2013 m. gruodžio 29 d., sekmadienis

Kaip aš klinkerį klijuoti mokiausi

Galėjau parašyti apie tą klinkerio klijavimą jau senokai. Bet...tingėjau. Beje, mano požiūris į tinginystę yra gana pozityvus, nes tai vienas geriausių talentų, duotų žmogui, kai jis gali tingėti ir dėl to nesukti sau galvos. Visgi tingėti reikia su saiku :) Taigi štai mano išpažintis apie klinkerio klijavimą.

Kaip žinia, klinkerio plytelėmis apklijuoti ketinau pavėsinę, o po to ir namo dvi dideles "kolonas" ir manau kad dar ir cokolį. Todėl pavėsinės darbai man buvo kaip repeticija. Bet gavosi nieko sau repeticija, užtrukusi visą vasarą ir pusę rudens - nes klijavau tik savaitgaliais, na žodžiu labai fragmentiškai.

Klinkerio plyteles pirkau Irise, lenkiškas, su nuolaida gavosi kiek pamenu apie 27 Lt / m2. Tai tokios plyteles, kurių tarpe nėra išlenktų kampu, nes tokios jau kainuoja ženkliai brangiau. Taigi kampukuose matyti sudūrimai, na ir tie kampukuose esantys tarpai nesigauna labai jau lygūs, bet man tai bendro vaizdo negadina.

Taigi, pradėjau nuo pirmos ir didžiausios išorinės sienos, atseit yra kur įsibėgėti ir lengviau. Pritvirtinama kas nors, kas prilaikytų pirmąją plytelių eilę:


Sienelė nušlifuojama, geriausia žinoma ne rankutėmis, o su aparačiuku:

Būtinai reikia prasieiti su gilumniu gruntu (čia svarbu, kad būtų išorės darbams). Gruntas sutraukia viską, visus nešvarumus, dulkes, dėl kurių buvimo vėliau gali klinkeris ir atsiklijuoti, o to labai nesinorėtų...


Gruntavau mažais plotais, prieš pat klijuojant, kad tikrai būtų viskas kaip reikiant:


Ir tuomet pradedu klijuoti plyteles, o tarpeliuose dedami tokie kryžiukai, pasirinkau gana nesiaurus tarpus - 8 mm.

Pradėti nuo šios sienos nepagalvojus, kokiame lygmenyje turės būti plyteles viduje, buvo klaida. Nes po to susivokiau, kad juk plytelių lygmenį apačioje diktuoja židinio pagrindas, ir prasidėti viskas turi ten, kur turi pasibaigti medinės grindys:

Bet tuo metu nei grindų nebuvo, nei į galvą šovė, kad pagal židinio pagrindą reikės viską taikyti, taigi išorinė siena ir kitos sienėlės kiek nesutampa, ir tai matosi (toliau nuotraukoje matysis), bet kažkaip galvoju, kad išgyvensiu :)

Taigi ko apart grunto reikia? Klijų:


Kibiro, kuriame klijus maišyti reikia su vandeniu ir keleto lopetėlių, viena jų su dantukais, su kuria klijų košę tepiau ant pagrindo:
Klijus su vandeniu maišyti pradžioje bandžiau rankomis - sunkus tikrai tai darbas, vėliau nusipirkom toki specialų ant grąžto tvirtinamą metalinį dalykėlį, toks mega-mikseris kaip ir gaunasi, tai daug greičiau ir patogiau, bet ir košės jau didesniais kiekiais užmaišyti tenka:


Galiu drąsiai pasakyti, jog tubūt ne mažiau darbo nei klijavimas sudaro išmatavimas ir reikalingų matmenų plytelių gabaliukų atpjovimas. To pati nedariau, čiau jau tėtį vis nuo darbų teko vogti. Va toks pjūkliukas su specialiu disekliu klinkeriui, liniuotė, pieštukas ir žinoma ausinės, nes klinkeris garsiai zvimbia pjaunamas:


