2013 m. rugpjūčio 31 d., šeštadienis

Kaminas lauko židiniui

Štai ir turime veikiantį lauko židinuką.


Ilgai lauktas momentas, o ilgai todėl, kad sudėtinga buvo sulaukti skardininko. Apskritai skardininkas tai kažkokia mistinė profesija - jie visi siaubingai užsiėmę, atsilaisvinti gali tik po mėnesio, arba poryt emigruoja... Žodžiu sutariau su skardininku, kurį man rekomendavo kažkada Židinių meistrai.

Kaminas židiniui pavėsinėje - ypatingas ta prasme, kad reikėjo jį labai saugiai įrengti, nes aplink arti daug medinių konstrukcijų, ir stogas dar iš bitumo. Todėl nepigus malonumas tai bus.

Pats kaminas - metalinis vamzdis. Jame nusprendėme įrengti sklendę (aukštaitijoj dar berods zasupka vadinama). Tėtis suveikė metalinį apskritimą, privirino kai ką ir štai, vartosi:


Tą dalį kamino, kuri statysis ant gaubto, perdažome į spalvą, kuria yra nudažytas ir metalinis židinio gaubtas:

Na o kaminui daromas karkasas. Išpjaunama skylė ir iš profilių toks štai įrengiamas pagrindas:


Tuomet štai koks rimtas reikaliukas įrengiamas:


Karkasas daromas iš cetrio plokštės:

 
Štai koks:

Visas tas karkasas reikalingas tam, kad vamzdis jame tupėtų įvyniotas į akmens vatą, kuri labai saugiai sergės visas medines konstrukcijas ir pavėsinės stogą nuo karšto metalinio kamino. Įvyniojamas kaminas į tą akmens vatą:


Įkišti su ta vata kaminą ne taip jau lengva buvo:


Štai iš apačios kaip atrodo,  išlenda iš viršaus. Vėliau tai užsidengs lantutėmis ir nesimatys tos vatos.

Kaminas apskardinamas, ir dar papildomai uždėtas dar pusmetris vamzdžio, tuomet kaminas gaunasi gana ilgas - virš kraigo gavosi beveik metras. Pavėsinė visgi tarp medžių, vėjo nedaug, todėl tegu būna aukštas kaminas, bet to, ir žiežirbos aukščiau išlekia - tai ne pro šalį. Štai kaip atrodo šis mano galva nestandartinis kaminas:





Dar reikėtų įrengti kažkokią kepuraitę, nelengva tokiam kaminu bus sumastyti, matyt kažką manašaus į vietnamiečių skrybėlės formą. Kamino kainą skaičiavo su visom medžiagom i darbais apie 650 Lt, kol kas skardininkai turi baigti skardinti name esančius kaminus, susiskaičiuosim galutinai kiek vėliau. Nelengva su skardininkais kažkaip konkrečiai sutarti...

Na o židinuke baisiai jau noriu iškepti šašlykų. Trauka židinyje yra gera - su tuo viskas gerai. Tačiau dūmai užkuriant ugnį kiek veržiasi pro įvairias kol kas neužsanarintas skyles ir priekį. Taip greičiausiai yra dėl to, kad nėra tobula gaubto forma. Ugniai įsiliepsnojus viskas susitvarko. Tačiau iš pradžių dalis dūmų užsisuka. Na, reikės kažkaip patobulinti gaubto viduje tą dūmų kelią.

Bet kaip gera turėti ugnies! Jauku ir šilta net vėsų vakarą. Ryt laukia šašlykai ir šampanas. Reikia atšvęsti namo stogo uždengimo pabaigtuves!!! Na ir pasitikti rudenį - į mūsų sklypą jau atkeliavo raudonikiai, štai šiandienos radynės:



2013 m. rugpjūčio 29 d., ketvirtadienis

Turim stogą!

Stogas baigtas! Didžiulis AČIŪ tėčiui! Didžiulis didžiulis. Va kaip atrodo :)



O čia nuo pavėsinės stogo vaizdelis, kiek leidžia medžiai pamatyti:


Paskutinis dalykas dengiant stogą - vėdinimo detalės montavimas.

