 1,5 m vonią įsprausti. O pastebėjome, kad paruošta viskas taip, kad lieka 1,52 m. Taigi teko po 1,5 cm paplatinti virtualiai vonią. Labai į vieną ar kitą pusę negali pastumti, nes iš vienos pusės - metalinis strypas, remiantis siją, kuris liks po to pertvaros viduje, jo storis 6 cm, pertvaros plotis bus 10 cm taigi gaug nepasistumsi. O iš kitos pusės - jau pravesti visi nuotekų, vandens padavimo ir vėdinimo vamzdžiai, kurie irgi pertvaroje turi likti. Čia va nuotraukoje iš kairės matosi metalinis vamzdis, o dešinėje - komunikacijos:

 Kas gi čia tokio, imam, ir nurodome būsimų pertvarų centrus po pusnatro cm į šoną.
 Kyla klausimas, ką būtume darę kitaip su dabartine patritim? Būtume žiūrėję įdėmiau į brėžinį, ir pastebėję, kad kairioji vonios siena sutampa su angokraščiu, ir nuo to angokraščio būtume pridėję 2 cm, o tuomet jau dar matavę 1,5 cm + 2 cm apdailai palikę + 1 rezervinį cm. Nieko baisaus, tiesiog šiek tiek nerimo, bandymo suprasti, kas čia ne taip ir kiek brangiau atsieis tinkavimas, nes teks papildomą kampuką daryti, nes atitraukus kiek sieną, toks durnas mažas kampukas gausis, kurio neturėtų būti:

Na bet gi dar gerai, kad yra galimybė po tuos 1,5 cm paslinkti. Labai jau nesinori dėl trūkstamo centimetro vonią ne 1,5 m, o 1,4 m statyti...

3. O čia jau senas sprendimas, kurio sąlygojamos pasekmės verčia sukti galvą ir matyt daryti geriau patogiau nei gražiau, nors tiesą sakant gal tas grožis ir nenukentės, na pagyvensim - pamatysim. Reikalas tame, kad pagal projektą, vitrininių langų ir durų apačia yra ten, kur baigiasi cokolis:


Tokiam pat lygmeny ir gėlyno kraštas. O juk mes nulinį grindų lygį pakėlėme kiek pamenu 12 cm. Tiesiog kiek suprantu, geriau, kad išbetonuotų grindų paviršius nesutaptų su pamatų paviršiumi, idannt nesusidarytų šalčio tiltai, juos geriau kad skirtų putplasčio apšiltinimo sluoksnis. Taigi visi slenksčiai pakelti, galvojant apie vidaus šilumą ir komfortą.

Reziumė toks - pakilus slenksčiams, išeiti pro vitrininius langus ir duris dabar gaunasi toks laiptukas. Tai, ant ko koją statai, turi būti tvirta, ir nesinorėtų, kad tai būtų žemiau namų grindų lygio - sakykim, išeinant į terasą, norisi, kad terasos grindys būtų tam pačiam lygmeny kaip ir namų grindys. Na ir kažkaip nesinori daryti terasoje ar kur kitur laiptelio ar dviejų lygių grindų - nesamonė kažkokia... Kol kas ore sklando sprendimas - terasos grindis ir visus kitus pagrindus po kojomis (įėjimas į namą, iėjimas į katilinę, išėjimas iš miegamojo pro vitrininį langą) - padaryti pakeltų slenksčių lygmenyje. Taip gausis, kad tai bus aukščiau nei kad baigiasi cokolis, ir visa viena apatine dailylente aukščiau...

Štai matosi skirtumas tarp cokolio viršaus ir vitrininio lango, išeinančio į terasą, apačios:


Terasa siauru ruožu nusidriekia iki miegamojo vitrininio lango, taigi ir čia bus gana aukštai:


Katilinės įėjimas:

Pagrindinis įėjimas:

Labiausiai neramina terasos aukštis, nes matyt tuomet reikės ir kilstelti gėlyno kraštinę tiek pat, o kad vikas būtų proporcingai, tai matyt ir žemės lygį. Aišku , ta proga galima bus padaryti nuolydį, kad namas būtų kiek aukščiau ir tas nėra blogai. Klausimas ar pats namas nepasidarys dėl tų kilstelėtų terasinių dalykų toks "priplotas".

