2016 m. balandžio 23 d., šeštadienis

Kurį nuotekų valymo įrenginį pasirinkti?

Šiandien iš ryto užsukau valandėlei į Super Namai parodą, kuri nemokamai ir Siemens arenoj. Tikslas - toks gal kiek netikėtas ir man pačiai - nuotekų valymo įrenginio žvalgybos. Netikėtos todėl, kad planavau tai organizuotis rugsėjį, bet na taip norisi turėti normalų wc ir normalią vonią vasaros jau vasaros metu... Žiūrėsime kaip čia bus.

Parodoje pakalbėjau su Traideniu, Augustu, Hans Group ir Švaiste.

Pradžioje užtaikiau ant Traidenio, pašnekėjom labai ūkiškai. Išsiaiškinau, kad yra trys būdai atsikratyti išvalyto vandens, ir tai priklauso nuo to koks gruntas, kiek pas jus vietos ir visokių kitų sklypo niuansų. Mano sklypas yra lygus ir be nuolydžio, vietos nemažai, jokio melioracijos griovio ar vandens telkinio šalia nėra, gruntas priemolis, yra melioracijos vamzdžiai po žeme ir gal veikia. Taigi būdai yra keli:

1) Nuleisti į gruntą - veža ir užkasa skaldos ir smėlio
2) Išlieja kažkur pro vanzdelį su siurbliuko pagalba - tam reikia mažiausiai daug vietos sklype, kad būtų galimybė turėti vietos kuri būtų šlapia ir nenervuotų jūsų ir jūsų kaimynų.
3) Galima įrengti šulinuką ant melioracinio vamzdžio, bet... tam reikia būti įsitikinusiam, kad ta melioracija puikiai veikia.

Dėl Traidenio yra nemažai atsiliepimų, jog yra problemų su negeru kvapu. Jie patys tai neigia, ir jų lankstinuke yra parašyta "neskleidžia kvapų". Tačiau visi konkurentai kaip susitarę kalba jog Traidenis yra atgyvena. O vieni paaiškino kodėl yra problemų su tuo kvapu - Traidenis pasak jų nevalo (skirtingai nuo kitų) azoto. O azotas = kvapas. Na, negeras kvapas atsiranda ir tuo atveju jeigu bakterijos numiršta, bet tai jau galioja visiems.

August. Jei šnekiesi su santechnikais, tai sako dažniausiai tokį tenka statyti :) Populiarus. Per RESTA parodą bus nuolaida populiariausiam įrenginiui AT-8, šiaip kainuoja jis 1435 eur, per parodą užsakius ir sumokėjus avansą, nuolaida berods apie 130 eur.

August turi ir pigesnį modelį, kainuojantį 999 eur, sakė, kad tai tiesiog alternatyvą Traideniui. Beje, klausiau, nes girdėjau, ar įmanomas įrenginys be orapūtės, tai visi aiškino kad tai jau nėra biologinis nuotekų įrenginys, ir jis tų nuotekų neišvalo net, tam vandeniui dar reikia tolesnio valymo ir papildomų įrengimų. O kalbant apie August, papasakojo daug, akcentavo savo pažangumą.

Toliau užtaikiau ant labai vokiškai skambančio pavadinimo Hans Group, bet technologija iš tikrųjų slovakų. Save pristato iš esmės kaip alternatyvą Augustui, net pasigyrė, kad iš tikrųjų August būtent nuo jų ir nusikopijavo t.t. technologiją. Per RESTA parodą siūlys labai nemažą nuolaidą - vietoj 1300 eur bus 1000 eur kaina.

Tuomet dar pastebėjau Švaistę. Šie akcentuoja savo išskirtinumą - tvirtumą ir pigesnę ekspoataciją. Talpa pagaminta iš polipropileno, ir turi išorines briaunas. Šiaip standartinė kaina viena didesnių - 1450 eur, bet sakė, kad įrengimo darbai ženkliai pigesni ir galų gale gaunasi ta pati suma. Dėl to tvirtumo lyg ir nėra rizikos kad dėl gruntinių vandenų spaudimo bačka galėtų subliukšti. Dėl tvirtumo galima paprasčiau išsiurbti turinį išsikvietus mašiną, žarną tiesiog nuleidus į įrenginį. Žadėjo, kad Švaistei nereikia vežti bakterijų paleidžiant įrenginį, kas vėl pas kitus tai kainuoja ir reikia. Paklausiau ar taikys nuolaidas per RESTA, sakė taikys, bet neišdavė kiek.

Klausiau visų poros man rūpėjusių klausimų: ar galima mesti tualetinį popierių ir ar įrenginys normaliai reaguoja į padidėjusi žmonių kiekį - sakykim suvažiuoja savaitgaliui 10 žmonių ir visi žinoma nori iš ryto į dušą ir vaikšto į tualetą ir t.t. Visi teigia kad jokių problemų.

