2013 m. gegužės 28 d., antradienis

Skardintojų įkainiai

Nėra lengva rasti skardintoją. Gal kas gali parekomenduoti?
Man reikia apskardinti lauko židinio (pavėsinėje) kaminą. Kad jis nerasotų, jo dalį virš pavėsinės stogo reikia apkaišioti vata. Pats kaminas apvalus, o reikėtų išlankstyti stačiakampį skardinį reikalą, kad viskas būtų saugu. Vienas skardininkas maivėsi maivėsi, bet taip ir neįvardijo kainos - tai spjoviau į tą reikalą. O kitas atsiuntė pasiūlymą - ir darbai su medžiagom kainuotų 650 Lt. Man pasirodė brangu.

Kamino aukštis (ta dalis, kuri išlenda virš stogo) - 1,5 m. Gaila, kad skardininkas neįvardijo, kokia dalis už medžiagas, o kokia už darbą - sunku susiorientuoti. Man atrodo brandu, nes visa tai kainuos daugiau nei visas židinys - klinkerio plytos, metalinis gaubtas ir metalinis kaminas 2,5 m ilgio. Bet galbūt tai yra normali kaina...?

Kažkaip nekyla ranka už pavėsinės kamino apskardinimą tiek mokėti...

2013 m. gegužės 26 d., sekmadienis

Stogo medienos ruošimas

Medieną stogui nusprendžiau dengti antiseptiku "Bertilas". Kiek suprantu, jis svarbus ne tiek kaip impregnantas, kiek turi atitinkama priešgaisrinio atsparumo klasę. Jis taip pat apsaugo medieną nuo puvimą sukelenčių grybų, pelėsių, kinvarpų ir pan. Man tai atrodo labai svarbu, nes visgi stogo mediena bus tarp daug stogo šiltinimo medžiagų. O apie Bertilą sužinojau iš Namuko tinklaraščio, ačiū :)

Tačiau kaip aš pirkau tą "Bertilą"... Nusprendžiau nuvykti į Ermitažą - ten neradau, sako, baigėsi, buvo akcija ir greitai nesitikėk. Na siaubas kažkoks. Užsėdau ant telefono perskambinti kur gi galėčiau jo rasti. Nesisekė, bet kažkodėl nusprendžiau pasiskambinti į kažkokią Šiaulių parduotuvę (nežinau ko aš tikėjausi ten skambindama) - o ten ir sako: žinote, nelabai turbūt kur rasite, nes ta gamyklėlė kuri Telšiuose berods jį gamina, sudegė neseniai... Ot tai tau...

Bet aš radau Bertilo likučių "Moki veži"(o gal ten ne likučiai, gal nieks nesudegė - iš tiesų tai ir nežinau, bet turbūt taip žmonės nejuokauja?). Nusipirkau per du pirkimus 85 litrus (17 po 5 kg pakuočių). Tikiuosi, užteks. Tiesa, reikėtų tuos čekiukus matyt saugoti, nes kaip gi įrodysi, kad laikeisi priešgaisrinių reikalavimų priduodant namą (medienos juk nesimatys).

Patogiausia medieną nupurkšti - tai dešimtis kartų greičiau ir patogiau. Tam reikalingas purkštuvas už kokių 30 litų jeigu kinietiškas:


Ir reikia patogiai susistatyti medieną - sakykim ant blokelių. Ir sudėti taip, kad nebūtų tarpų - taip nelašės tokie brangūs Betilo lašai perniek, viskas tik į medį :)

Ir purški sau:

Iš pradžių mediena nusidažo žalsvai:


O po to pabąla...
 

