2012 m. birželio 25 d., pirmadienis

Pavėsinės statybų pradžia

Žinoma! Vat kai tik pasiėmiau savaitę atostogų, tai pradėjo lyti... Už lango kaip iš kibiro, baisu nosį iškišti. Mano planas inirtingai pradėti pavėsinės statybą tirpsta nuo to lietaus...

O šeštadienį buvo puikus oras - nustatėm vietą, kur pavėsinė stovės. Vieta - maždaug pagal projektą kaip numatyta, tačiau vis gi šiek tiek iš akies nustatėm - kad gražiai tarp medžių įsitaisiusi stovėtų. Pavėsinė didelė - 4,5 X 6 m. Net pradėjau galvoti, gal per didelė tokia... Bet vis gi sodybos teritorija taip pat nemaža... ir jeigu pavėsinė būtų keletu kvadratų mažesnė, matyt itin daug nepritaupyčiau...

Štai ta vietelė - pušelė per vidurį dabar jau iškirsta:


Architektas turėjo atsiųsti medienos pavėsinei paskaičiavimus praeitą savaitę, tačiau atsiuntė tik šeštadienio naktį, taigi medienos užsakyti nespėjom kaip planavom - tai padarysim šią savaitę. Pamatų schemelę atsiuntė - tačiau labai jau grandioziniai tie pamatai - taip gaunasi, kad visas išbetonuotas pagrindas po pavėsine būtų. Vis gi nutarėm, kad juostinius pamatus padarysime tik po mūrinėmis sienelėmis ir židiniu, o visa kita - išgręšime kokio 1,2 m gylio skyles - bus gręžtiniai. Grindų pavėsinėje norėsiu medinių - gal ir ne taip patogu, tačiau gera basomis...

Pusdienį "kankinomės" nustatydami tikslius kampus. Tam pasitelkėme į pagalbą "liniuotę" - jeigu padarysite trikampį, kurio kraštinės lygiai 3m, 4m ir 5m, tai kampas tarp trumpesnių kraštinių bus lygiai 90 laipsnių. 


Sukalėm kuoliukus, patikrtinom, ar įstrižainės lygios -  ir pavėsinės kraštai nustatyti. Iš tikrųjų tai užtuko gerą pusdienį...

Beliko sulaukti žvyro, cementas jau nupirktas, dar eisiu į kaimą ieškoti norinčio padirbėti vyruko (sunkus darbas tas betono maišymas, sklype kol kas elektros nėra, taigi pavėsinei viską kastuvėliu teks)

Tuo tarpu Vilniaus rajono savivaldybė dar nedavė atsakymo dėl specialių projektavimo sąlygų (vėluoja jau dvi savaitės - bet jau mandagiau šnekasi...). Reikia važiuot nusipirkti neperšlampamą striukę, o tada į lentpjūvę medieną pavėsinei užsakyti.

Beje, prieš savaitę važinėjau po Vilniaus apylinkes, žiūrėjau, kaip bituminių čerpių stogai atrodo. Buvo ir labai baisių variantų, buvo ir labai gražių. Radau tokį stogą, koks manau tiktų labai mano sodybai, štai foto:


Žinoma, mano stogas daug paprastesnės formos, tačiau tokia ruda spalva ir raštas tikrai patiko. Dėl bituminių čerpių reikia spręsti jau dabar, nes pavėsnės stogas norėtųsi, kad būtų vienodas su namu. Vat dėl pavėsinės sienų klinkerinių plytelių tai nesu įsitikinusi - mačiau Ermitaže su nuolaidom vienas simpatiškas, tai galvoju imsiu ir nupirksiu... Jeigu ir skirsis kiek nuo tų, kurios bus naudojamos namo porai kolonų, nieko baisaus nenutiks matyt :)

2012 m. birželio 17 d., sekmadienis

Laikinas namukas - sandėliukas

Labai jau brangu pirktis kokį vagonėlį ar panašų daiktą. O susidėti tokius dalykus kaip kastuvai, kėdutės, daržo įrankiai kažkur reikia, na ir trumpam priglausti kokias statybines medžiagas. Pagaliau reikės kartais matyt ir pernakvoti. Todėl pasistatėme laikiną namuką - sandėliuką. Šiandien užbaigėme - valio, kad lietaus prognozė šiandienai nepasitvirtino. Viso laikino namuko statybos užėmė porą savaitgalių.

