2015 m. rugsėjo 29 d., antradienis

Oras - vanduo. Štai kodėl.

Kiekvienas sprendimas turi savų pliusų ir savų minusų. Kiekvienam iš mūsų aktualūs nebūtinai tie patys dalykai. Todėl šildymo būdo pasirinkimas yra labai individualus dalykas, priklausantis nuo finansinių galimybių, poreikio komfortui ir namuko projekto pagaliau.

Kas seka mano blog'ą tikriausiai pamena, kad nuo pat pradžių buvau granulinio katilo fanė: brangiau nei malkom / anglim, pigiau nei geoterminis; komfortas - per viduriuką. Svajojau katilinę įrengti už 15 tūks. litų. Ir štai tau...oras - vanduo.

O prasidėjo viskas nuo to, kad kilo klausimas - o kurgi katilo generuojama šiluma visa dedasi kai šildomom grindim tereikia 30 laipsnių temperatūros tik. Pas mane vieno aukšto namukas ir absoliučiai visas šildymas - grindinis. Grindų temperatūra apie 27 laipsnius, vat sakykim radiatoriams - vanduo juose įkaitinamas iki 60 laipsnių. Taigi gan žemos temperatūros poreikis išvedė iš pusiausvyros  įsitikinimą granulinio katilo efektyvumu - gaunasi, kad didelė dalis šilumos kaip ir į orą... mano atveju.


Tas momentas, kad karšto vandens paruošimui vasaros metu naudojama brangi elektra nebuvo pagrindinis argumentas, bet iš tiesų taip jau yra, kad juk vasarą katilo nekūrensi, ir karštam vandeniui ruošti naudojama išskirtinai (brangi) elektra.

Patogumas sodyboje. Čia toks dvipusis klausimėlis. Vieniems atrodo, kad jeigu name bus ne visąlaik gyvenama, tai gal nelabai reikėtų gudraus tokio šildymo. Kitiem atvirkščiai - kad jeigu gyveni nuolat, tai turi laiko ir pakūrenti bei prižiūrėti. Dėl negyvenimo nuolat - visgi pasistačius normalų namuką visai patikėkit nesinori jo atšaldyti. Norisi palaikyti kažkokį temperatūros lygmenį, na nežinau - 15 laipsnių ar gal kiek mažiau, kad viskas nesustingtų nesušaltų. Važinėti kartą o greičiausiai dukart per savaitę pakūrenti - pažiūrėti ar viskas ok, nelabai džiaugsmo suteikianti perspektyva.

Na o nuolat gyvenant - tai tikrai norisi komforto. Ir kalba eina ne tik apie nuėjimą įmesti granulių, kalba eina ir apie nuėjimą, ir apie išvalymą bei apsikuopimą. Tai užima laiko, ir tam reikia turėti nuotaikos. Tai tikrai nėra anti-reklama granuliniams - jie puiki alternatyva kieto kuro katilams (kur apskritai kas rytą bėgi užkurti katilo) ir tikrai daugiau komforto. Gyvenamam name - na sakykim išvažiuojate gerai savaitei ar dviem žiemos metu slidinėti ar šiaip atostogų - tai arba kam palikti granulinį pakurti, arba grįžti į ataušusi namuką. Tiesa lyg ir yra galimybė palikti prikrautą granulėm talpą ir jau keliaujant link namų per išmanųjį telefoną įjungti katilą. Na bet o jeigu už lango labai šalta ir jūs norite kad visgi namie būtų normali temperatūra na kad koks kaktusas nesušaltų ar nenuvystų...? Su geoterminiu ar tuo pačiu oras - vanduo... tereikia paspausti mygtuką. Viskas.

Kainos skirtumas. Jeigu su granuliniu aš skaičiuoju kad galima susisukti už 15 tūkst. Lt, tai geoterminis maždaug 35 tūkst. Lt. Oras - vanduo - kainos siekia iki 26 tūkst. Lt, bet gerai pasiderėjus (dar priklauso koks ten galingumas ir visa kita) galima japonišką pasistatyti už 22 tūkst. Lt.

Bet...vat jeigu iškart planuoti oras - vanduo ir žinoti kad jums nė velnio nereikės kamino, už kurį aš suplojau ir dar plius apskardinimo darbai - apie 4 tūkst. lt, tai skirtumas tarp granulinio plius kaminas ir tarp oras -vanduo sumenkėja iki poros tūkst. litų. Deja, kaminas pastatytas ir kainavo.

Kalbant apie oras - vanduo minusus, tai yra trys opūs klausimai: kaina, o kaip kai temperatūra smukteli žemiau -15, saugumas / vagystės tikimybė. Dar tiesa ketvirtas klausimas būna kurį užduoda tie patys pardavėjai - ar turite alternatyvų šilumos šaltinį.

