2013 m. vasario 27 d., trečiadienis

Lauko židinys

Taigi dėl židinio pavėsinėje apsispręsta. Jis bus super paprastas. Kadangi neskirtas šildymui, tai paprastai tariant tai tiesiog sienelės, metalinis gaubtas ir kaminas.

Visų pirma galėčiau pasakyti, kad lauko židinių, kurie būtų bent kiek modernūs, rasti internete ne taip paprasta. Tačiau radau kelis pavyzdžius, kurie būtų su metaliniais gaubtais, štai pavyzdžiui šie:




Taigi galiausiai nusprendžiau koks bus tas mano lauko židinukas ir eskizas štai toks:


Jis stovės ant pagrindo, kurio aukštis apie 90 cm ir bus apklijuotas klinkerio plytelėm, tokiom pačiom, kaip ir pavėsinės sienelės (ir namo kolonos). Nebrangios, lenkiškos 32 Lt / m:


O pačio židinio sienėles reikės sumūryti iš klinkerio plytų. Nelengva rasti mažą kiekį - reikia tokių, kurių yra sandėlyje. Tikiuosi jų dar bus, tuoj bandysiu užsakyti. Tereikės 60 vnt.



Duinbergen, išmatavimai 215 x 100 x 65 mm.

Na ir gaubtas. Tėtis apskaičiavo atstumus - o tai ne taip lengva. Taigi brėžinukai tokie:


Ir tuomet sukonstravo muliažą su atitinkamom proporcijom ir kartono:

Na ir rado kas suvirintų iš išpjaustytų dalių visą visumą, 2,5 mm storio skardos. Kainavo 110 litukų :)

Ir dabar visas tas grožis tūno garaže, spėjau padaryti nuotrauką:


Jį dažysime juodai. Nežinau, ar tikrai gerai viskas derės, tačiau labai tikiuosi. Jei kas blogai - busiu kalta aš :) Taigi lauksiu šiltesnio pavasario, kad būtų galima pradėti darbus. Kas išbrangis visą židinį - tai kaminas, brangus bjaurybė... 

Dar atradom visokių atsparių ugniai ir karščiui medžiagų, kurias irgi panaudosime įvairiom paskirtim, tačiau apie tai jau kai darbai vyks :)

2013 m. vasario 25 d., pirmadienis

Planuojami darbai 2013

Kadangi praėję metai buvo labai darbingi, tai net paatostogauti nesigavo. Buvo menkas bandymas skirti savaitę pavėsinės statybom, bet tą bandymą nulijo stambiais lašais birželio pabaigoje :)

Todėl lėksiu paslidinėti į kalnus kovo vidury, o grįžusi griebsiu jauti už ragų, jeigu pavasaris smarkiai nevėluos. Jei vėluos - griebsiu tiesiog vėliau. Vis tiek ateis tas pavasaris, kurio taip pasiilgau...

Bandžiau pasižiūrėti finansus, ką gi man pavyks šiemet atlikti, bet viskas priklausys nuo to, kiek nenumatytoms išlaidoms teks mūrijant sienas ir stogą darant.

O darbai oj oj kokie galingi laukia, jeigu juos "sustambinti", tai atrodo maždaug taip:

  • Išmūryti sienas išorines ir vidines, ir kamino nepamiršti
  • Stogo gegnes sustatyti (šiems darbams jau lyg radome darbininkus, dar neaišku kada jie galės pradėti - balandį ar birželį)
  • Sodą veisti pabaigti (tręšnės, vyšnios, obelų skiepijimas)
  • Pastatyti lauko židinį pavėsinėje
  • Užbaigti pavėsinę (stogas - bus namo stogo repeticija, ir grindys)
  • Uždengti namo stogą bituminėmis čerpėmis (patys dengsime - man bus neeilinis gyvenimo šansas nugalėti aukščio fobiją arba su pampersais tiesą sakant ropinėti po tą stogą, atleiskite už tokį atvirumą...)
  • Įrengti latakus matyt reikės, lietvamdzdžių matyt be išorės apdailos nereikėtų dėti (čia dar mano mintys nepasiekė tokių tolių...)
  • Įstatyti įėjimo duris ir langus
  • Norėčiau signalizaciją įrengti
  • Ir ką gi - bandysiu matyt vis gi vandens gręžinį gręžti (su paprasto šulinio baugu, kad teks ateity vandenį labai taupyti, norėtųsi turėti to vandens kiek širdis geidžia)
  • Jeigu liks pinigėlių, dar bandysiu nusipirkti ir pastatyti iškart krosnelę, kad būtų rudenį galima atvažiuoti ir pabūti pastatytoje dėžutėje jaukiai
  • Na ir aš dar visgi galvoju daržą ir šiemet turėti, gal man kaip ir praėjusiais metais ims jis ir užaugs daug nesispyriodamas, bent agurkų ir ridikėlių turėti būtų ne pro šalį.
Svarbiausia - kad mūrininkai nepavestų ir pradėję darbą norėtų jį pabaigti greitai ir be streso. O visa kita - per vasarą kaip nors padarysime. Tiesa, nusipirkau va tokią mažutę "virtuvėlę" :)


