2012 m. vasario 25 d., šeštadienis

Dokumentai ūkininko sodybai


Įsigijau sklypą be jokių komunikacijų. Štai privažiavimas tik tiesiog idealus, vasarą – žiemą. Bet visa kita – nuo apvalaus apskrito tuščiavidurio nulio…

Tam, kad statytumėt žemės ūkio paskirties žemėje, nekeičiant jos paskirties, įmanoma tik tokiu atveju, jeigu statoma ūkininko sodyba.  Šiuo metu reikalingas ne mažesnio kaip 0,5 ha sklypo. Nenustebčiau, jeigu minimalaus sklyo ploto reikalavimai gana greitu laiku keisis.

Ūkininko sodybos statyba galima tampa tik tada, kuomet paruošiamas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas. Vykdant kaimo plėtrą atliekamas ūkininko sodybos projektavimas, ūkininko sodybos formavimas ir ūkininko sodybos vietos parinkimas. 

Suderinus projektą su reikalingomis institucijomis jau galimas ūkininko sodybos įkūrimas ir gavus statybos leidimą ūkininko sodybos statymas. Savivaldybės išduotas statybos leidimas galios 10 metų, nepriklausomai kaip keisis Lietuvos Respublikos įstatymai ir normatyviniai aktai.

Taigi pradinis etapas – kaimo plėtros žemėtvarkos  projekto paruošimas.
  1. Na, visų pirma, žinoma, turite būti ūkininkas, t.y. turėti ūkininko pažymėjimą bei užregistuoti “ūkį” savivaldybėje. Tokia registracija kainuoja 20Lt.
  2. Ir iškart įsigijus sklypą bėgte į LESTO pildyti paraiškos, pagal kurią jums išduoda prisijungimo sąlygas. Jeigu jos tenkina – pasirašote sutartį, sumokate visą sumą iš anksto, ir tik tuomet pradedamas rengti projektas. Kodėl bėgte? Nes projektą jums ruoš iki 150 kalendorinių dienų, ir tai - tik projektas. Tuomet berods per 90 dienų jie priveda pačią elektrą iki sklypo. Žodžiu, tai užima laiko, ir elektrą “užsakyti” reikia kuo skubiau.
  3. Tuomet savivaldybėje reikia užpildyti prašymą išduoti planavimo sąlygų sąvadą kaimo plėtros žemėtvarkos projektui rengti
  4. Toliau - reikia turėti tokius dokumentus:
    • žemės sklypo registro pažymėjimą
    • žemės sklypo planą (preliminarių arba geodezinių matavimų)
    • ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą
    • savivaldybės, kurioje yra sklypas, teritorijų planavimo skyriaus išduotas planavimo sąlygas ir planavimo sąlygų sąvadą kaimo plėtros žemėtvarkos projektui rengti
    • topografinę sklypo nuotrauką (toponuotrauką) atliktą ne seniau nei prieš 1 metus
    • pažymą apie gretimų žemės sklypų savininkus išduotą Registrų centro ne seniau nei prieš 1 mėnesį.
  5. Braižomas sprendinių brėžinys (Kaimo plėtros žemėtvarkos projektas ūkininko sodybos vietai parinkti), kur pagrindins tikslas – nustatyti užstatymo plotą, įvertinus visas apsaugos zonas. Šis projektas derinamas su: savivaldybės administracija, melioracijos skyriumi, kelininkais, savivaldybės architektūros skyriumi, seniūnija ir sklypo kaimynais. Sklypo kaimynams tiesiog išssiunčiami laiškai apie ūkininko sodybos steigimo ketinimus. 
  6. Tiesa, jeigu daromi kokie nors pakitimai, kurie liečia ir kaimynus, tam reikia jau ne tik juos informuoti, bet ir gauti jų raštišką sutikimą. Mano atveju reikėjo tokio iš vienos kaimynės, kurios teritorijoje prasideda melioracijos vamzdžiai. Reikėjo sutikimo, jos ji sutinka, jeigu jie būtų panaikinti. Kadangi aš nustačiau, kur tie vamzdžiai tiksliai eina ir jų naikinti neketinu, bet kaimynės parašas būtinas. Smagu, kad kaimynė pasitikėjo ir viskas baigėsi tiesiog kiek ilgesniu derinimu ir mano nerimu :)
  7. Toliau dokumentas jau keliauja į žemėtvarką, kur pagal tvarką privalo suderinti per 20 darbo dienų. Šiuo metu esu būten šioje stadijoje :)
  8. Tada keliauja į nacionalinę žemėtvarkos tarnybą, kur irgi laukia suderinimo iki 20 darbo dienų.
  9. Visa tai susiję su teritorijos planavimu. Ir štai jau turėtu būti Kaimo vietovės plėtros  projektas su įsakymu, kad gali tvarkytis.
Antras etapas – reikia, kad savivaldybėje išduotų architektūrines sąlygas, na ir statybos leidimą. Tam reikia paruošti:
1.    Namo projektą
2.    Elektros projektą (sklype iki namo)
3.    Vanduo
4.    Kanalizacija
5.    Tuomet savivaldybė “išrašo” nukreipimą, su kuriuo:
6.    Einama derinti į visuomenės sveikatos centrą (atsakymas duodamas per 10 darbo dienų)
7.    O tada keliaujama į priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (irgi 10 darbo dienų)

