2014 m. gegužės 19 d., pirmadienis

Kiek kainavo namo dėžutė

Norite ekonomiško namo - statykite su kuo mažesniu stogu :) ir dar uždenkite jį šiferiu. Ir jokių vitrininių langų, ir dar būtų gerai, kad kamino nebūtų....

Labai daug nagrinėjau ir aiškinausi, koks namas yra pigiau - vieno aukšto ar dviejų. Atsakymas - nei tas, nei anas, o vieno aukšto su mansarda. Išlaidos laiptams ir perdangai, atsirandančios su mansarda palyginus su stogo kaina namo dėžutės biudžete yra nedidukės.

Taigi leidau sau turėti vieno aukšto namelį (man tai tiesiog labai gražu ir patogu), ir dar leidau sau turėti nemažai vitrininių langų. Na, ir dar niuansas - namas nežemas, kad lubos būtų aukštos. Štai čia ir baigiasi prabanga. Toliau - ciniški skaičiai.

Namo dėžutė - mano atveju tai tiesiog uždaryta dėžutė - be vidinių pertvarų, be apšiltinimo, be komunikacijų. Tuščia dėžė, na ir tai, be ko negalėčiau tos dėžės pastatyti - įskaičiuotas projektas, lietaus sistema su pakalimo lentutėmis, nes tai būtinai reikėjo įrengti dengiant stogą bitumo čerpelėm. Įskaičiuotas ir kaminų apskardinimas.

Taigi 135 kv vieno aukto namas su 28 kv lauko terasa po stogu, be garažo, be rūsio, gręžtiniais pamatais, plastikiniais langais ir durimis, plastikine lietaus sistema, statytas iš Haus blokelių, stogas dengtas bitumo čerpelėm - plikos dėžutės kaina gavosi 101 tūks. Lt.


 Beveik 40 % dėžutės biužeto sudarė stogas. Bituminių čerpių stogas išties nepigus, nes reikia ir OSB, ir pakloto, ir vėdinimo detalių - t.y. aibės papildomų detalių. Tiesą sakant nežinau, ar kitos stogo dangos nereikalauja lygiai tiek pat "nematomų" dalykų. Bituminės yra lengvos, ir su jomis gali stogą  užkloti savo jėgomis. Nepaisant to, stogas gavosi neįtikėtinai brangus, dvigubai brangesnis, nei planavau. O pamatai gavosi visai palyginus nebrangūs - su visais matavimais, žemės darbais - 14% dėžutės. Sienos labai panašiai. Antras pagal brangumą po stogo dalykas pas mane - langai su durimis. Štai:


Daug darbų dėžutės etape atlikta pačių rankomis. Todėl darbai samdant statybininkus sudaro tik 22%.


Kitame etape darbai sudarys manau ženkliai didesnę dalį. Ne daug kas iš blogerių veda biudžetą, o manau tai yra vienas aktualiausių klausimų besidomintiems ar besistatantiems, štai palyginimui namuko dėžutės sąmata. Pasilyginti visuomet labai naudinga ir padeda orientuotis :)

Apie kiekvieno etapo biudžetus rašiau atskirai, bet labai smulkiai sudedu ir čia, kad matytųsi, iš ko gi susideda ta namo statyba ir kur dingsta visi tie tūkstančiai: į varžtelius, pastolius, transportą, ir t.t. ir t.t. Rašausi viską kruopščiai, jokių "maždaug" čia nėra, taigi viskas labai atvirai:

Pamatai:

Sienos:
Kaminai:

 Stogas:

Lietaus sistema:

Langai ir durys:



Beje, apie tai, kiek kainuoja namas, koks namas ir kokie pigesni sprendimai neseniai atradau straipsiuką, man psirodė įdomus: delfi.lt

Mano dėžutės kvadrato kaina - 750 Lt/kv.m., čia neįvertinus terasos. Skaičiuojant su terasa - apie 620 Lt / kv.m. Ir čia gerbiamiejim neįskaičiuota dar jokios infrastruktūrinės išlaidos (elektros privedimas, gręžinys ir t.t.), biurokratinės kančios (kaimo plėtros projektas, melioracijos kaprizai ir pan.) ir kita.

Dabar vyksta grindinio šildymo projektavimas, netrukus bus išvedžioti elektros laidai. Darbai nestovi, rašau lėčiau tik todėl, kad ir darbai nevyko labai jau sparčiai. Tuo tarpu tėtis užsiėmė labai maloniu darbu - lauko dušo įrengimu, taigi atsiradęs tarpas tarp darbų išnaudojamas visai maloniai :) Na o aš buvau užsiėmusi elektros ir apšvietimo išplanavimu, na ir lauko dušo projektavimu.