Kaina. Lyginant su elektros 1:4, kuo  šalčiau už lango, tuo labiau artėjama link elektros kainos. Visgi tokiu atveju geriau skaičiuoti metinį vidurkį, nes juk ir karšto vandens paruošimas ar žiemą ar vasarą su jo pagalba. Tie kurie turi, sako, kad taupu, aišku nelygu kokia žiema. Ką gi, galiu beveik pažadėti - pastatysiu atskirą skaitliuką ir vesiu statistiką, stebėsime kartu. (Tik normaliai šildyti pradėsiu ne nuo šio, bet nuo 2016 metų sezono, o šią žiemą tik temperatūrą palaikysiu). Šiaip oras vanduo sunaudoja 1kW kad sugeneruotų 4kW. O dabar dėl šalčių. Na dingo ilgos šaltos žiemos. Jeigu ir užeina trim dienom šaltukas kai naktį -25, na tai tik trims paroms. O šiaip žiema patapo tokia apie nulį - tai +5, tai -5. Apskritai žiemos šiltos palyginus, ir nėra reikalo ruoštis poliarinei nakčiai.

Kai labai šalta ir babach o už lango -30. Na tai tas kelias dienas mokėsite kaip už elektrą. Bet šildys. Tai iš tų  365 dienų metuose už kelias paras sumokėsite brangiai. Vis tiek dabar Lesto mokam juk kas mėnesį tiesioginiu debetu už vidurkį, tai neką jau ten labai išbalansuos baisiai jūsų biudžetą.

Vagystė. Na taip, išorinį bloką gali nuknisti. Kur jį panaudotų - neįsivaizduoju. Reikėtų prijungti signalizaciją, kad laidui kokiam nutrūkis kaukti pradėtų.  Bet geriausiai matyt signalizacija, ciekava viska stebinti kaimynė, tvora, šuo (šuo su dantim).

Ar turite alternatyvų šaltinį. Na turiu aš krosnelę. Bet o koks skirtumas, juk problema ne siurblys, o tai kad radiatorius - betoninės grindys. Jos įšyla lėtai, na bet jos lėtai įšyla nepriklausomai ar tu su granuliniu katilu ar su oras - vanduo ar su dujom. Vat jeigu staiga elektra prapuola - čia jau įšilusios grindys vaidina labai gerą vaidmenį - jos lygiai taip pat lėtai atšąla, todėl Lesto spės sutaisyti viską jeigu ką. Aišku, atšalimo greitis priklauso nuo namuko sandarumo ir kailiuko varžos :)

Jeigu dar prisiminsiu kokių minčių ir motyvų, papildysiu, kol kas atrodo parašiau esminius dalykus.
Esu kažkada analizavusi alternatyvas, kai dar nebuvau girdėjusi apie oras - vanduo: kaip šildyti sodybą. Ir dar visokių diskusijų po šiuo įrašu: minčių posūkiai šildymo tema.

Apie paieškas, pasirinkimą, kainas ir sprendimus - labai neužilgo. Och... ne moteriška tai tema, tikrai reikia susikaupti :)

2015 m. rugsėjo 28 d., pirmadienis

Elektros galios padidinimas. Neskubėk ir būsi pirmas.

Prieš tris metus pagailėjau pinigų galiai ir užsisakiau 7KW. Anuomet, o matyt ir dabar, kiekvienas KW kainavo naujai įsivedant elektrą 119 Lt (34,46 eur). Dabar man prireikė pasididinti galią - nes statausi oras-vanduo šilumos siurblį, ir dėl viso pikto reikėtų turėti rezervo. Na ir ką jūs sau manote - aš sutaupiau nerealią pinigų sumą pasirodo!

Pasididinimas nuo 7 iki 12 KW man tekainavo:

- mokestis LESTO - 34,06 eur
- mokestis Valstybini energetikos inspekcijai - 16,22 eur.

Viso: 50,28 Eur

Jeigu aš būčiau anuomet iškart tuos 12 KW užsisakiusi, tai už tuos papildomus 5 KW supločiau 172,32 eur. Taigi sutaupiau 122 eur. Litais tas sutaupymas skamba išdidžiau - 420 Lt :)

Kadangi Valstybinei energetikos inspekcijai užteko senojo varžų matavimo protokolo, tai nieko papildomai organizuotis nereikėjo - apsiribojau maloniu vizitu į inspekciją. Atsiuntė informaciją štai šiandien, kad perduoda visą info į Lesto ir 5 dienų bėgyje šie sutvarkys visą šį reikaliuką.