Na ir žinoma T formos kryžiukai ir replytės su užlenktu paplonintu galiuku, kad po to tuos kryžiukus ištraukti - o tai ne visuome lengva, nes kartais juos klineris labai suspaudžia:



 Tepti klijais geriausia iškart visą eilę ir skubiai klijuoti klinkerio plyteles, kurias prieš tai irgi būtinai plonyčiu klijų sluoksniu ištepti (kad gerai pritrauktų):


Kodėl visą eilę? Nes užsiknisti galima jeigu po vieną - dvi klijuoti ir vėl tepliotis. Žodžiu po to įgudus darbas eina visai neblogai, jeigu ne nuolatiniai matavimai, nupjovimai, laipiojimai ir taip toliau.

Kiek paklijavusi sieną, susipratau kad nuo židinio pagrindo reikėtų pradėti. Čia jau kiek reikėjo daugiau pašokinėti - tuomet, kai teko klijuoti perdangos plokštę, nes jos storis buvo per pusantros plytelės, o klijuoti reikėjo dvi eiles, ir dar tvirtinti kažkaip reikėjo ką nors, ant ko apatinė klinkerio eilė laikytųsi. Štai kokelių klijavimas:

Na o čia plokštės apklijavimas, visokiai gnybtais prilaikant apatinę plytelių eilutę:




Toliau sekė kruopštus darbas kaip tvarkingai apklijuoti aplink gaubtą. Čia tarp židinio metalinio gaubto ir klinkerio niekuo negalima bus užglaistyti, nes metalas plečiasi, ir turi būti laisva. Ir norisi, kad tas kas laisva būtų tvarkinga ir lygu. Taigi štai prieita iki gaubto:
 Čia jau kartu su tėčiu darbavomės dviese, nes labai pjaustyti daug ir atitinkamu kampu reikėjo. Paėmėm keleto milimetrų storio klijuota pagaliuka ir uždėjom jį ant gaubto - toks bus laisvas tarpas tarp gaubto ir klinkerio:

Kad išpjaustyti visas plyteles vienodu kampu, iš kartono padarome tą reikiamą kampą:



 Ir pagal tokį kampa išpjaustome atitinkamai klinkerio plyteles, glaudžiame prie pagaliuko:



Po to pagaliuką išimame - gavosi tvarkingas tarpelis, nekrentantis į akis:

Ir lygiai taip pat iš kitos gaubto pusės:



Daugiausia gimnastikos sugebėjimų iš manęs pareikalavo klijavimas aplijk balkius...Čia man vietoj sporto klubo, nes teko laipioti, ant pirštų galiukų stiebtis ir visaip kaip pasisukus klijuoti...




Tikrai daug kantrybės pareikalavęs darbelis... Na o toliau viena sienutė po kitos, po to jau užsilipus ant ožiukų, iškėlus rankas - ne pačiose patogiausiose pozose. Gali pasakyti, klinkerio klijavimas tikrai nelengvas darbas, reikalaujantis daug kruopštumo, plastikos ir fizinio pasirengimo. 





 Atrodė mano akimis viskas gana puikiai, o pats darbas man buvo kaip kokia meditacija. Klijuoji sau, klausaisi muzikos ir kvėpuoji grynu oru...


Na o čia štai matyti mano nuodėmė: didžiosios sienutės plytelių lygis nesutampa su siauros. Na bet nemanau, kad tai gadina kažkokiu būtų visą reikalą.
Beje, plyteliu išvaizda esu tikrai patenkinta, nes jų kaina tikrai viena pigiausių, tačiau spalva visai gera ir bendras įspūris tikrai nėra pigus. Jos tokios labai natūralios gavosi.

Na ir nuodėmė numeris du, vis gi plauti plyteles iškart reikia, nes po to jau tik specialiu tirpalu nuplauti galima. Vandenuku - kempinėle pamozojus gaunasi va kas.