2014 m. gegužės 10 d., šeštadienis

Pamatėliai vidaus pertvaroms

Visoms vidaus pertvaroms numatyti pamatėliai, kuriuos darom tik dabar. Pertvaros pas mane aukštos, iki kraigo viršūnės vietomis virš 4 m, ir mūrijamos bus iš Haus betoninių blokelių, todėl pamatėliai yra būtini. Kaip išsidėstę pamatai ir pamatėliai:

Polius pamatėliams padarė tėtis dar rudenį, ir panaudojo tam atlikusius Haus pamatų blokelius, kaip tik užteko, statyba tokia be atliekų gaunasi pas mus :)

Taigi pradžioje buvo atkastas žvyras iki grunto:

Nuimti lygiai su vandens vamzdžiu, kad būtų viename aukštyje:


Ir vienas ant kito užmaukšlinami blokeliai:


Ikišama armatūra, ir užliejama betonu. Lieka tokia armatūra tiesiog styroti (ant jos po to putplasčio gabaliukus užmovėm):


Na o šiemet iš lentų, kurias jau naudojome slenksčių klojiniams, gal dar kažkam - padaryti klojiniai vidaus pamatėliams.

Prieš tai sutankintas žvyras po jais - pilant vandenį ir su tėtės sumeistrautu "įrenginiu"- štai filmukas kaip trombuoja: youtube.com/pamateliai-vidaus-pertvaroms

Pamatėliai remiasi į užbetonuotus poliukus, o dar kad surišti su pamatais, pamatuose išgręžtos skylutės, ir įkišama armatūra. Štai matyti toks sujungimas:


Štai nuotekų vamzdžiai styro šalia pamato, o alsuoklis pamatėlio viduje:


Tiksliai nepataikėme su mažo WC kriauklei skirtu vamzdžiu, jis pasiliko pamatėlio viduje, na bet per pertvarą išvesime:

Štai klojinukai sumontutoti:


Armatūra 10 mm visur sudėta:

Pakelta nuo žemės plastmasiukais specialiais tokiais, kad visa betone paskęstų, o ne liestųsi su žvyru:


Sudėjus klojinius jie sutvirtinami tokiomis vielutėmis, kad būtų vienodi, lygūs, vienodų medinių tašelių įspraudimo būdu:


Ką gi, išryškėjo patalpų kontūrai, matosi koridoriukas, mažučiai kambariukai, smagiai viskas atrodo :)


Na o tuomet aš nusprendžiau, kad visigi reikia nedidėls betono maišyklės. Sunku rankomis nemažą kiekį betono maišyti, lėtai darbas vyksta, o betonuoti dar ne kartą ką nors teks. Todėl sekmadienį Arkoramoje pakeliui į sodybą nupirkta oranžinė kinietiška gražuolė, 120 l už 449 litus. Čia pasidžiaugiau, kad įėjimo durys yra su šaliduriu, plačiai atsidarančios, į namą galima įnešti visokias maišykles. O su ja dirbti patogu, sveria nedaug, taigi patogiai sau arčiau darbo vietos pernešti galima.


Cementas su smėliu santykiu maždaug 5:1, maišom, užpilam


Būtinai reikia gerai "pakaišioti", kad betonas visur prasiskverbtų ir armatūra būtu visa betone:


Per vieną dieną tėtis su broliu užpylė 4/5 vidaus pametėlių, kitą dieną tėtis viską užbaigė.


Alsuoklis gavosi kreivai kyšantis, niekaip jo nėjo pasukti, po to kažkaip reikės nukreipti


Čia mažutė mažojo WC patalpa, už jos sandėliukas:


Tambūras toks nemažas, kol kas atrodo, kad bus labai erdvus:

 Katilinė:


Kitas etapas - elektros laidų išvedžiojimas. O tam man reikėjo rozečių planą paruošti, taip pat ir apšvietimo jau planelį, o dar išsiaškinti dėl grindinio šildymo porą dalykų, nes reikia laidus ir čia kai kuriuos numatyti. Kitą savaitę tikiuosi susiorganizuoti grindinio šildymo planą, dabar vyksta bendravimas su įvairiais atstovais ir žinovais šio reikalo :)

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...