Detalė yra plastikinė ir atrodo taip:


Yra tokios kaip grotelės, pro kurias vėdinasi:

Tuomet yra griovelis, kurio apačioje skylutės - pro kurias laisvai teka lietaus vanduo ir ištirpęs sniegas:


O kraiginė čerpelė uždengia vėdinimo detalę taip, kad vanduo laisvai patektų į griovelį ir sėkmingai pro tas specialias skylutes išteka:


Štai sudėta plastikinė juodoji, prisukama su medvarščiais:


O kraigines čerpes iš anksto supjauname reikalingo pločio, ir prieš tai sulenkiame per viduriuką - padaromas kampas, patogu taip dėti ant vėdinimo detales:


Čerpelės prikalamos pro vėdinimo detalę prie OSB su 5 cm vinukais:


Po du vinukus į kiekvieną, ir čerpelė ant čerpelės. Štai iš viršaus matyti ir tas griovelis krituliams ir kvėpavimui:


Na ir visa ilga linija tvarkingai suguldyta:


Iš pradžių pergyvenom, kad tos vėdinimo detalės grožio stogui nesuteiks, tačiau sudėjus nuomonė pasikeitė - jos labai gražiai išbaigia stogo kontūrą, atrodo tvarkingai. Na ir svarbu tai, kad tinkamas vėdinimas tikrai būtinas dalykas bituminių čerpių stogui, kaip žuviai vanduo.


Beje, baigas ir pavėsinės stogas, kur jokio vėdinimo nereikia, ir ten kraigas be detalės atrodo štai kaip:


Įdomiai su čerpelių spalva - tos, kurios ragavo lietaus, tamsesnės, todėl naujai sudėtos šviesesnės. Tačiau lietus iškart viską sulygina.

Netrukus suskaičiuosiu, kiek gi kainavo man stogo sumuštinis.

2013 m. rugpjūčio 25 d., sekmadienis

Kaminas krosnelei sumūrytas savo jėgom!

Sunkiausi dalykai mūrijant Isokern kaminą buvo du: užkelti sunkius blokus ant stogo ir po stogu, na ir užėmė laiko išpjauti viename iš jų sklendei vietos ir kitame įėjimo skylutę. O dėlioti blokelius palyginus lengva - svarbu, kad klijų užtepti lygiai :)

Va įtaisyta sklendė, dar juška vadinama:


Čia tėtis sugalvojo, kad reikia panaudoti tokią specialią virvę, kad nesiliestų viduje su blokeliu:


Va virvutė jau viduje virš sklendės:


Atsidaro - užsidaro :) Sklenė tokiam aukšty, kad po to terasoje ją norint atidaryti teikėtų smaaarkiai pasistiebti

Tiesa sakant, sklendę nusprendžiau padaryti matyt tam, kad žiemą užsklendus neitų per kaminą šaltas oras. Kokia bus krosnelė - nežinau, bet jeigu net ir turės ta krosnelė savyje sklendę, kažkaip norisi, kad būtų ir sklendė ne namo viduje - visgi užlaikys šaltą oro gūsį...

Mūrijant šį kaminą dar reikia žinoti, kad jo negalima sulipinti su siena - tai kad būtų bent kažkoks mini-tarpelis, patogu įkišti kokį ploną kartoną ir po to išimti. Taip garantuotai kaminas bus laisvas nuo sienos, nes jis nuo temperatūros kaitos visgi juda, tai kad netraumuotų tuo savo judesio sienos, reikalingas tas tarpelis. Po to reikės pritvirtinti tą kaminą, idant ateity netabaluotų, bet matyt čia tėtis sugalvojo kaip nors gudriai ir super patikimai pritvirtinti - čia kiek vėliau, kai paaiškės užmanymas.

 Na ir tam, kad kaminas pro stogą praeitų, reikėjo nupjauti gegnę. jeigu anksčiau būtume žinoję, kad kaminas bus mūrijamas, tai gal su gegnių išsidėstymu ir kitaip būtume išsprendę šioj vietoj. Na bet gegnę ties siena nupjauti dabar jau kaip ne kaip reikia, ir po to jos pratęsimą kažkaip tarp kitų dviejų gegnių, kas jau terasoje, sutvirtinti.

Na o kaminui stoge prapjauta skylutė:


Štai matosi gegnė, kurią ir nupjauname:


Nupjauname gegnę (ji kad gražiai laikytųsi, po stogu sutvirtinama su kitomis iš šonų esančiomis gegnėmis, kad nenukristų ar pan.) Na ir toliau jau mūrijami-lipdomi kamino blokeliai:


Pro stogą išėjęs kaminas iškeliamas virš kraigo 35 cm.:


Iš tikrųjų tai turėjome dar vieną blokelį, su juo kaminas virš kraigo būtų iškilęs jau 60 cm. Tačiau labai jau ilgas tas kaminas tuomet atrodo... Kadangi kaminas nuo kraigo nutolęs daugiau kaip 1,5 m - o jeigu tiksliai - 1,85 m, tai užtenka ir tų 35 cm. Tam, kad įsitikintume, ar su trauka esant tokiam kamino aukščiui viskas ok, uždegėm prie krosnelės įėjimo į kaminą ugnį:


Iškart ugnis smarkiai pakrypsta, t.y. įtraukiama į angą - trauka yra! Ir ugnį smarkiai traukai aukštyn, tiesiog puiku:


Taigi nusprendėme, kad tokio kaminėlio ir užteks. Pradėjo tėtis jį sandarinti. Kadangi Pintari dangos jau neliko, tai šį kaminą teko aplipdyti su likusiu paklotu:


Čia labai svarbu nepagailėti mastikos su tais kaminais:


Spalva pakloto kiek skiriasi (ji pilko atspalvio, o čerpelių - melsvo), tačiau stogo nuolydis mažas ir tikrai nesimatys to spalvos skirtumo iš apačios. Taigi kaminas apvyniojamas kaip į kokius vystyklus:


Tiesą sakant kokių formų ir dydžių iškarpas išpjaustyti yra gražiai parodyta prie kamino įdėtoje instrukcijoje:


Pagal tai iškarpoma, priklijuojama, o po to padaromi įpjovimai kampukuose, kad patogu būtų užlenkti:


Užlenkiama ir su mastikos pagalba klijuojama:



Kad tepti sunkiai besitepančią mastiką būtų patogu, geriau iš medžio išskaptuoti medinę tvirtą lopetėlę, nes pirktos metalinės lankstosi ir visokiais kitais įmanomais būdais nepatogios, o medinė - super:




Kaminas aptaisytas, belieka pratęsti stogo dengimą, kurį galbūt rytoj pavyks ir pabaigti:


Po to beliks pritvirtinti kraigo vėdinimo detales, o ant jų užkloti čerpeles. Stogas atrodo tikrai gražiai. Dar tikiuosi pavyks artimiausiu metu ir visus kaminus apskardinti ( du name ir vienas pavėsinėje).

2013 m. rugpjūčio 22 d., ketvirtadienis

Kada geriausia tinkuoti sienas?

Statant namą po truputį, reikia matyt protingai ir atsargiai suplanuoti darbų seką. Jau džiaugsmingai norėjau įsistatyti langus, tačiau galbūt tą dėl saugumo derėtų nukelti kitam sezonui. Nes dabar namas neapšiltintas, ir jame negalime padaryti pamatėlių pertvarom, na ir tų pačių pertvarų išmūryti. Kodėl? Nes pamatėliai pertvaroms tiesiog daromi smėlyje atremiant juos į žemę. O stuktelėjus šaltai žiemai tą žemę kartu su pamatėliais ir visom pertvarom gali kilstelėti. Taigi pertvaras tik pavasarį.

Na o nėra pertvarų - nėra prasmės nieko kito ir daryti. O kam tuomet langus ir duris statyti - tai galima bus padaryti ir kitą vasarą.

Ir yra tokie štai darbai, kaip grindų išbetonavimas ir sienų tinkavimas, kurie siaubingai drėgni. Dabar vat suku galvą, kada geriausiai tas sienas tinkuoti laikas būtų. Galbūt verta kitąmet ir pradėti nuo šių darbų, iškart pavasarį? Ir sakykim, kaip ta drėgmė didžiulė - ar ji veikia kažkokiu būdu kitas medžiagas name, sakykim - ar difuzinė plėvelė atlaikys tokį didžiulį drėgmės kiekį?

Dabar galvoju, kad šiemet, kai uždengsime stogą, beliks apskardinti kaminus ir apšiltinti pamatus. Su namo darbais galima būtų ties tuo ir pabaigti.

O pavasarį pradėti nuo:
1) pamatėlių išliejimas
2) pertvarų išmūrijimas
3) grindų išbetonavimo, apšiltinant putplasčiu ir išvedžiojus vamzdžius santechnikai
4) elektros išvedžiojimas
5) sienų tinkavimas
6) langai ir durys
7) išorės sienų apšiltinimas ir išorės apdaila
o vėlų rudenį ar žiemą galima būtų po truputį apšiltinti ir stogą...jeigu užteks finansų visam šitam reikalui...

Anksčiau galvojau, kad išorės apdailą galima būtų daryti ženkliai vėlesniame etame. Bet neapšiltintame name nelabai ką toliau galima veikti. O drėgnus tinkavimo darbus matyt logiška kuo anksčiau padaryti...



2013 m. rugpjūčio 21 d., trečiadienis

Kaminas krosnelei

Mano dvejonės dėl krosnelės baigėsi tuo, kad krosnelė visgi bus. Tos dvejones buvo nuo pat pradžių - net neplanavau gyvos ugnies name, kad neišlaidauti tokiems "niekams". Bet pasidaviau - visgi sodyba be to dalyko kažkaip ne sodyba... Tuomet smarkiai vėl dvejonės apėmė, kai pradėjau domėtis dėl krosnelei kamino biudžeto, bet tas reikalas kažkaip išsisprendė sėkmingai visai.

