Šiltnamio reikėjo nebrangaus ir ilgamečio. Būna kad šiltnamį padaro nešiojamą, perstato kasmet vis į kitą vietą kad žemė "šviežia" būtų. Tačiau pasirinkome kiek kitokį variantą - šiltnamį su kasmet keičiamu stogu: rudenį nuimama stogo plėvelė, ir šiltnamio žemė atsigauna nuo lietaus ir sniego, o pavasarį stogas vėl uždengiamas - vieną sezoną atlaiko ir pati pigiausia plėvelė. Užtat visas šiltnamis - iš armuotos plėvelės, kuri tarnauja ilgus metus. Teisingai viska sutvirtintus ir numačius :)
Štai kokia šio daržo architektūros šedevro istorija...
Šiltnamį nusprendžiau daryti erdvų, kad būtų malonu ir patogu ten darbuotis. Ilgis truputį mažiau nei 6 m, plotis 3 metrai. Aukštis: šonai - 1,6 m, kraigas gavosi maždaug 2,3 m aukštyje.
Išbetonuojami pamatėliai, skylutė apie 70 cm gylio, užbetonuojama ir įstatomas sriegis su plokštele.
Patikslinu: ta plokštelė - tai poveržlė, o po ja yra dar veržlė. Tokiu būdu kai ant to sriegio pastatysite bruselį (jame skylutė tam išgręžiama) - tai aukštį galima reguliuoti veržlės pagalba.
Po pamatėlį maždaug kas metrą -, nes ant kiekvieno to pamatėlio bus po vertikalų bruselį. Svarbiausia čia tai, kad mediniai bruseliai visiškai
nesiliečia su žeme, jie kaip ir "kabo" ant tų sriegių.
Taigi bruseliai laikosi ant šių sriegių, apačioje juosia lentos sudarydamos žiedą, viršuje tas pat. Kas svarbu šiltamyje ir ko išmokau
Geltono karučio kursuose - būtinai reikia padaryti orlaides abiejuose šiltnamio galuose. Tai buvo naujiena ir tėčiui, kuris tikrai ne vieną šilnamį yra pastatęs, bet pripažino, kad tikrai labai geras ir teisingas sprendimas vėdinti šilnamį. Šaltos oro masės visuomet juda apačia, ir geriau turėti orlaidę viršuje, kur oras šiltesnis. O abiejuose pusėse orlaidės leidžia ženkliai geriau šiltnamį ventiliuoti. Štai kokie gavosi griaučiai:
Dar svarbus momentas: ant bruselių tvirtinamos dar tokios siauros "lentutės" - nuotraukoje įsižiūrėjus matosi. Tai tam, kad plėvelė tvirtintųsi ne tiesiai ant bruselių, o prie tų lentučių (jos iki 2 cm) - viskas daroma taip, kad bruseliai
nesiliestų su plėvele ir tarnautų kuo ilgiau. Siaurą lentutę nuplėšti ir naują prikalti yra smulkmena, bruseliai jeigu sugestų, jau reikėtų kapitalinio remonto.
Šilntamio lysvės yra pakeltos: ir dėl patogumo, ir dėl ilgaamžiškumo. Čia svarbus paveiksliukas, nes jame matosi, kad pakeltos lysvės nesiliečia su šiltnamio karkasu. Yra oro tarpas, ir tai svarbu, nes kai lysvė ir jos žemė nesusiliečia su šilntamio mediena, tai ši nepūna. Taip ženkliai prailgėja medienos tarnavimo laikas.
Tarpo tarp lysvių aš norėjau plataus, kad būtų neankšta sukiotis ir su visokiais kibirais ar dėžėm žaistis.
Iš tiesų tai šiltnamis ne mano, o tėčio karalystė, aš čia labiau vaidinu pomidorų valgytojos vaidmenį, o tėtis jau puoselėja ir prižiūri. Mano karalystė - daržas po atviru dangumi.
Taigi karkasas iš toli:
Tiesą pasakius, pakeltų lysvių dalį, kuri žemėje, ištepėme aliejumi, kad prailgintume tarnavimą. Tiesios saulėgražų aliejus berods, o gal net ne saulėgrąžų, na pigiausias kažkoks:
Šiltnamio sienos aptraukiamos armuota plėvele, atrodo labai tvarkingai:
Ta plėvelė tvirtinama bruseliais:
Apačioje plėvelės reikia kiek palikti kad galima būtų užpilti ir prispausti ją žeme:
O tuomet jau pačioje pabaigoje tvirtinama stogo plėvelė, kuri plona ir pigi, nes skirrta tik vieneriems metams. Plėvelę svarbu uždėti saulėtą dieną, kad ji būtų įsitempusi kiek įmanoma labiau: atšalus orui ji atsilaisvina, ir visai nesinori kad plėvesuotų ir būtų be reikalo vėjo kedenama:
Jau ko ko o kurmių gyvena mano žemėj milijonas, ir jie kažkokie hiper-aktyvūs. Todėl lysvių apačioje prieš pilant į jas žemę, padėjom tinklelį nuo kurmių:
Lysvės paruoštos:
Šilnamio durys susidaro iš durų ir orlaidėss, galima atidaryti iškart abi, arba tik orlaidę (tokia pat orlaidė ir priešingame šilntamio gale):
Laikosi atviros ant tokių vat kablių:
Paprastutis uždarymas:
Sodiname pomidorus ir pipirus...
Sulaukiame kol užauga...
Žali pomidorai...
....pradeda raudonuoti, na arba geltonuoti jeigu jie skanieji geltonieji..
Renkame, valgome, ir kadangi jų daug, daliname draugams miestiečiams, alkaniems tikrų pomidorų kurie skanūs ir kvepia tikrais pomidorais, na ir dar ekologiški :)
Pipirai:
Ateina ruduo, ir stogą nuimame, kad žemė gautų visų rudens ir žiemos kritulių bei visas šiltnamis vėdintųsi:
Na o žiemą jis atrodo taip :)
Užsnigta žemė pavasarį bus atsigavusi:
Tobulai tvarkyti daržo ir šiltnamio nebuvo daug laiko dėl statybų rūpesčių, bet tikiuosi šiais metais jau pasitaisyti. Kažkada rašiau apie daržą ir mano
mokslus apie tai, tai galiu patarti, kad dabar būtų idealus laikas į tuos kursus kaip tik nueiti. Aš tuose kursuose buvau rudenį, o vat jeigu prieš pavasarį nueisit, tai viskas liks šviežia atminty, nes man teko užrašus traukti ir prisiminti daug ką, o čia iškart po kursų beveik kad ir į daržą, na arba sėti daigus :)
Dabar gi belieka svajoti apie naminius pomidorus... mmm :)
Armuotos plėvelės prireikė 40 kv (4 x 10 m), kainavo apie 60 eur
Pirkom vertikalius bruselius, visa kita mediena - iš turimų statybų likučių.
Dar visokie sriegiai (jų bet kuriuose senukuose, makvežoj ar ermitaže būna, pigiau pirkti ilgus ir tiesiog supjaustyti)
Skaičiuoju kad
man kainavo šiltnamis apie 90 - 100 eur, neskaičiuojant pakeltų lysvių medienos ir žemės (nes žemę daržo pakeltom lysvėm ir šiltnamiui pirkausi / vežiausi).
Jeigu nebūtų medienos likučių, manyčiau dar pridėti kokius 20 eur reikėtų (šiaip skaičiuoti reikia kad medienos kubas apie 175 eur kainuoja).