Man bendraujant su visais kaskart atrodė kad štai būtent šis yra geriausias. Visi žinoma sakė kad jie geriausi. Visi sakė, kad Traidenis atgyvena. O kokia iš tiesų yra tiesa?

Dėl kainos tai įrenginys su darbais (priklausomai nuo to kokį būdą išvalyto vandens pašalinimui reikės pasirinkti ir kokie atstumai visi)  svyruoja labai vienodai - nuo 2400 iki 3000 eur.

Labai tikiuosi, kad atsilieps tie, kurie jau turi patirties, geros ar blogos, į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį ar ką būtų verta visgi pasirinkti.
 

2016 m. balandžio 17 d., sekmadienis

Lietaus vandens nuvedimas taupiai

Šiandien pirmas griaustinis griaudėjo, tai ta proga apie lietaus reikalus. Kadangi peržiemojo ir viskas veikia, tai pats laikas jau. Kurį laiką lietvamzdžiais vanduo nutekėdavo į laikinus lovelius kurie vandenį nukreipdavo kiek toliau nuo namo. Atėjo laikas paslėpti viską po žeme. Pirkti lietaus vandens šulinėlius pasirodė pernelyg brangus malonumas, ir surizikavome tiesiog viską padaryti itin paprastu būdu - vamzdžiai į žemę.

Turiu pasakyti, kad sprendimai priklauso nuo labai daug faktorių. Jeigu sakykim gruntas toks, kad kiek giliau yra smėlis - tai užkasa žmonės didelę bačką be dugno, ir surenka lietaus vandenį į ta bačką, o iš jos vanduo sunkiasi į smėlį. Pas mane smėlis prasideda tik 4 m gylyje, deja. Tačiau pas mane sodyba ir šalia mano sklypo visai netoli namo - tiesiog ariamas laukas. Taigi stogo lietaus vandenį nusprendėme tiesiog nuvesti prie sklypo ribos, o ten vanduo išsilieja ir susigeria į dirvožemį. Tokia galimybė yra, nes tai niekam nekliudo, kaimynui tas sprendimas gyvenimo nė kiek negadina.

Iš viso lietvamzdžių yra penki. Vienas jų surenka lietaus vandenį daržui. Dar vienam sprendimo nepritaikėme, tai bus vėliau. O štai likusiems trims štai toks sprendimas.

Tolimiausias vamzdis eina beveik nuo terasos.
 


Jis pasisliapia gėlyne, o betonuojant gėlyną savo laiku nepamiršome užkasti tinkamai vamzdį. Kyšojo sau toks tiesiog vamzdukas:


 
Sujungus su lietvamzdžiu tiesiog, paprastai, atrodo tvarkingai:
 
 
 
Nuo gėlyno kasame griovį ir tiesiame vamzdį link kito namo kampo:
 

 
Vamzdžiai, kurių diametras 75 mm, perėjimų, trišakių, lenktų alkūnių pagalba jungiami su latesnio diametro - 110 mm magistraliniu vamzdžiu:
 
 
Einam toliau prie trečiojo kampo / lietvamzdžio ir tokiu pat principu pajungiama į pagrindinį vamzdį:
  
 
Nuolydis maždaug po 1 - 2 cm vienam metrui. Po vamzdžiu būtinai reikia smėlio, patrombuoti ir nemažai - kad žiemos metu žemė labai neiškilnotų to vamzdžio:



Nuvingiuoja vamzdis su nuolydžio aplenkdamas gudobelę link slypo krašto, viso keliolika metrų:


Gale paruošiame gražiai duobę, išklojame akmenimis:


O štai ir vamzdis:
 
Tikriname ar veikia - toli iš kito krašto pilam vandenį, atiteka puikiai:
 


Viską užkasame ir paslepiame. Ši duobė su akmenukais yra mano sklypo ribose. Jeigu išsilieja, tai nureka į žemiau esantį ariamą ir nelabai jau prižiūrimą lauką, susigeria labai greitai, balos netelkšo:
 
 
Na o lietvamzdžiai štai taip namo kampuose atrodo:



 
 
Užkasama viskas, o šiemet gal pavyks cokolį sutvarkyti - ketinu tamsiai pilku klinkeriu apklijuoti, na ir nuogrindas padaryti.
 

 
Biudžetas nesiekė nė 50 eur, vamzdžius visokius supirkome su nuolaidom. Taigi gavosi nepadoriai pigiai viskas. Po žiemos veikia, tikiuosi ir veiks. Ačiū tėčiui už išradingumą!
 
P.S. Aš niekur nedingau. Tiklaraščio neužleidau, tiesiog trečias mėnuo kantriai dažau sienas, kurių plotas kokie 500 m2... na bet tuoj tuoj pasibaigs ir šis darbelis.
 

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...