Tačiau tas darbas, kaip ir tarpų glaistymas jau tik pavasarį, nes tam momentui, kai baigiau klijuoti, spalis buvo, naktys šaltos, o tarpams glaistyti reikia šiltos temperatūros. 

Manau, kad klinkeriu klijuoti namo elementus bus jau lengviau, turėsiu nemažai patirties, o ir visokiu apėjimų ir smulkių detalių ten beveik nebus. Apklijuoti židinio pagrindą, gaubtą ir balkius - buvo nemažas iššūkis man, pirmą kartą gyvenime klinkerį klijuojančiai :)

Kaip visa pavėsinė statėsi - filmukas čia :)

Papildymas: kažkada mačiau namą su atsiklijavusiomis klinkerio plytelėmis, matėsi kad tikrai suklijuota buvo bet kaip, na ir atsiklijavę arodo tikrai baisokai, įkeliu nuotraukas (tiesą sakant ir pačios plytelės savaime labai neišvazdžios):



2013 m. gruodžio 11 d., trečiadienis

Pagalvių menas

Berods žinau, kaip papuošiu savo miegamajį kambarį sodyboje :)

Tikrai labai mėgstu, kad namie sienos būtų papuoštos paveikslais, pas mane jų mano butelyje (suskaičiavau ką tik ir net apstulbau) - net 13, sakyčiau nemažai kaip statistiniam lietuviui? Tačiau vat atradau kažką labai originalaus, ir labai  jau miegamajam tinkančio.

Šiom dienom Domus galerijoje "Barselona living" salone vyksta tokia netikėta paroda, tai štai čia vadinasi "Grožio miegas":


Daug įvairių pagalvėlių, kurios išpaišytos grafikės Neringos Žukauskaitės, ir ne tik išpaišyta, bet ir išsiuvinėta, ir tai atrodo be galo moderniai, originaliai ir labai gražu... Vat ir galvoju, kad virš lovos ant sienos nebūtinai kabinti paveikslą, o labai labai tiktų kokių keturių - penkių tokių pagalvių derinukas. Galima ir pačiam žinoma pasidaryti, pasiuvinėti, na o galima ir meninko originalių dalykų bandyti ir įsigyti. Labai norint ir meno, ir pernelyg negalint išlaidauti, galima tokią pagalvėlę - meno kūrinį sakykim vieną įsigyti, na o keletą su atitinkamais užvalkalais suderinti.

Na o tos pagalvėlės tai be galo simpatiškos, štai ištraukiau iš facebook puslapio, manau labiausiai turėtų patikti moteriškai auditorijai, nes Neringos darbai ypatingai subtilūs ir švelnūs:



O čia smagūs, mano galva turbūt vaikiški, o gal ir ne :)




2013 m. gruodžio 3 d., antradienis

Grindinio šildymo sistemos

Šįkart dar tik žvalgausi. Reikia nuspręsti, kokią šildymo sistemą pasirinkti, t.y. kokio gamintojo. Kiek teko skaitinėti ir aptikti, tai kol kas įsidėmėjau tris neblogus atsiliepimus turinčius:

1. Wavin
2. Uponor
3. Tece

Reikėtų pasianalizuoti kas kokius turi privalumus ir trūkumus. Todėl jeigu yra patyrusių kokį nors santykį su minėtais, arba dar kitais, nepaminėtais, gamintojais, atsiliepkite ir patarkite - būsiu aš, ir gal kartu kiti ieškantys ir besidomintys, dėkingi.

Svarbi mažytė smulkmena - dėlioti ir jungti vamzdukus...yra ketinimas savo rankomis. Žinoma, tokiu atveju bus reikalingas profesionalus projektas - bet kiek suprantu, tokį padaro nemokamai pasirinkta kompanija, jeigu perki medžiagas. O sudėlioti savo jėgomis, paskaičius Namuko ir Raituzo patyrimus, pasirodo, visiškai įmanoma.

