2016 m. sausio 26 d., antradienis

Facebook

Kartais pamatau kokį įdomų dalyką ir spirgu pasidalinti idėja ar šiaip nuotaika. Nerašinėsi gi čia į blog'ą tokių nesamonių :) Todėl sukūriau Facebooko paskyrą GYVENIMAS SODYBOJE, tai jeigu norite, junkitės, pablevyzgosim nereikšmingom temom ;)


https://www.facebook.com/gyvenimassodyboje/

 

2016 m. sausio 17 d., sekmadienis

Kėkaukos

Pats laikas grąžinti nuostabius unikalius lietuviškus žodžius. Kėkaukos. Aukštaičiai taip vadino sūpuokles, sūpynes. Sunku surasti net žodžio reikšmę visažinančiame internete - toks užmirštas ir veik archaiškas šis yra... Tačiau manyčiau jog kėkaukomis absoliučiai legaliai galima būtų vadinti terasoje ar kieme įrengtas prašmatnias sūpuokles, kurios labiau primena sofą - tik ji kabo...ore :)

Kaip visuome, pinterest galima rasti daug įkvepiančių pavyzdžių, ir susiprojektuoti kažką panašaus sau (būtent taip atsirado ir lauko dušas).  Terasa su kėkaukom yra svajonių svajonė, ir balkių terasoje man labai reikėjo būtent dėl tokių štai sodybos malonumų. Guli sau, siūbuoji, ir veiki "nieko". Na arba skaitai. Na o kas turi vaikučių tai net nekyla abejonių kad tai būtų pats geidžiamiausias namų kampelis vasaros metu :)

Kol kas pavyzdžiai, kurie žavi, o link vasaros laukite ir mūsų sumeistrautų kėkaukų. Visų pirma nuotrauka tokių, kurios yra tai, ką kopijuoti ketinama, nes labai jau būtent tokias matau savo terasoje:


Būna visokių, kad ir iš palečių suręstų, taigi visokie kitokie pavyzdžiai, kuriuos tikrai verta būtų sumeistrauti:




Tai, ką kaip pavyzdį projektui naudojome, nes matosi gražiai kaip iš šono viskas atrodo yra šis:



O tokiam ir balkių nereikia, tiesiog statose terasoje ar net pievoje ir sūpuojatės :)


Tokio nuostabaus dalyko kaina priklausys tik nuo jūsų fantazijos, noriu pasakyti - nebrangiai. O dabar prisiminkime kiek kainuoja visokie lauko baldai terasoms... O kėkaukos - labai nebrangus, originalus ir nuostabus daiktas. Po truputį pradedu labai laukti vasaros ;)



2016 m. sausio 14 d., ketvirtadienis

Apvalus stalas ir pintas šviestuvas virš jo

Apvalus stalas - viena didžiausių svajonių :) Labai gražiai, lengvai ir šiuolaikiškai atrodo stačiakampiai, tačiau apvalus turi be galo didelį privalumą - neralus jausmas prie tokio susėdus - visus matai ir be galo jauku. Dėl šito jaukumo ir noriu valgomajame apvalaus gražuolio. Štai tokio panašaus :


Daug klausimų, minčių ir idėjų kyla mastant apie lietuvišką interjerą, todėl po truputį rašysiu apie tai, su kuo jis man asocijuojasi, o laikui bėgant pamatysime ar man pavyks kas nors. Skaitant komentarus apie tą lietuvišką interjerą beveik jau pradėjau gailėtis, kad pas mane nėra koklinio pečiaus :)

Kalbant apie stalą - mano galva didelis stalas visai šeimynai ir draugams susėsti yra svarbus atributas. Ir dėl to, kad labai svarbu šeima, visiems kartu susėti ar sekmadienio pusryčių, ar kasdienės vakarienės, na arba bent kelis kartus per savaitę bet būtinai kartu. Taip pat tai atspindi ir mūsų svetingumą - užsukusį bičiulį ar gimines neišleisim nepasiūlę užkąsti ar bent kavos išgerti. Pasėdėti paplepėti pasišnekučiuoti mes mėgstam, ir pavalgyti skaniai taip pat. Taigi didelis stalas yra gyvybiškai svarbus, nusprendžiau aš, lietuviškuose namuose :) Ir be galo malonu jeigu jis medžio masyvo - čia jau tikrų tikriausia prabanga. Vienur prabanga paauksuoti - inkrustuoti elementai, lietuviui prabanga - ąžuolinis stalas.