Kadangi sodybos namo stogas bus iš bituminių čerpių, bus reikalingos OSB plokštės. Taigi laikiną namuką pastatėme iš šių plokščių, kurios bus panaudotos stogui. Taigi investicija 800 Lt (tiek kainavo OSB plokštės laikinajam namukui) yra kaip ir stogo kaštų sanaudos.

Namuko plotis - 2,5 m , ilgis - 5 m, o aukštis žemesnėj pusėje - 2,5 ir kur aukščiau - apie 3 m (stogas su nuolydžiu). Tokius išmatavimus diktavo plokščių išmatavimai - kad jų nereikėtų pjaustyti. Namukas iš dviejų dalių - vienoje pusėje bus su grindimis (taip pat OSB), o kita be grindų.

Iš pradžių tėtis padarė karkasą. Jam tai užėmė dvi dieneles.

Žinoma, jokių pamatų, kampai atsiremia į plytas, tiesa, kad kažkaip pririšti prie žemės, tai į žemę gan giliai suvarytos kelios lentos ir pritvirtintos.

Tuomet karkasas apkalamas OSB plokštėmis.

Stogas taip pat iš OSB lokščių, jis padengiamas plėvele, kuria įtempiama (geriausiai tai daryti kai karšta - tuomet plėvelė nuo aukštesnės temperatūros išsitempia ir vėliau nesuglemba)

Plėvelė su užlaidom, kaip ir stogo OSB smarkiai išsikiša - taip apsisaugo nuo kritulių. Apskritai namukas pasuktas taip, kad įėjimo durys žiūrėtų į pietryčius - mažiau vėjas pūs.


Vienas įėjimas siauresnis - į patalpėlę su grindimis, kur bus pateista pora čiužinukų. Kitos durys plačios, nes ten matyt kartais ir kokį cemento maišą nuo lietaus paslėpti reikės, ir karutį kad patogu būtų įstumti ir pan.

Sukabinome spynas
Viduje šviesa praeina pro tokias vat paliktas ertmes - plėvele viršuje
Štai toks laikinas namukas gavosi - nuo kelio nelabai jis pro medžius matosi, pastatytas sklypo tolimiausiame kampe.
Dar reikės porą likusių skylių plėvele užtaisyti - ir pigu, ir paprasta ir šviesa pro jas pateks.
Žinoma, laba norint vagys gali išlaužti - net tik spynas bet ir pačias plokštes. Vertingų daiktų čia niekas nelaikys (na kitavertus ir kastuvas bei karutis vertingi tai pat...), o labai norint ilgapirščiai žinoma bet ką išlauš.

Biudžetas:
OSB ploktštės - 810 Lt
Transportavimas - 90 Lt
Visokie medvarščiai, mediena, kampukai ir pan. - iki 300 Lt

Jeigu viskas eis pagal planą, t.y. šiemet pamatai, o kitąmet sienos ir stogas - tai šis namukas stovės kokių pusantrų metų ir bus išardytas. Visos jam panaudotos medžiagos bus sunaudotos namo statybose. O kol kas visai simpatiška užuovėja nuo lietaus gavosi :)

Pertraukose tarp darbų galima ir pailsėti hamake tarp beržų...pasaka :)


2012 m. birželio 16 d., šeštadienis

Pavėsinės projektas

Sulaukiau pavėsinės projekto!

Tai bus pavėsinė su lauko židiniu, kuriame galima bus kepti įvairius kepsnius. Kadangi name tokio židinio nebus, tai lauke labai noriu lauko židinuko - ar lietus lyja, ar saulė kepina - smagiai leisti laiką ir skanaus ką nors gaminti.