Panašu, kad maždaug tiek reikia sutvarkyti, kad gauti leidimą statyti. Sako, ūkininko sodyba popierizmo atžvigliu - tai supaprastintas variantas :)

2012 m. vasario 4 d., šeštadienis

Biudžeto planavimas. Kad po to būtų iš ko pasijuokti


Planuotis reikia. Tik kirba mintis, jog šis įrašas ne tiek rimtas, kiek iš dabartinio rimtumo ateity skaitydama jį pasijuokčiau. Iš optimizmo, naivumo, neišmanymo, nepatyrimo.

Žmonės kalba skirtingai. Vieni sako - pasiskaičiuok viską, pridėk 30 proc, ir tai bus tikrasis biudžetas.Kiti kalba – paskaičiuok, padaugink iš dviejų, ir gal pataikysi. Dar kiti siūlo padauginti iš trijų :)

Pagyvensime, pamatysime.

Taigi, skirstau sodybos namuko statymą į keletą etapų, kiekvienas etapas – tai metai.
Pirmieji metai (2011)
Sklypo įsigijimas – 35000
Notaro mokestis – 175
Ūkio registracija – 20
Medžių iškirtimas (parko suformavimas) – 1400
LESTO (elekros privedimui iki sklypo) - 4402
Melioracijos užkoordinavimas – 1000
Kaimo plėtros žemėtvarkos projektas ūkininko sodybos vietai parinkti (paslauga - dokumentų tvarkymas) – 1800
Viso: 43 797 Lt

Šios išlaidos jau padarytos, todėl tikslios. Tiesa, 1000 Lt melioracijos reikalams buvo visiškas netikėtumas, bet tikrai buvo verta. Ir tikrai nesitikėjau, kad už elektros privedimą tiek teks mokėti, nes elektros stulpų – ir palei sklypą ir per sklypą einančių - pilna. Bet…LESTO projektas diktuoja savo sąlygas.

Na, o dabar proekcija į ateitį:

Antri metai (2012)
Architektas (namas, ūkinis pastatas, pavėsinė, pirtis) – apie 5000
Pamatai (medžiagos, pagalbiniai darbininkai, gręžiniai – bandymai) – 12 000
Šulinys – 3000
Viso: 20 000 ir papildomos išlaidos 4000 = 24 000

Treti metai (2013)
Sienos (medžiagos) – 7000
Mūro darbai – 6000
Stogas (gegnės, danga, kt. medžiagos, bet be pašildydmo) – 20 000
Stogą bandysim dengti savo jėgoms
Kaminas – 3000
Viso: 36 000 ir papildomos išlaidos 7000 = 43 000

Ketvirti metai (2014)
Langai ir išorės durys – 20 000
Signalizacija – 2000
Stogo apšildymas – 10 000
Šildymas (katilas, visi vamzdžiai, darbai ir pan.) – 15 000
Viso: 47 000 ir papildomos 8000 = 55 000

Penkti metai (2015)
Sienų apšildymas ir tinkavimas – 15 000
Kanalizacija – neturiu supratimo, gal 10 000? Tiesą sakant, visiškai tuo dar nesidomėjau…

Na ir jau vidaus įrengimas, kuriam šiuo metu konkrečiai nieko neplanuoju, bet manau, tam prireiks kokių 40 000 lt, ir kuris užsitęs neribotą laiką:
Grindys
San-mazgai
Virtuvė
Visa kita apdaila
Baldai

Viso, atmetus sklypo kainą, pagal pirminį planą, prireks 195 000 Lt. O dar reikės pavėsinės, ūkinio pastato, pirtelės, bet tai jau tolimesnė ateitis. Jau nekalbant apie tvorą. Po truputį, iš lėto. 

O kaip lašas po lašo sekasi leisti pinigus, vat čia galima pasibaisėti: http://statausodyba.blogspot.com/2012/08/lasas-po-laso.html

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...