Grįžtu iš svajonių ir skubu pasigirti, kad įsigijau pirmą interjeto elementą - pintą rankų darbo šviestuvą. Iš IKEA, štai tokį:


Jis didžiuuulis ir labai tiks virš apvalaus stalo :) Jaučiu silpnybę gražiems pintiems daiktams, todėl neatsilaikiau ir nusipirkau jau dabar chi chi chi :) 


60 euriuku hm...

2016 m. sausio 13 d., trečiadienis

Šiltnamis

Šiltnamio reikėjo nebrangaus ir ilgamečio. Būna kad šiltnamį padaro nešiojamą, perstato kasmet vis į kitą vietą kad žemė "šviežia" būtų. Tačiau pasirinkome kiek kitokį variantą - šiltnamį su kasmet keičiamu stogu: rudenį nuimama stogo plėvelė, ir šiltnamio žemė atsigauna nuo lietaus ir sniego, o pavasarį stogas vėl uždengiamas - vieną sezoną atlaiko ir pati pigiausia plėvelė. Užtat visas šiltnamis - iš armuotos plėvelės, kuri tarnauja ilgus metus. Teisingai viska sutvirtintus ir numačius :)

Štai kokia šio daržo architektūros šedevro istorija...


Šiltnamį nusprendžiau daryti erdvų,  kad būtų malonu ir patogu ten darbuotis. Ilgis truputį mažiau nei 6 m, plotis 3 metrai. Aukštis: šonai - 1,6 m, kraigas gavosi maždaug 2,3 m aukštyje.
Išbetonuojami pamatėliai, skylutė apie 70 cm gylio,  užbetonuojama ir įstatomas sriegis su plokštele. Patikslinu: ta plokštelė - tai poveržlė, o po ja yra dar veržlė. Tokiu būdu kai ant to sriegio pastatysite bruselį (jame skylutė tam išgręžiama) - tai aukštį galima reguliuoti veržlės pagalba.


Po pamatėlį maždaug kas metrą -, nes ant kiekvieno to pamatėlio bus po vertikalų bruselį. Svarbiausia čia tai, kad mediniai bruseliai visiškai nesiliečia su žeme, jie kaip ir "kabo" ant tų sriegių.


Taigi bruseliai laikosi ant šių sriegių, apačioje juosia lentos sudarydamos žiedą, viršuje tas pat. Kas svarbu šiltamyje ir ko išmokau Geltono karučio kursuose - būtinai reikia padaryti orlaides abiejuose šiltnamio galuose. Tai buvo naujiena ir tėčiui, kuris tikrai ne vieną šilnamį yra pastatęs, bet pripažino, kad tikrai labai geras ir teisingas sprendimas vėdinti šilnamį. Šaltos oro masės visuomet juda apačia, ir geriau turėti orlaidę viršuje, kur oras šiltesnis. O abiejuose pusėse orlaidės leidžia ženkliai geriau šiltnamį ventiliuoti. Štai kokie gavosi griaučiai:


Dar svarbus momentas: ant bruselių tvirtinamos dar tokios siauros "lentutės" - nuotraukoje įsižiūrėjus matosi. Tai tam, kad plėvelė tvirtintųsi ne tiesiai ant bruselių, o prie tų lentučių (jos iki 2 cm) - viskas daroma taip, kad bruseliai nesiliestų su plėvele ir tarnautų kuo ilgiau. Siaurą lentutę nuplėšti ir naują prikalti yra smulkmena, bruseliai jeigu sugestų, jau reikėtų kapitalinio remonto.