O čia matosi tarpas tarp sienelių - jis tam, kad galima būtų tarp jų sukrauti malkas - ir patogu, ir gražu:

Pavėsinė nemaža - 4,5 X 6 m. Dvi sienelės turės būti išmūrytos ir padengtos klinkerinėmis plytelėmis. Visa kita - medis: kolonos, sijos, po stogu apkalta lentutėmis su tarpeliais, tvorelė. Dėl židinio - tai manai kad tai kol kas tiesiog numatyta vieta, koks jis bus - dar reikia nuspręsti, nesiseka man internete rasti padorių lauko židinių projektų.

Nuo namo pavėsinė bus notolusi 13,5 m ir įsikurs tarp medžių. Iš jos matysis sodas - mano pasodintos obelaitės ir kriaušaitės jaučiasi gerai - auga ir stiebiasi!


Galbūt ir pradedu ne nuo to galo, bet labai šią pavėsinę noriu pasistatyti šią vasarą. Kol bus išbaigtas namo projektas ir gautas leidimas namo statybai, turbūt ir ruduo ateis, tuo tarpu norisi kažkiek civilizacijos ir patogios vietos pavalgyti.

2012 m. birželio 14 d., ketvirtadienis

Vilniaus rajono savivaldybė

Yra toks interneto puslapis, kur Vilniaus rajono savivaldybė skelbia apie savo kokybės politiką. Joje visokiausiais gražiais žodžiais aprašyta kaip puikiai klerkai stengiasi dėl visų. Visais įmanomais būdais išryškinti žodžiai "vertybės", "kokybė", "profesionalumas", "atsakingumas ir skaidrumas", "bendradarbiavimas", "tobulėjimas" ir....net žodis "įsipareigojame".

Negalėčiau pasakyti, kad nebuvau morališkai pasiruošusi įvairiam reikalų vilkinimui. Jau vien tai, jog dėl valdininkų atostogų rudens - žiemos - pavasario metu žemėtvarkos projektą tvarkiausi septynis mėnesius - tolimesniam "bendradarbiavimui" suformuoja išankstinę nuostatą, kuri nekvepia pozityvumu. Tačiau chamizmo kažkaip nesitikėjau. Štai kaip ta kokybės politika atrodo realybėj, kai praėjus duotam 20 darbo dienų terminui po dokumentų pridavimo (prašymai projektavimo sąlygoms) skambinu pasiteirauti:
- Laba diena, norėčiau sužinoti dėl mano dokumentų pri..
- Nekalbėk čia man - numerį sakyk!
- ...gerai... toks ir toks numeris...
- Ne, nieko nėra
- Nėra? Tačiau terminas jau praeitą savaitę suėjo, turėtų jau...
- Sirgau aš
- O gal galėčiau sužinoti...
- Sakau, kad sirgau!
- Taip, bet aš norėčiau sužinoti, kada galėčiau...
- Aš ir dabar biuletenyje! (skambinau darbo telefonu)
- Bet aš norėčiau sužinti, kada galėčiau paskambinti pasiteirauti pakartotinai!
- Nežinau
- Na bet kaip nežinote? Jūs jau turėjote viską peržiūrėti iki šios datos, jūs patys nustatote 20 dienų termina IKI kurio turite duoti atsakymą
- Nežinau. Bandyk po dviejų savaičių
- Kaip tai "bandyk"?
- Aš gi sakau, kad ir dabar biuletenyje ir neprivalau čia...
- Gal galėčiau sužinoti jūsų pavardę
- Arnold Petrovič
- Viso gero.


Na maždaug tokį dialogą apturėjusi, paskambinau architektūros ir teritorijos planavimo skyriaus vedėjos pavaduotojai p. Audronei Ercmonaitei, kuri pradėjo labai atsiprašinėti už savo bendradarbį ir t.t. Paprašiau, ar negalėtų operatyviau bent jau dabar peržiūrėti mano dokumentus, pažadėjo paskambinti. Kol kas nieko nesulaukiau, tačiau tikrai ir nesitikiu, būtų juokinga ko nors tikėtis.