Prikabinu įdomias nuorodas:
http://san.meistras.info/site/koki-vamzdyna-pasirinkti
http://www.youtube.com/watch?v=NbUH80mmq10
Uponor montavimas
Uponor (su tinkleliu)
Čia po video (aprašyme) yra daug patarimų sudėta, super video
Wavin svetainė







2013 m. gruodžio 1 d., sekmadienis

Paskutiniai sutvirtinimai ir kraustynės

Paskutinė rudens diena buvo tokia rami. Tik lijo.  Palyginus su pirmąja žiemos diena - ką tik griaudėjo, žaibavo, lijo ir kruša byrėjo... O aš tai galvojau, kad griaustinis yra pavasario ir vasaros kaprizas. Dabar už lango vėjas, smarkus toks, triukšmingas. Brr...

Na o paskutinę rudens dieną susikrovėme iš laikino namuko beveik visą turtą, išvežėm - kas į balkoną nukeliavo, kas į garažą. Na, o karutis su visokiais kastuvais, grėbliais ir panašiom vertybėm iškeliavo į kaimynės tvartą:


Tam tvarte tikrai saugiau, nei laikinajame namuke. Žiema parodys, ar tie dvikojai zuikiai vėl bandys ką nors "tikrinti", kaip kad prieš metus... Bačkos su vandeniu apverstos, vanduo išpiltas, kad ledas nesusidarytų...


Na ir dar svarbų darbelį padarėm. Kraiginės sijos kur susiduria, ten visur jos tokiom galingom metalinėm plokštėm sutvirtintos iš abiejų pusių, štai čia matosi:


O vienoj vietoj tokia nediduke metaline plokštele buvo sutvitinta:


Galbūt dė to, kad kituose įvairiuose sujungimuose yra kam laikyti, ir prie visų gegnių ta sija pritvirtinta kampais. Tačiau visgi nuspręsta, kad visur turi būti labai rimti sujungimai. Taigi tėtis dviejų kopėčių pagalba, užsilipęs ant blokelių, sukrautų ant palečių, pritvirtino viską rimtu metalu ir rimtais varžtais:

Aš tuo tarpu tradiciškai, kaip ir kiekvieną rudenį, patyriau traumą - atsitrenkiau į vieną tokį skersinį su galva taip, kad apsiverkiau kaip mažas vaikas, iš skausmo ir netikėtumo. Po kelių minučių viskas praėjo, tai ir gerai, nes praeitą rudenį trauma buvo rankos pirštui, ir teko laiką gaišti traumatologiniam, rentgenas ir t.t. Galva visgi tvirtesnė :) Matyt vis pamatų ir sienų tvirtumą bandau tikrinti :)

Liko dar vienas darbas, labai svarbus, kurio nespėjom - sodo medžius nuo tikrų zuikių apsaugoti. Šiemet vėluojam kažkaip...

2013 m. lapkričio 26 d., antradienis

Kito sezono planavimas ir statybų etapų dėlionė

Nors šis ruduo pats nuostabiausias, kokį beprisimenu, bet gerų orų kažkaip nepavyko išnaudoti darbams. Galima buvo padaryti pamatėlius vidinėms pertvaroms, bet kadangi tai susiję su kai kuriais santechnikos darbais, o visi santechnikai rudenį baisiai užsiėmę, o ir dar šiokių tokių uždelsimų buvo, nukėlėm šį darbelį pavasariui.

Statybų etapai vienok - tie, kurie dar bus, pradeda dėliotis kiek kitaip, nei iš pradžių atrodė. Galiu tik pasidžiaugti, kad pirmuosis du metus pavyko nuveikti beveik viską, ką planavau - yra pamatai, sienos ir stogas. Na o toliau, įvertinus nuomonės pakeitimą apie grindinį šildymą į teigiamą pusę, atsirado poreikis visai kitaip surikiuoti darbus. Ir pinigus. Tiesiog reikia, kad namas būtų apšiltintas, jeigu norima, kad liktų sveiki visi vamzdeliai grindų betone (nežiemotų prie didelio minusi kitąmet). O apšiltinimą tą sienų kažkada aš planavau tik 2015 metais, jau nekalbant, kad radiatorius sustatyti - dar vėliau.