Šilntamio lysvės yra pakeltos: ir dėl patogumo, ir dėl ilgaamžiškumo. Čia svarbus paveiksliukas, nes jame matosi, kad pakeltos lysvės nesiliečia su šiltnamio karkasu. Yra oro tarpas, ir tai svarbu, nes kai lysvė ir jos žemė nesusiliečia su šilntamio mediena, tai ši nepūna. Taip ženkliai prailgėja medienos tarnavimo laikas.



Tarpo tarp lysvių aš norėjau plataus, kad būtų neankšta sukiotis ir su visokiais kibirais ar dėžėm žaistis.


Iš tiesų tai šiltnamis ne mano, o tėčio karalystė, aš čia labiau vaidinu pomidorų valgytojos vaidmenį, o tėtis jau puoselėja ir prižiūri. Mano karalystė - daržas po atviru dangumi. 

Taigi karkasas iš toli:


Tiesą pasakius, pakeltų lysvių dalį, kuri žemėje, ištepėme aliejumi, kad prailgintume tarnavimą. Tiesios saulėgražų aliejus berods, o gal net ne saulėgrąžų, na pigiausias kažkoks:


Šiltnamio sienos aptraukiamos armuota plėvele, atrodo labai tvarkingai:


Ta plėvelė tvirtinama bruseliais:



Apačioje plėvelės reikia kiek palikti kad galima būtų užpilti ir prispausti ją žeme:


O tuomet jau pačioje pabaigoje tvirtinama stogo plėvelė, kuri plona ir pigi, nes skirrta tik vieneriems metams. Plėvelę svarbu uždėti saulėtą dieną, kad ji būtų įsitempusi kiek įmanoma labiau: atšalus orui ji atsilaisvina, ir visai nesinori kad plėvesuotų ir būtų be reikalo vėjo kedenama:



Jau ko ko o kurmių gyvena mano žemėj milijonas, ir jie kažkokie hiper-aktyvūs. Todėl lysvių apačioje prieš pilant į jas žemę, padėjom tinklelį nuo kurmių:


Lysvės paruoštos:


Šilnamio durys susidaro iš durų ir orlaidėss, galima atidaryti iškart abi, arba tik orlaidę (tokia pat orlaidė ir priešingame šilntamio gale):



Laikosi atviros ant tokių vat kablių:


Paprastutis uždarymas:


Sodiname pomidorus ir pipirus...


Sulaukiame kol užauga...


Žali pomidorai...


....pradeda raudonuoti, na arba geltonuoti jeigu jie skanieji geltonieji..


Renkame, valgome, ir kadangi jų daug, daliname draugams miestiečiams, alkaniems tikrų pomidorų kurie skanūs ir kvepia tikrais pomidorais, na ir dar ekologiški :)



Pipirai:

Ateina ruduo, ir stogą nuimame, kad žemė gautų visų rudens ir žiemos kritulių bei visas šiltnamis vėdintųsi:



Na o žiemą jis atrodo taip :)


Užsnigta žemė pavasarį bus atsigavusi:


Tobulai tvarkyti daržo ir šiltnamio nebuvo daug laiko dėl statybų rūpesčių, bet tikiuosi šiais metais jau pasitaisyti. Kažkada rašiau apie daržą ir mano mokslus apie tai, tai galiu patarti, kad dabar būtų idealus laikas į tuos kursus kaip tik nueiti. Aš tuose kursuose buvau rudenį, o vat jeigu prieš pavasarį nueisit, tai viskas liks šviežia atminty, nes man teko užrašus traukti ir prisiminti daug ką, o čia iškart po kursų beveik kad ir į daržą, na arba sėti daigus :)

Dabar gi belieka svajoti apie naminius pomidorus... mmm :)


Armuotos plėvelės prireikė 40 kv (4 x 10 m), kainavo apie 60 eur
Pirkom vertikalius bruselius, visa kita mediena - iš turimų statybų likučių.
Dar visokie sriegiai (jų bet kuriuose senukuose, makvežoj ar ermitaže būna, pigiau pirkti ilgus ir tiesiog supjaustyti)
Skaičiuoju kad man kainavo šiltnamis apie 90 - 100 eur, neskaičiuojant pakeltų lysvių medienos ir žemės (nes žemę daržo pakeltom lysvėm ir šiltnamiui pirkausi / vežiausi).