Šiandien pradėjo kauptis debesys, dėl to išpurštą medieną uždengėme plėvele. Ir gerai padarėme - tokių liūčių kaip ką tik buvo retai pasitaiko. Bet kokią užtat vaivorykštę matėme!!! Didelė, visa nuo vieno krašto iki kito, visos jos spalvos ryškiai švietė, grožis neapsakoma. Gaila kad į kadrą telpa tik dalis :)



O štai rąstas jau su nuimta žieve. Iš pradžių pabandęs tai atlikti su kirvuku, tėtis nusprendė nesikankiti - pasigalando...kastuvą...ir greitai nuėme visą žievę. Dabar nuobliuoti belieka:


O štai padarytas pamatėlis tam rąstui-kolonai. Atrastas garaže kažkoks mėlynas "nežinau kas", nupjauta, ir pripilta betono, prikaišiojant armatūros kad strytotų į įvairias puses, nes matyt reikės kažkaip betonuoti kad viskas tvirtai rištųsi.

Nuspręsta iš pradžių sudėti gegnes, o po to mūryti vidines pertvaras - kad jos gražiai pagal stogo formą galėtų būti išmūrytos. Ir visgi nusprendėme, kad statybininkai ir grebėstus sudės bei "išlygins" stogą. Užtat tėtis imsis pats vidinėms pertvaroms pamatėlių padarymu. Jam pamatėlis atrodo suprantamesnis darbas nei grebėstavimas, manau, kad ir gerai - rūpesčių užteks ir patiems stogą dengiant su OSB ir bituminėm čerpėm...

Tiesa Bertilas man kainavo 338 Lt + 32 Lt už purkštuvą. Viso: 420 Lt.

2013 m. gegužės 24 d., penktadienis

Jeigu galvojate apie bituminių čerpių stogą...

Iš ko daryti stogą svarstymai ir sprendimas buvo priimtas dar prieš architektui projektuojant - bituminės čerpės. Lėmė tai, kad bendroje sumoje medžiagos + darbai (stogo dengimo darbus atliekant patiems) piešėsi kaip geriausias pasirinkimas. Nes jeigu dengti savo jėgomis, tai iš jų dengti yra lengviausia. Dar pliusas - kad labai nedaug lieka atliekų (sako, kad tik 2 proc.). Minusas - bituminėms čerpėms reikia daug papildomų medžiagų, kurios taip pat sudaro svarią kaštų dalį. Labai svarią.

Bet štai ką aš išsiaiškinau skirtingo, nei kad internetuose rašo ir kai kurie pardavėjai suokia. Pirma - kad dengiant bituminėm čerpėm, nereikia grebėstavmo, o antra - kad hidroizoliacinis paklotas ten, kur stogo nuolydis mažesnis nei 12 ar pan. laipsnių, tai apatinio hodroizoliacinio pakloto ant viso stogo nereikia, o reikia tik ant apatinio stogo karnizo. Tai čia aš susidariau savo nuomonę, kitokią:

Kodėl visgi reikia grebėstavimo. Čia net du momentai. 1) Kad OSB nešustų, tarp jos ir difuzinės plėvelės turi būti ne mažiau kaip 5 cm tarpas, antraip nesivėdins. O stogas bus tamsus, beveik juodos spalvos ir oi kaip trauks saulę... 2) Lengva pasakyti - dėti ant gegnių OSB. Grebėstų pagalba išlydinamas stogas, nelygumai, tam kad jau OSB dėti ant idealiai lygaus paviršiaus. Taigi išlaidų grebėstams išvengti niekaip nepavyks. Čia žinoma apie save kalbu. Na ir tuos grebėstus lygiai sudėti irgi reikia mokėti, darbo tikrai daug - tai trečias momentas, reikia apsispręsti, ar gebėsi šią dalį padaryti savo jėgomis. Mes jau linkstam link to, kad tai darytų patyrę stogdengiai...Bet OSB ir toliau visa kitą jau patys.

Kodėl reikia apatinio pakloto ir reikia po visu stogu. Nes taip visuomet ir buvo, bet nuo kažkurio laiko dėl medžiagų brangumo pradėta Lietuvoje siūlyti pigesnį variantą - jeigu stogo nuolydis didesnis, tai galima ir be to apsieiti. Visgi man keli patyrę specialistai rekomendavo nejuokauti. Ir pati mastau - juk stogas didžiulis biudžeto rijikas, ir jeigu ką su hodroizoliacija ne taip padaryti, o po to problemų turėti...