Dar vienas niuansas, kuris trukdė mastyti - tai sukrauti pertvarų blokeliai namo viduje. Ilgai sukom galvą, ir atrodė, kad viskas bus labai sudėtingai - kad teks grindis betonuoti dviem etapais: išbetonuoti (išvedžiojus vamzdelius) tą dalį, kuri tuščia, tuomet išmūryti pertvaras iš blokelių, ir tik tuomet išbetonuoti atlaisvintą namo dalį. Tačiau nusprendžiau, kad geriau aš pavasarį suorganizuosiu talką ir išnešime blokelius į lauką. Tuomet galima bus vienu ypu išvedžioti vamzdžius grindiniams šildymui ir išbetonuoti grindis. O stogo šiltinimą ir pertvarų mūryjimą palikti vėlyvajam rudeniui.

Dar vienas svarbumas - stogą apšiltinti prieš mūryjant pertvaras - tai ir patogiau, nes darbai bus daromi savo rankomis, ir sandariau.

Taigi štai kaip dėliojasi kito sezono pagrindiniai darbai:
  1. Padaromi pamatėliai vidinėms pertvaroms
  2. Įstatomi langai ir lauko durys
  3. Išvedžiojami nuotekoms vamzdžiai, įvadas nuotekoms
  4. Grindų apšiltinimas putplasčiu
  5. Vamzdžiai vandeniui
  6. Išvedžiojamas grindinis šildymas
  7. Grindų betonavimas
  8. Sienų apšiltinimas
  9. Sienų apkalimas medinėm lentutėm
  10. Signalizacija
Jeigu finansai leis, įvyks ir šie darbai:

11. Stogo apšiltinimas vata
12. Vidinių pertvarų išmūrijimas

Tikrai sunku ir tuos finansus planuoti, juolab kai turiu patirtį, kaip neteisingai įvertinau stogo sąmatą. Teko išleisi tam 20 tūks. Lt daugiau nei planavau, todėl tai apsunkina 2014 metų planavimąsi. Jeigu taip nutiks, jog matysiu, kad nepavyks ir apšiltint namuką, ir grindis išbetonuoti, planas minimum - įstatyti langus, duris ir apšiltinti namą bei apkalti lentutėmis.

O dabar žiemai uždavinys - apskaičiuoti visus medžiagų kiekius, išsirinkti jas, rasti santechniką, grindų betuonuotojus, susižinoti kainas. Tuomet matysiu kiek realesnę situaciją. Labai tikiuosi, kad visgi pavyks daugiau nei planas minimum 2014 :)


2013 m. lapkričio 19 d., antradienis

Kaimynų diena

Šiandien štai sraipsnis apie kaiminystę delfyje. Aš kartais pagavoju, kad tokiam štai kaimynui kaimo vyrai galėtų susibūrę iš trobos ištempt, kaimo žmones rateliu sustatyti, kelnes numauti, ir tą pliką užpakalį gerokai išvanoti. Bet reikia, kad tai darytų visi draugiškai - kad po to nebūtų kam vienam keršyti. Ir dar reikia, kad po to visi kaimo vaikai ir moterėlės pirštais rodytų ir prunkštų. Jeigu į policiją kreiptųsi - bendrai baudai susimesti, bet už tą kreipimąsi darkart tą patį pakartoti :)
Sakot, negalima naudoti fizinę prievartą? Na, būna išimčių...

http://www.delfi.lt/verslas/kaimas/kaimynyste-kokios-net-kosmaruose-nesapnavo.d?id=63318506