Gal kam šis įrašas pagelbės - man anuomet kažkas užsiminė, kad prisidėti galios kainuoja pigiau nei pirktis iškart. Aišku, laidus nuo tranformatorinės iki namo reikėjo normalius susidėti, kad tiktų didesniam galingumui, bet tai čia standartiniai dalykai, jokios kūrybos, pas mane - aliuminis, 5X16.






2015 m. rugsėjo 16 d., trečiadienis

Grybai. Tai, kas svarbu.

Lygiai pries keturis metus aš radau žemės sklypelį. Tarp beržų ir pušų taip gera buvo, iškart supratau, kad radau tai kas mano, tai, kas man. Ir tuomet dar radom grybų, ir tie raudonikiai ar lepšiai tokio nerealaus smagumo suteikė. Vat taip ir apsisprendi žmogus :)

Grybai auga iki šiol po nosim, ir daug:


Rugsėjis su tais mielais grybukais man visuomet primena mano apsisprendimą statytis sodybą būtent čia. Vis pasidžiaugiu, kad čia labai gera aura, vis prisimenu kaip tai buvo nerealu patį pirmą kartą :)

Yra ir kitų dalykų, kurie svarbūs ieškant sklypo, bet manau jausmas yra irgi labai ne paskutinėj vietoj. Sakyčiau net pirmoj.

2015 m. rugsėjo 15 d., antradienis

Gėlynas. Gėlėtas - žolėtas.

Turėsiu savo nuosavą nedidelę olandišką bangelę. Atradau tą olandišką bangą prieš kelis metus ir ji mane sužavėjo tuo, kad ta banga labai jau... lietuviška kartais būna :) Gėlės ir žolės - ištisos jų pievos ar parkai, kartais nedidukai plotai bet dažniausiai dideli - atrodo taip natūraliai it kokios laukinės. Tokios tikros...lyg atsitiktinai išbarstė kažkas jų sėklas - sumaišė saujoj ir išbarstė :)


Po to atradau, kaip tai nuostabiai gali atrodyti vėlų rudenį ar žiemą - ir visai galvą pamečiau :) Na ir neįtikėtinai puikus niuansas - galima parinkti atspasrius, tinkančius Lietuvos atšiauriam klimatui, mažai priežiūros reikalaujančius augalus. Štai apšerkšniję kaip būna:


Daugiau apie olandišką bangą yra bloge "Kitokie augalai" . Esu be galo dėkinga šio blogo autorei - ji iš tiesų padėjo man surinkti visą puokštę sodinukų, iš kurios tikiuosi užaugs manoji olandiška bangelė.

Taigi, štai kaip suformuotas mano gėlynas...

Įvertinau, kad jis maždaug 16 m2 ploto. Ir tokiam plotui reikia ne mažiau nei 100 augalų. Išgirdusi tokį skaičių nustėrau - kad tiek daug - bet kai viską susodinau, pasirodė pats tas. Viso pas mane gavosi 117 augalų. 13 skirtingų rūšių. Iš tų 117 - 30 vnt. dekoratyvinės žolės. Štai kaip atrodė tas šimtukas - visai kukliai, pasiruošęs būti pasodintas:


 Vienas iš šių augalų yra brangus - už 7 eur - patentuotas snaputis Rozanne, tokių yra du, štai toks:


Šiems snapučiams Rozanne ir dar eraičinui Festuca palikti reikia daugiau erdvės - po kokius 0,4 m2 ploto. Nes jie tokie kaip ir reikalaujantys daug vietos, tas Festuca maždaug turėtų atrodyti taip, kai užaugs:


Na o visas kitas gėles ir žoles paskirsčiau visaip kaip. Mažesniuosius snapučius pasodinau maišydama su vilnotąja notra, nes jų kompozicija atrodo tikria labai simpatiškai:


Šalavijus patarė sodinti linijomis, taip ir pasistengiau padaryti. Nuo gėlyno krašto sodinau apie 30 cm atstumu. Apkritai kaip gali atrodyti toks gėlynas su betoniniai pakeltais kraštais ir kas atrodo labai stebuklingai - štai:

Pradžioje sustačiau visas gėles vazonėliuose:



O po to susodinau:



Na o visi kiti augalai ir jų pavadinimai nuotraukose:


Čia Juodgalvė Prunella grandiflora Gerhard Rudolf :











Dar labai norėčiau pasodinti česakų kokių dešimt, tie česnakai kad tokio grožio gali būti yra atradimas. Maždaug taip ta pasaka atrodo, sako jog Maximose tų česnakų gigantų pirkti rudenį būna - ieškosim:


Tai štai koks mano tas gėlynas bus. Gėlynas šis - terasos pratęsimas, bus galima juo grožėtis ir terasoje sėdint, ir iš kiemo pusės. Galbūt kitą vasarą bus jau gražu...

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...