Tiesa terasą rengiuosi daryti iš maumedžio lentų, ne iš trinkelių, kai pavaizduota projekte.

Na tai štai kokie tie centimetrai ir milimetrai, atsirado ir išlindo, niekšeliai :)

Tuo tarpu vyksta planavimas, visko jau tiek daug - mastau, kad šiais metais reikia pradėti tvarkyti teritoriją, nes tai susiję ir su terasa, ir su gėlynu šalia kolonos, o tai lemia ir poreikį susiplanuoti lauko apšvietimą, nes juk jam reikia laidus pavedžioti po žeme. Gali būti, kad šiemet bus daug rausimo, bet taip pat gali būti, kad vasarą jau bus žaliau ir švariau kieme ir aplink namą...gali būti :)


2015 m. sausio 2 d., penktadienis

Sienelė už krosnelės. Šyla kaista...

Krosnelei įkaitus kaista ir sienelė už jos. Todėl neramu darosi - ar ta siena atlaikys tą karštį ir nenutiks kas blogo su ja...na sakykim įskils? Už lango juk šalta, o krosnelė stovės visai prie pat sienos. Niekur neaptikau jokios informacijos, ar reikia kažkaip saugoti nuo karščio tą sienelę, kuri betoninė..

O kol kas, šaltai žiemai traškant už lango, tam, kad būtų daugiau šilumos ir greičiau galima būtų sušildyti patalpas, krosnelę atitraukėme nuo sienos ir pajungėme ilgą vamzdį, pasiskolintą iš kaimyno. Gaunasi žymiai didesnis radiatorius. Štai koks:


Namo viduje nusimato keli grandioziniai darbai žiemos periodu, taigi, kad būtų šilta darbuotis mūrininkams, elektrikams it tinkuotojams, pasirūpinome, kad ta šiluma būtų greičiau ir lengviau pasiekiama.

O štai kas nutinka blogai uždarius krosnelės dureles. Iš pradžių nesupratome kas vyksta - pridėjome daug malkų, kaip reikiant iškūrenome, ir vamzdis, išeinantis iš krosnelės net paraudonavo:


Kelias sekundes supanikavau (na bet spėjau padaryti nuotrauką nepaisant to...), o po to greitai sumojau, kad tai galėtų nutikti tik patenkant į krosnelę pernelyg daug oro. Ir ką gi - iš tikrųjų - pasirodo, kad buvo papuolęs kažkoks gabaliukas anglies ir durelės nebuvo iki galo užsidariusios. Taigi temperatūra matyt pakilo iki tokio lygio, kad vamzdžiui to buvo jau perdaug. Staigiai išėmėm tą trukdančią šiukšlę ir sandariai uždarėmė dureles. Ir ką gi - na, neskaičiavau, bet maždaug po 20 sekundžių (t.y. momentaliai) vamzdžio spalva pasidarė vėl juoda, raudonis dingo... štai:


Štai kaip būna. Reikia krosnelę normaliai uždaryti ir kontroliuoti oro padavimą...

O vaizdai žiemą išties nuostabūs, aišku ne dabar - kai rašau šį įrašą tai bijau kad buto langus vėjas išneš, kokie gūsiai baisūs... O kai saulėta ir šaltukas, tai labai malonu pasivaikšioti gamtoje. Namukas pūpso, jo viduje visai šilta, pakūrenus krosnelę pasidaro jauku :)






Na ir su Naujais jus visus, mielieji! Linkiu, kad už eurus statyti būtų smagiau ir sklandžiau ;) Su 2015!!!


Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...