Visgi manau bendrai viską sudėjus ir dalį stogo dengimo darbų patiems atliekant bituminių čerpių stogas yra visai geras pasirinkimas net ir išlaidų atžvilgių. Dėl grožio - kiekvienam savo, bet man tai tikrai gražu. Iš pradžių masčiau apie rudos spalvos stogą, tačiau kai pamačiau šį paveiksiuką Katepal brošiūroje, nusprendžiau kad tai bus tamsiai pilkas gražuolis:


Kalbant apie stogo dangos biudžetą be OSB ir grebėstų, jis man pagal gautus pasiūlymus kainuos apie 10 000 Lt (276 kv.m ). Iš šios sumos bituminės čerpės Katepal Super Rocky sudarys apie 6000, likusi ženkli 4, o gal ir 5 tūkst. suma - tai mastika, Pintari įlūžio juosta, hidroizoliacinis paklotas, ventiliacinis kaminėlis, kraigo vėdinimo detalė ir pan. OSB, jos transportavimas ir grebėstai - skaičiuosiu atskirai. 

Su tom transporto išlaidom ir jų dalimi statybų biudžete - tai jau atskira istorija net...

2013 m. gegužės 23 d., ketvirtadienis

Frontonai, kolonos, žiedas. Atkeliavo mediena stogui

Nors orai lietingi prasidėjo, tačiau daugumą dienų mūrininkai galėjo dirbti. Dirbo uoliai - šiandien nustebau - kiek jau padaryta. Tačiau pradžioje apie medieną stogui. Atsivežėm:


Tai, kad spėjome užsakyti žiemos kirtimo - labai nuostabus dalykas. Jaučiasi, kad mediena sausa - ji labai lengvutė. Ją reikės padengti atiseptiku, kažkaip pagavus už uodegos nelietingų dienų.

Na o namukas kyla, štai koks vaizdelis:


Iškilę frontonų trikampiai, jų kraštai jau išbaigti su silikato plytomis:



Iš silikato plytų ant praplatintų pamatų jau sumūrytos kolonos (na nežinau, ar tai kolona turėtų vadintis, bet aš būtent taip vadinu). Šita prie įėjimo:
 O čia ta, kuri terasoje:

Matyti, kaip sienoje priešais koloną palikta ertmė - 
- ten bus pritvirtintas balkis, kuris kitu galu į koloną remsis. Na ir jau sudėti pamatų blokeliai su armatūra, kurie formuoja žiedą, tik dar neužpildyta betonu:


Kai jau matyti kolona, labai gerai galima įsivaizduoti būsimosios terasos gabaritus:




Na o priekyje, prie įėjimo, architektas numatė apvalią medinę koloną. Lengvai mestelėjo frazę, kad gali būti iš tekinto rasto... Bet tai siaubingai daug kainuotų... na ir ištekinti reikėtų matyt atskirais žiedais, t.y. dalimis. Žodžiu kažkaip čia neapgalvotai prabangų sprendimą pasiūlė. Todėl mes tiesiog atsivežėme rąstą.



Nuimsime žievę, paobliuosime ir pastatysime. Gal bus visai įdomu... Jis žinoma suskilinės ir t.t. tačiau galbūt visai derės prie aplinkos. Nežinau, čia tiesiog rizikuoju :)

2013 m. gegužės 22 d., trečiadienis

Verkiantis laikino namuko stogas

Kažkada statydami laikią namuką, stogą aptempėme plėvele, kurią prikalėme siauromis lentutėmis, po jomis padėje gumytes, na kad šios apsaugotų nuo lietaus - tipo guma su plėvele, tai nepratekės. Tai vat nereikia taip daryti :)

Vanduo randa kelią pro menkiausią plyšelį,  dar plėvelę vis gi vėjas pataršo, na ir vandeniui vis lengvesni keliai. Lašėjo į tą laikino pastato pusę, kur įsirengėme zoną sau (ne statybinėm medžiagom). Ir taip graudžiai juokinga - bėgi į tą namuką nuo lietaus pasislėpti, o jame laša, ir dar taip kankinančiai...