Visų pirma turiu pasidžiaugti, kad tuo rūpintis pradėjau dabar, prieš dengiant stogą. Būtų dar geriau, jeigu tuo pasidomėčiau prieš dedant gegnes, žinoma. Reikalas tame, kad būdų įrengti kamina krosnelei yra net keletas ir labiausiai priimtinas pasirodė kamino išmūrijimas išorėje. Tam reikės kiek patrumpinti vieną gegnę, nes per ją tas kaminas kažkaip ir eina. Gerai, kad išorėje - kažkaip ir dėl stogo ramiau, ir dėl visokių šilumos nuostolių bei izoliacijos bei saugumo komfortabiliau - skylė stoge bus ne namie, o lauke.

Su kamino kaina gavosi kažkaip labai įdomiai. Aš paprašiau, kad "Židinių meistrai" paskaičiuotų, kiek man kainuotų kaminas 160 mm krosnelei plius ventiliacija ir darbais. Gavau pasiūlymą - 3300 Lt. Oi skauda. Susirašinėjau susirašinėjau, kaip čia būtų galima pigiau ir taip toliau. Išsiaiškinau, kad ventiliacija reikalinga būtų tik tuomet, jeigu krosnelė yra pagrindinis ir vienintelis šildymas ir kai stovi nedideliame kambaryje. O pas mane tikrai ne taip - krosnelė daugiau dėl malonumo, plius didelėj erdvėj. Tačiau ventiliacijos atsisakymas nesmarkiai mažina biudžetą.

Tuomet netyčia lankiausi Ermitaže, sukiojausi prie visokių plieninių vamzdžių, ir pamačiau kaminą ISOKERN. Sustabdžiusi pro šalį lėkusį darbuotoją, išsiklausinėjau, kas čia per stebuklas ir po kiek jis - sako krosnėms būtent toks puikiai ir tinka. Rašau laiška židinių meistrams, kokia gi jų nuomonė. Gaunu atsakymą - PUIKUS KAMINAS. Na po velnių, galvoju, o kodėl man jo nepasiūlė, kai kamantinėjau, kaip gi galima būtų pigesnio varianto man paieškoti. Labai nesmagiai kažkaip pasijaučiau...Žodžiu ačiū Ermitažo vaikinukui už pagalbą!

Nusprendėme, kad pagrindą kaminui galima išsimūryti aukštesnį - tai pigiau, nei nuo pat apačios mūryti modulinį. Išsimatavome, kiek reikia metrų kad btų tinkamai iškilęs aukščiau kraigo ir užsakiau 4 metrus, kurie kainavo 1214 Lt su atvežimu.

Taigi pradžioje - pagrindas:


Jis buvo daromas dar galvojant, kad bus kaminas su ventiliacija, todėl kiek platesnis nei reikia. Pagrindas toliau mūrytas iš likusių silikatinių plytų,  o vėliau, arčiau šilumos, iš keraminių.


Įstatytas įklijuotas rėmelis pravalos durelėms (jas iš tiesų paskubėta nupirkti, to visiškai nereikėjo, nes su ISOKERN kartu komplektuojasi taip pat simpatiškos pravalos durelės):


Numatėme, kurioje vietoje bus krosnelės išėjimas, nes reikia labai tiksliai pataikyti, štai pabraižyta, kurioj vietoj turės būti modulinio kamino pradžia, ir kurioj vietoj ta skylutė:


Sumūrijom iš plytų kiek įmanoma, ir štai "išpjauta" skylutė sienoje, o į vidų įstatytas keraminis cilindriukas - jis atliko nuo Shiedel kamino. Jis yra 18 cm diametro, krosnelės bus greičiausiai kokių 15 ar 16 cm, žiūrėsime.

O štai ta skylutė iš vidaus, ji per sienos vidurį, nes krosnelė ir stovės per viduriuką:


Dabar reikia iškirsti skylę stoge, sudėti kaminą - tai daryti teks savo jėgomis, sutvarkyti gegnę, na ir žinoma apskardinti šį kaminą.

Kol kas kamino biudžetas toks:
Kaminas 4 m - 1214
Durelės pravalos - 32
Sklendė - 45
Plytos pagrindui - 17
Montavimo putos - 29
Viso: 1337 Lt

Na o išorėje kaminą išklijuosiu klinkeriu, jo dabar matosi daug, bet vėliau, kai užsidės šiltinimo medžiaga ir medinė apdaila, išsikišęs jis bus vos vos, ir tikiuosi gražiai įsikomponuos terasoje. Taigi kaminas krosnelei atpigintas kiek tik įmanoma, ir  visgi bus kokybiškas kaminas.

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...