Jeigu nebūtų medienos likučių, manyčiau dar pridėti kokius 20 eur reikėtų (šiaip skaičiuoti reikia kad medienos kubas apie 175 eur kainuoja).

2016 m. sausio 8 d., penktadienis

Planuojam 2016

Sukako keturi metai kaip rašau šį savo blogą :) Per tuos metus parašiau 313 įrašų, šis - 314, taigi... nieko sau! Pirmas mano įrašas lygiai prieš metus ir vieną dieną - čia, o dabar mastau ar toli nutolau nuo pradinės idėjos - koks turėtų būti namas, kaip visa tai vyks. Toli nenuklydau, o statybų procesas, kuris lėtas, teikia malonumą, tiesa, dažnai su nemažo streso ir nuovargio dozėmis. Vienas nuklydimas nuo pradinės koncepcijos yra - ir tai noras padaryti geriau bei tobuliau, kai pradžioje galvojau kad bus super paprasta viskas. Kalbu apie tai, kad ir langų užsinorėjau ne baltų, o medžio spalvos, nes taip gražiau; šildymas ne kieto kuro katilas, o oras - vanduo, nes taip komfortiškiau, na ir taip toliau... Visgi tos nuolaidos grožio ir komforto vardan yra negausios, daug sprendimų pasukus galvą ir įdėjus savo darbo leido sutaupyti labai nemažai. Esu laiminga, kad ryžausi statytis užmiesčio sodybą, nes čia tikrai kvepia žolė ir tikrai geras apetitas ;)

Ką gi, o dabar planas naujai prasidėjusiems metams, kuris yra labai optimistinis, bet įmanomas:

1. Nuleidžiamos virtuvės lubos iš gipso (jas reikia sumontuoti ir išglaistyti prieš dažymo darbus)
2. Lovos į visus kambarius (kodėl? o todėl, kad viename kambaryje tėtis įsirengė dirbtuves ir kol tai yra, gali padaryti tas lovas iš medienos. Po to dirbtuvių neliks, nes reikės kambarį išdažyti ir t.t.)
3. Įrengti ilguosius balkius svetainėje
4. Įrengti balkius keliuose kituose kambariukuose (pagalvojom, o kodėl ir kitur negalėtų būti balkių?)
5. Vidaus sienų dažymas. Bandysim savo jėgom...
6. Lubos. Jos bus medinės, greičiausiai iš juodalksnio. Didžiulis darbas tėčiui...
7. Išklijuoti sienos fragmentą (kuris už krosnelės) klinkerio plytom (sudėtingas, todėl samdomas darbas, jį geriausiai būtų padaryti dar prieš sienų dažymą..)
8. Grindys, tikėtina parketlentės visgi bus. Samdomas darbas
9. Sutvarkyti krosnelę ir pastatyti jau gražią su visais reikalingais priedais
10. Jungikliai, lemputės. Baisiai brangus dalykas, ypač šviestuvai...
11. Kėkaukos.
12. Daržas, šiltnamis, sodas (deja viena obelaitė ir kriaušė nukentėjo per smarkiai nuo zuikių ir reikės pasodinti naujų)
13. Tvora ir vartai. Čia didžiausia abejonė, ar šiais metais...
14. Sofa didžiajame kambaryje. Ji yra, sena tokia, bet didelė ir karkasas geras, taigi galbūt pavyktų prikelti šį daikčiuką antrajam gyvenimui.
15. Vandens filtrai
16. Kanalizacija, t.y. valymo įrenginiai
17. Baltoji santechnika
18. Staliukas iš kelmo į terasą
19. Virtuvės baldai ir technika
20. Stalviršis virtuvės salai ir apvalus stalas valgomajam. Čia jau bandys tėtis pats susiorganizuoti.
21. Lauko apšvietimo lemputės
22. Klinkeriu išklijuoti dar vieną sienelę lauke. Noriu pati, tik ji aukšta ir kiek bijau ar sugebėsiu aukštyje darbuotis, pamatysim
23. Antrąkart nudažyti namo fasadą (jis taip ir liko nudažytas tik vieną kartą, taigi būtinai reikėtų šią vasarą to antro karto...)
24. Pavėsinėje liko neužtaisyti tarpai tarp klinkerio plytelių, baisus tai darbas, bandysiu prisiruošti..
25. Tambūre sumontuoti spintą. Bandysim pigiai ir gražiai :)
26. Idealiu atveju reikėtu namo cokilį sutvarkyti ir nuogrindą įrengti.
27. Tinklinio aištelė. Svajoti neužrdaus gi :)
28. Išlyginti žemę vidiniame kieme, pakėlus kiek atvežtinės žemės pagalba, na bet gal jau čia pernelyg drąsu planuotis, o norėtųsi...