Žodžiu nuėmėm viską ir užklojom vientisą plėvelę (pirkom 6X4m):


O pritvirtinta iš apačios užlenkus:


Iškart galiupasakyti, kad gyvenimas jau parodė, kad ir tai yra neidealu. Vakar buvo šiek tiek krušos... Ir matyt plėvelė kiek prakiuro. Bet kol kas laša tik vos - vos. Žiūrėsime kaip toliau.

O šiaip laikinas namukas kol kas sėkmingai tarnauja kaip sandėliukas - įrankiams, cementui, kibirams visokiems. Mūrininkai ir betono maišyklę dar sugeba įgrūsti:


2013 m. gegužės 19 d., sekmadienis

Sąramos

Jau padarytos sąramos. Beveik visos padarytos iš pamatinių haus blokelių, tik ten, kur yra 3,8  m ilgio sąrama - ten jau betonavo, ir haus tokio ilgio nesigautų. Štai ta didžioji, paremta iš apašios:



Na o kitos, tiek virš durų, tiek virš langų - iš haus pamatinių blokelių, jie užpilti betonu ir susidaro monolitas:
 


O čia štai užsiropščiau ant pastolių - vaizdai iš viršaus:



Na o tėtis kelias dienas triūsė su pamatų kolonoms ir kaminui praplatinimu. Kadangi namo kolonos numatytos 38 cm pločio, tai mūryti iš haus blokelių, kurie 20 cm pločio, nesigauna. Bus mūrijamos iš silikatinių plytų. O pamatas iš haus irgi 20 cm, taigi tenka paplatinti.

Taigi kad praplatintume, tai štai taip "prikaišiojama" armatūros:


Ir padaroma "dėžutė, kuri užliejama betonu:


Kai viskas sustingsta, vuala:

Čia vat pamatas kolonai, kuri ant įėjimo bus (kita kolona yra ten, kur terasa):


Na ir židiniui taip pat:


Iš arti:

O šiaip turiu pasakyti, kad tikėjausi, jog būtent šis statybų periodas bus pats purviniausias, bus daugiausia betvarkės ir t.t. Bet kažkaip tokia ankstyva vasara, puikūs orai, o gal tiesiog dėl to, kad namukas statomas medžių apsupty, viskas labai jauku net statyboms pilnu tempu einant:



Šią savaitę reikėjo padaryti tokius darbus, kaip pamatų kolonoms ir kaminui praplatinimas, kad statybininkai galėtų judėti su darbais toliau. Dabar jau reikia ruošti medieną stogui. Truputį negerai, kad prognozuoja lietingus orus, na bet ką padarysi...

Sodo medžiai. Šįkart su kaprizais

Ne visi kaulavaisiai prigijo :(   Žagarvyšnė deja neprigijo, neišmanau kodėl, neprigijo ir tiek, stovi plika, kai kiti medeliai žaliuoja. O kai kurie net žydi - štai kokia gražuolė alyvinė obelaitė, kurią prieš metus pasodinau:



Žiedelių puokštę sukrovė ir vyšnia "Igruška":


 Galvoju vat - matyt pati numes ir uogų nesirpins, juk ką tik pasodinta...

Na o štai vargšiukė Žagarvyšnė, plika tokia - ir laisčiau, ir glosčiau, nebesužaliavo...

Skirtingai nuo obelų kriaušės žiedų nekrauna, na bet kriaušės pradeda derėtu matyt po kokių 5 metų - reikės pasidomėti daugiau tuo. Na bet auga gražiai labai abi kriaušaitės.



Praeitais metais išmomau pamoką - labai reikia stebėti ar kas nepuola, nes staigiai sugraužia lapelius visokie amarai. Tai dabar stebiu, kai kurie lapeliai susisukę - nuskabau, kai bus jau masinis reiškinys - teks puršti...

