Įsigijau sklypą be jokių komunikacijų. Štai privažiavimas tik tiesiog idealus, vasarą – žiemą. Bet visa kita – nuo apvalaus apskrito tuščiavidurio nulio…
Tam, kad statytumėt žemės ūkio paskirties žemėje, nekeičiant jos paskirties, įmanoma tik tokiu atveju, jeigu statoma ūkininko sodyba. Šiuo metu reikalingas ne mažesnio kaip 0,5 ha sklypo. Nenustebčiau, jeigu minimalaus sklyo ploto reikalavimai gana greitu laiku keisis.
Ūkininko sodybos statyba galima tampa tik tada, kuomet paruošiamas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas. Vykdant kaimo plėtrą atliekamas ūkininko sodybos projektavimas, ūkininko sodybos formavimas ir ūkininko sodybos vietos parinkimas.
Suderinus projektą su reikalingomis institucijomis jau galimas ūkininko sodybos įkūrimas ir gavus statybos leidimą ūkininko sodybos statymas. Savivaldybės išduotas statybos leidimas galios 10 metų, nepriklausomai kaip keisis Lietuvos Respublikos įstatymai ir normatyviniai aktai.
Taigi pradinis etapas – kaimo plėtros žemėtvarkos projekto paruošimas.
- Na, visų pirma, žinoma, turite būti ūkininkas, t.y. turėti ūkininko pažymėjimą bei užregistuoti “ūkį” savivaldybėje. Tokia registracija kainuoja 20Lt.
- Ir iškart įsigijus sklypą bėgte į LESTO pildyti paraiškos, pagal kurią jums išduoda prisijungimo sąlygas. Jeigu jos tenkina – pasirašote sutartį, sumokate visą sumą iš anksto, ir tik tuomet pradedamas rengti projektas. Kodėl bėgte? Nes projektą jums ruoš iki 150 kalendorinių dienų, ir tai - tik projektas. Tuomet berods per 90 dienų jie priveda pačią elektrą iki sklypo. Žodžiu, tai užima laiko, ir elektrą “užsakyti” reikia kuo skubiau.
- Tuomet savivaldybėje reikia užpildyti prašymą išduoti planavimo sąlygų sąvadą kaimo plėtros žemėtvarkos projektui rengti
- Toliau - reikia turėti tokius dokumentus:
- žemės sklypo registro pažymėjimą
- žemės sklypo planą (preliminarių arba geodezinių matavimų)
- ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą
- savivaldybės, kurioje yra sklypas, teritorijų planavimo skyriaus išduotas planavimo sąlygas ir planavimo sąlygų sąvadą kaimo plėtros žemėtvarkos projektui rengti
- topografinę sklypo nuotrauką (toponuotrauką) atliktą ne seniau nei prieš 1 metus
- pažymą apie gretimų žemės sklypų savininkus išduotą Registrų centro ne seniau nei prieš 1 mėnesį.
- Braižomas sprendinių brėžinys (Kaimo plėtros žemėtvarkos projektas ūkininko sodybos vietai parinkti), kur pagrindins tikslas – nustatyti užstatymo plotą, įvertinus visas apsaugos zonas. Šis projektas derinamas su: savivaldybės administracija, melioracijos skyriumi, kelininkais, savivaldybės architektūros skyriumi, seniūnija ir sklypo kaimynais. Sklypo kaimynams tiesiog išssiunčiami laiškai apie ūkininko sodybos steigimo ketinimus.
- Tiesa, jeigu daromi kokie nors pakitimai, kurie liečia ir kaimynus, tam reikia jau ne tik juos informuoti, bet ir gauti jų raštišką sutikimą. Mano atveju reikėjo tokio iš vienos kaimynės, kurios teritorijoje prasideda melioracijos vamzdžiai. Reikėjo sutikimo, jos ji sutinka, jeigu jie būtų panaikinti. Kadangi aš nustačiau, kur tie vamzdžiai tiksliai eina ir jų naikinti neketinu, bet kaimynės parašas būtinas. Smagu, kad kaimynė pasitikėjo ir viskas baigėsi tiesiog kiek ilgesniu derinimu ir mano nerimu :)
- Toliau dokumentas jau keliauja į žemėtvarką, kur pagal tvarką privalo suderinti per 20 darbo dienų. Šiuo metu esu būten šioje stadijoje :)
- Tada keliauja į nacionalinę žemėtvarkos tarnybą, kur irgi laukia suderinimo iki 20 darbo dienų.
- Visa tai susiję su teritorijos planavimu. Ir štai jau turėtu būti Kaimo vietovės plėtros projektas su įsakymu, kad gali tvarkytis.
1. Namo projektą
2. Elektros projektą (sklype iki namo)
3. Vanduo
4. Kanalizacija
5. Tuomet savivaldybė “išrašo” nukreipimą, su kuriuo:
6. Einama derinti į visuomenės sveikatos centrą (atsakymas duodamas per 10 darbo dienų)
7. O tada keliaujama į priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (irgi 10 darbo dienų)
Panašu, kad maždaug tiek reikia sutvarkyti, kad gauti leidimą statyti. Sako, ūkininko sodyba popierizmo atžvigliu - tai supaprastintas variantas :)