Bandžiau surašyti beveik kad pagal eiliškumą. Labai jau visko daug, ir nelabai realu, kad spėti bus įmanoma. Bet...dabar tik pati metų pradžia, todėl jeigu nesnausim, tai gali pavykti bent dalis šių darbų. Šiais metais daug visokių smulkių darbelių, ir daug savo jėgom. Bet tai nuo to tik įdomiau ;)


2016 m. sausio 3 d., sekmadienis

Kaip jau šildomas namukas laikosi šalčiausiu metu

Iškrito ilgai lauktas sniegas, kartu su šalčiais. Kai šiandien mieste buvo -22 paryčiui, baisu pagalvoti, kas buvo sodyboje - ten keliais laipsniais visuomet žvarbiau... Nauji metai atėjo su naktimis apie -20, ir  labai buvo įdomu pažiūrėti, kaip laikosi namukas: kiek prisuko O-V siurblys, ar langai aprasoję, ir ar apšerkšniję įėjimo durys (kai pirkausi perspėjo, kad turėtų apšerkšnyti prie itin didelių šalčių).

Lygiai per tris tas šaltas paras (naktinimis apie -20, dienomis šilčiau, tai -10, tai -15) elektros šilumos siurblys išdegino lygiai 100 kW. Tai po 33 kW per parą. Taigi galima sakyti, kad šalčiausią žiemą pasišildyti mano namuką kainuoja 3,65 Eur per parą. Žinoma, tokiu šalčių būna retai ir jie trunka dažniausiai ne ilgiau nei savaitę.

Temperatūra namie palaikoma apie 17 laipsnių, per tas kelias šaltas paras (nuogruodžio 30 iki sausio 2) pakrito iki 14,5 - namas tuščias, jokių elektros prietaisų, jokios kvėpuojančios gyvybės, su nemažai vitrininių didelių langų. Na tai aš visai patenkinta kol kas.

Štai kaip atrodo išorinis blokas :)



Tikrai tikėjausi atrasti apšerkšnijusias laiko suris, ten mat slenkstis gi metalinis, na ir sandarumu nesigiria plastikinių durų pardavėjai, ypaš kai su šaliduriu tos durys. Bet kol kas nieko panašaus, viskas švaru gražu:

 


Langai neužrasoję, kažkaip galvojau kad vitrininius langus atrasiu kokius aprasojusius... 


Bet viskas tvarkoje, o didžiausias malonumas prasieiti pro visus langus ir pajausti, kad jokios šaltos oro srovės nevaikšto ir šaltas oras į namuką nesiskverbia :)

Namukas užsidėjo baltą kepurę, gėlynas pasislėpė po sniegu, šviesu gražu gamtoje. Kas dar džiugina - pačiame name, viduje - šviesu ir jauku. Kiek pergyvenau kad šviesą užstos medžiai ir terasos stogas, bet saulė žemai, tai į vidų jauki šviesa be problemų patenka pro vitrininius langus.



Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...