Na o kas labiausiai nustebino, tai pasodinti iš miško parsigabenti ąžuoliukai. Galvojau, kad bent vienas iš trijų prigytų, būtų gerai. Bet kad visi trys - nesitikėjau, labai gražiai žaliuoja, tikiuosi taip ir toliau :)


2013 m. gegužės 16 d., ketvirtadienis

Lietaus nutekėjimo sistema - kol kas apmastymuose

Galvoju, gi reikia prieš dengiant stogą jau žinoti kokius latakus ir lietvamzdžius dėti. O kadangi čerpelės bituminės, tai tuos kabliukus ir panašius dalykėlius dar prieš dengiant stogą jau reikia pritvirtinti. O pavėsinės stogą jau jau noriu dengti - dangą dar rudenį esu nusipirkusi... kokia optimistė buvau tuomet :) Na iš tiesų tai labiausiai rudens orai trukdė, o ne laiko stoka...

Kiek teko domėtis, tai iš pradžių visur internete rekomenduojama rinktis ne plastiką, o metalą. Atseit patvariau, kokybiškiau ir nepokši...Visokiuose forumuose nuomonė tokia, kad ir metalas pokši, o jeigu geras plastikas tai nė velnio jis nepokši. Na, man visuomet aktualus yra klausimas - o ką gi lengviau pačiam susidėti? Atsakymas berods vienareikšmiškas - plastikiniai montuojasi paprasčiau. Kaina - plastikas pigiau. Na ir paskaičiavo man pavėsinei kiek kainuotų - tai Wavin kainuoja 586 litukai. Na kaip pavėsinei man atrodo daugokai - vis dar svarstau variantą, kad lietaus nuvedimą pavėsinėje daryti tik iš vienos pusės, pro kurią daugiausiai vaikščiojama. O iš kitos pusės tegu sau laša - pabarstyti kokio žvyro, kad nesitaškytų ir tiek...

Na tokie kompromisai neglosto labai jau širdies. Per savaitgalį reikės susigyventi su mintim. Arba ne.

Baisu pagalvoti, kiek namui kainuos tas reikalas. Gyvenimas žiaurus :)


2013 m. gegužės 15 d., trečiadienis

Pastoliai

Namas nors ir vieno aukšto, visgi aukštas. Turėti aukštas lubas užmiesčio namuke buvo viena sąlygų architektui - matyt vilniečiams, visą gyvenimą praleidusiems 2,5 m aukščio kambariuose natūraliai išsivysto tokis poreikis :) bent jau atostogų metu ir vasaros laike :)

Taigi statybininkams prireikė pastolių ir iš suvežtų medžiagų sumontuoti va kokie griozdiški:





Jau tuoj tuoj prireiks ir pamatinių blokelių - jie bus naudojami sąramoms virš durų ir langų. Tik toj vietoj, kur vitrininis langas į terasą, reikės daryti klojinį, nes tai yra 3,8 m ilgio reikalas, ir su blokeliais jau čia neišsisuksi. O tuomet ateis laikas pertvaroms, prieš tai - pamatėliams pertvaroms, na ir kaminui. Kamino užklausimus išsiuntinėjau, daug pasidomėjau, brūkštelsiu, kai jau nutarsiu galutinai.

2013 m. gegužės 13 d., pirmadienis

Sienos kyla toliau

Jau pradeda ryškėti ir langai, mūrininkai dirba išsijuosę. Na ir su oru visai sekasi - statyboms gerai, daržui, tiesa, blogai :)

Iš praeitų metų liko "skola" - pritrūko betono vienos kolonos pamatui užpilti, Taigi pasiėmę mūrininkų betono maišyklę užmaišėme ir užpylėme.


Tiesa, kolonų pamatus reikės paplatinti (labiau vizualiai) - nes kolonos storis numatytas 38 cm, o Haus blokelis 20 cm, taigi pasiruošimas platinimui:


Reikės praplatinti ir pamatą kaminui taip pat. O čia nuosavos elektros džiaugsmai :) 



Namelio sienos sparčiai kyla aukštyn, jau ir visi langai pradeda ryškėti:



Kol kas mūrininkai pasistatė štai tokius patogius paaukštinimus:



Tačiau artėja tas laikas, kai jiems prireiks pastolių. O šį reikalą bandome išspręsti pigiai, taigi iš lentpjūvės parsivežėme medžiagų, iš kurių tuos pastolius ir bus sumontuoti:


 


Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...