O jeigu rimtai, tai galėtų būti kažkoks kaimo, sodybų ir sodžiaus gyventojų teisės ir baudos tokiems. Jie juk tokie drąsūs, nes jaučiasi nebaudžiami. Ir kai kaimynai patenka į tokią situacija, kai nei policija, nei kokie kiti pareigūnai negali padėti, užvilkina viską, nes neaišku juk pagaliau ir kaip elgtis panašiais atvejais. Tik tuomet, kai bus labai aišku, kad už betvarkę ir sąvartyną kieme yra konkreti bauda per konkretų terminą, ar už purškimą chemikalais, ar už ribas ženklinančių stulpelių išvertimą, ir t.t. - tik tuomet bus įmanoma jeigu ne geruoju būdu, tai neutraliai sugyventi su kaimynais, kurie netyčia pasitaikė idiotai.

Lygiai kaip su baudomis už pėsčiųjų praleidimą pėsčiųjų perėjose. Kol nebuvo didelių baudų, tai nelabai ir mandagumo buvo. Matyt tuo labiausiai turėtų būtų suinteresuotos seniūnijos. Pagaliau - galės iš tokių nežmogų pasipildyti biudžetus. Nėra pinigų? Priverstinis darbas kasant sniegą - irgi būdas :) Darbas žmogų papuoš.

Beje, pasirodo, kad gegužės paskutinis ketvirtadienis - kaimynų diena! Reikės nepraleisti progos skirti kaimynams dėmesio :)

2013 m. lapkričio 17 d., sekmadienis

Apsauginės žaliuzės - ar jų šiais laikais reikia?

Namuke numatytos langinės, kurias tikiuosi pasigaminti savo jėgom, jos bus medinės. Atsiveria į išorę ir atlieka taip pat ir grožio funkciją. Išvykstant galima uždaryti. Maždaug taip atrodys:


Tačiau didžioji vitrina terasoje, kuri yra 3,8 m ilgio - ten tokioms langinėms nėra vietos kur atsidaryti. Jau kurį laiką neduoda ramybės klausimas - matyt būtų protinga įrengti apsaugines žaliuzes. Išvykus didžiulis vitrininis namas bus apsaugotas nuo lengvo spontaniško lango išdaužimo ir įsiveržimo į jį.

Taip pat jeigu jau taip, tai tokių apsauginių žaliuzių reikėtų ir lauko durims, jeigu jos bus plastikinės, na praktiškai - stiklinės.

O galbūt tai jau atgyvena, ir žmonės šiais laikais tiesiog įrengia signalizaciją ir viliasi, kad lipdukas, informuojantis apie šį faktą, atbaido panašaus profilio svečius.

Jeigu apsaugines žaliuzes statyti, tai apie tai matyt reikia galvoji kuo anksčiausiai, prieš apšiltinant namuką ir statant langus, nes tas žaliuzes galima montuoti arba išorėje arba angoje. Antruoju būdu vaizdas ženkliai estetiškesnis.

Čia angoje pavyzdys:


O čia kai ant sienos, išorėje:


Dar galvoju, kad kai montuojama angoje, tai toje vietoje siena mažiau apšiltinta gaunasi, nes vietoj vatos ar putplasčio tiesiog dėžutė žaliuzėms stovi...

Plius tai pakankamai brangus malonumas tos žaliuzės, o norėtųsi dar žinoma jas turėti su varikliuku, o ne rankiniu būdu uždarinėti. Didžioji vitrina - apie 8 kv.m. Na ir dar durys. Ant kitų langų bus langinės, kurias tiesiog galima uždaryti - užrakinti.

Taigi verta apgalvoti visus už ir prieš. Apsisaugoti labai norisi... Ir nelabai norisi gadinti namo eksterjero ... Viskas remiasi į finansines galimybes taip pat, žinoma. Arba remiasi į statybų terminus - galima lėčiau statytis tiesiog? Akivaizdu, kad mano statybos yra pačios lėčiausios iš visų bendraminčių - tinklaraštininkų :)

Žinoma, būčiau dėkinga už nuomones ir patarimus apie lauko žaliuzes, nes ši tema man gana nauja.

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...