Galbūt ten per mažai darbuotojų ir per daug darbo. Tačiau mano reikalai su žemėtvarkos projektu strigo dėl nuolatinių atostogų, dėl nebuvimo pavaduojančių žmonių - toks įspūdis, kad jie ten vienas kito pavaduoti negali, reikia sulaukti būtent konkretaus žmogaus, ir jeigu jis atostogauja (daug kartų ir dažnokai) - sustoja viskas.

Jeigu taip ir toliau, tai gal ir leidimą statybai derinsiu dar kokį pusmetį, kitose savivaldybėse tai sutvarko per porą savaičių - juk tai ūkininko sodybos projektas, s u p a p r a s t i n t a s.

Galbūt reikėtų raštu iš jų reikalauti atsakymų, dėl ko nesilaiko terminų? tegu kuria man raštiškus atsakymus - gal užknisiu bent jau ir gal norės greičiau manim atsikratyti?  T.y. peržiūrėti dokumentus ir leisti pradėti derinti leidimą statyboms.

Svarbu giliai kvėpuoti :) ir... chamams - NE! :)

2012 m. birželio 7 d., ketvirtadienis

Laikini pastatai

Oi, visai nebuvau susimąsčiusi, kad laikiniems pastatams reikia irgi leidimo... Noriu jau laikiną namelį susiręsti iš osb plokščių, kuriame galima būtų įrankius laikyti ir pernakvoti. Tačiau net tokiam dalykui berods reikia leidimo.

Kiek naršiau internete (įstatymų skaitymas kažkaip man situacijos aiškesnės nepadaro), tai tas namelis priskiriamas "laikinam" statiniui, ir jeigu yra gautas leidimas statybai ūkininko sodybos namui, tai tokiu atveju šalia statomam laikinam namukui tokiu nieko nereikia derinti - kur nori, ten ir statai...

Aš tikėjausi pasistatyti tą laikiną namuką kol tvarkausi leidimą statybai, nes labai nepatogu įrankius visokius ir rakandus pas kaimynus glausti ar automobilyje vežiotis...

Tiesą sakant, neįsivaizduoju, kiek užims leidimo statybai derinimas. Jau turėtų iš savivaldybės ateiti informacija, ir galbūt pavyks pradėti derinti jau kitą savaitę. Tačiau labai norėtųsi tą laikiną pastatuką pasistatyti nieko nederinant. Reikia matyt pasiskambinti į Vilniaus rajono savivaldybės arch skyrių ir išsiaiškinti.

Vat pagalvojau, o lauko WC...irgi laikinas pastatas...? :)

2012 m. birželio 6 d., trečiadienis

Pastatų išdėstymas sklype

Taigi gavau planelį, kaip išsidėstys pastatai sodyboje. Namukas pasuktas taip, kad terasos kampas žiūrėtų maždaug į pietus, taigi ši vietelė visą dieną bus labai šviesi, nes nuo ryto iki vakaro saulutės spinduliai ją sieks. Įėjimas į namą iš rytų pusės. Šalia namo - ūkinis pastatas, kuris tarnaus ir kaip sandėliukas ir kaip stoginė automobiliui. Ir dar numatyta vieta pavėsinei.

Štai kaip visa tai "sausai" atrodo sklypo plane. Važiuosiu matuoti atstumus kad įsitikinčiau dar kartelį, ar su tais atstumais neapsirikta.


Tiesa, pradėjau ieškoti informacijos apie lauko židinius, ir kol kas nepavyko surasti kiek įdomesnių variantų. Pavėsinėje noriu įrengti židinį, kuris būtų patogus gaminti maistą. Tikriausiai nėra lengva susirasti židinio meistrą? Svarstau, ar mūryti židinį su kaminu, ar pirkti tokį dūmtraukį iš metalo...Žodžiu nauja tema mano moteriškoj galvelėje - kokie gi tie lauko židiniai būna, kad ir patogu būtų, ir miela akiai.

O pavėsinės projekto vis dar laukiu-laukiu.

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...