Galėsiu kiaušinienę čirškinti! Ir blynelius iš cukinijos, jeigu užaugs ;) Juk elektrą jau turiu!

O grįžtant į žiemą - tikrai nemiegojom. Pagaliau nusprendėm dėl židinio projektuko, net gaubtas jau padarytas, ir nusprendžiau, kokiom klinkerinėm plytelėm bus klijuojamos pavėsinės ir namo kolonos. Apie tai vėliau parašysiu, žinoma. Na ir gegnės užsakytos, ir mūrininkai surasti. Štai tau ir žiema :)



2013 m. vasario 20 d., trečiadienis

Gegnės - pušinės ar eglinės?

Kuo tokiau į mišką, tuo daugiau.... na žodžiu visąlaik galvojau kad pušis yra geriau už eglę.

Bet pasirodo, jog kalbant apie gegnes eglė yra berods geresnis pasirinkimas. Vieni sako, kad pušis labiau "kraiposi", kiti sako, kad lietuviška pušis labai jau šakota, o eglė - tiesi-graži ir t.t. Dar trečia nuomonė - eglė jeigu ką - linksta nuo svorio, o pušis kenčia-kenčia ir trakšt.

Išsiuntinėjau medienos stogui užklausimus įvairiais adresais, sulaukiau pasiūlymų, skaičiuosim ir užsakinėsim tą žiemišką medį. Beje, atsargiai su tais medienos žinovais. Vienas jų į užklausimą kad medieną būtų žiemos kirtimo sureagavo taip: o koks skirtumas, juk ir nukirsto medžio sultys pavasariui atėjus atitirps ir bus tokio pat drėgnumo. Na taip. Kertam medį, o jis siurbia vandenį be šaknų, žievės ir visas supjaustytas toliau. Dar pakartosiu - čia mediena prekiaujantis taip žmogelis savo nuomonę išreiškė :)

Tęsiant kalbą apie eglę gegnėms - tai ji pasirodo brangesnė nei pušis, nes į užsienį veža būtent eglę, ne pušį, taigi pušies pasiūla mūsuose yra tiesiog didesnė.

Bet kokiu atveju reikia skubėti užsakyti medieną, kol dar žiema už lango...


2013 m. vasario 5 d., antradienis

Kai sijos ilgos

Gegnes reikia užsakyti žiemą, t.y. žiemos kirtimo. Toks medis yra apie 30 proc sausesnis, dėl to vėliau mažiau išsikreivins, stogas bus tvirtesnis, konstrukcija lengviau "laikys" stogo svorį. Taigi vasario mėn. ruošiuosi užsakyti medieną.

Tačiau susidūrėme su situacija - namo viduje yra trys ilgos sijos, virš 8 metrų ilgumo:


Sijos - tai mano svajonė ir užgaida, kurią architektas klusniai išpildė. Ir vat kaip jas dabar tokias ilgas padaryti, kad jos nelinktų. Variantas, kuris atrodo logiškas - klijuoti. Sijos storis-plotis - 8X20 cm numatytas. Galbūt užsakyti triskart po 7 cm ir suklijuoti - gausis 21 cm. Ir dar medvarščiais sutvirtinti. Tuomet juk neturėtų išlinkti. Hm?

Jokių atramų nėra, kaip kad pavėsinėje (ten sijas ramsto įstrižos atramos). Žodžiu dabar giliuose apmastymuose....

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...