2012 m. gruodžio 28 d., penktadienis

Ieškau nuostabaus mūrininko :)

Pradedu ieškoti kas galėtų mūro darbus atlikti. Jeigu kas galėtumete tarti gerą žodį apie kokius meistrus - tarkite, jeigu nenorite tinklaraštyje viešai - labai dėkinga būsiu už laiškutį adresu sodybastatau@gmail.com

Mūrysiu iš haus blokelių, labai tikiuosi, kad galima bus startuoti kovo pabaigoj - balandžio pradžioj, nors su orais ne-kažin-kaip sekasi kol kas :)

Su artjėjančiais visus! Kad mums visiems ir oras puikiai gelbėtų, ir meistrai būtų darbštūs, išmanūs ir geranoriški, ir statybines medžiagas pasisektų už gerą kainą nusipirkti, puikios nuotaikos, auksinės kantrybės,  fantastiškų idėjų ir kad išlaidas skaičiuojant gudrūs ir sumanūs jaustumėmės :)


2012 m. gruodžio 26 d., trečiadienis

Visgi: krosnelė ar židinys?

Aš labai rimtai susimąsčiau. Matyt per Kalėdas itin reikliai vertinu jaukumą...
Galbūt man galėsite patarti - ką gi namuose sodyboje pasistatyti: krosnelę ar židinį?
Trumpai istorija tokia: kadangi taupiai statausi, tai apskritai mintį apie gyvą ugnį buvau išoperavusi. Tačiau architektas nepaklausė būtent šio vienintelio mano "reikalavimo" ir projekte numatė vietą "bent krosnelei". Taigi klausimas - ne kas yra efektyviau, o - kuris malonumas būtų didesnis?

Krosnelė - nusiperki ir pastatai. Atrodo estetiškai, šiuolaikiškai, plius tai - alternatyvus šildymo šaltinis, kai ir jeigu sakykim dingtų elektra... Minusus matau du - nuo jos labai šyla ir šiltu metų laiku baisiai karšta būtų mėgautis ugnimi, o antras - ta ugnis uždara, toks kaip cukraus laižymas per stiklą...

Na o židinys, kuris tiesiog dėl gyvos ugnies - minusas tas, kas nebūtų to alternatyvaus šilumos šaltinio, na ir statyti jį reikia, vargo bus šiek tiek. Vis gi tai gyva ugnis, prie kurios jauku pasėdėti, oi kaip jauku...

Vat ir galvoju, kas geriau. Ar taip:
 Ar taip?

Židinį be konvektoriaus ir ortakių nebūtų brangu pasistatyti matyt, kainos atžvilgiu gal net tas pat kaip kokybiška krosnelė. Kitavertus galvojau, kad kol katilo nebus, krosnelė kelis metus galėtų šildyti namuką :) O židinio džiaugsmą aš turėsiu pavėsinėje - jeigu sakykim ką nors keptis ar pan. - žodžiu galimybė ką nors pasigaminti - pasitroškinti židinyje - bus.

2012 m. gruodžio 20 d., ketvirtadienis

Rašymo lenta

Kai turi sodybą, rūpesčių trūkumu nepasiskųsi. Tokių rūpesčių ypatumas tas, kad jie dar ir sezoniniai. Ir jeigu ką praleisti pamirši - tik nagus nusigraužti beliks. Na aš apie tai, kad reikia pavasarį suspėti pasėti ar pasodinti ar persodinti ką, ar kažkokiu metu eglišakiais kokią rožę uždengti, medelius baltai nudažyti, nuo zuikių aštriadančių apsaugoti, na ir nepamiršti kokius čiobrelius parinkti... Viskam savas laikas, kad tik ko nepamiršti.

Galvoju, kad labai patogu turėti sienos lopinėlį - rašymo lentą, ant kurios susirašyti sąrašą darbų - rūpestėlių:
Yra tiesiog specialūs dažai - uždažai lopinėlį ir turi patogų praktišką dalyką, ir atrodo kažkaip visai originaliai ir jaukiai.

2012 m. gruodžio 15 d., šeštadienis

Elektros reikalai, dėžutė ir flirtas su Lesto

Klausk ir tau bus atsakyta - rodos taip ten rašo...

Na kadangi statybos nėra jau toks labai moteriškas reikalas, tai galvoju smalsumas, atkaklumas ir entuziazmas turėtų gal to nežinojimo dalį atpirkti. Kadangi nuoširdžiai galvojau, kad LESTO pajungs man elektrą per 310 dienų, tai jau kai tos dienos praėjo - rugsėjo vidury - pradėjau nerimauti, nes tame super-duper šiuolaikiškame Lesto puslapyje "mano elektra" kur atseit matyti gali savo projekto eigą vis dar buvo parašyta, jog vyksta rangovo atranka...

Kokia rangovo atranka? Pas mane jau ir transformatorinė stovi, ir kabelis pratiestas nuo jos. Na tai aš ir rašau tam Lesto - atseit, "alio, o kaip ten mano 310 dienų, gal man kokį dokumentėlį reikia pristatyti ar pan... Oi ne...rašo man Lesto, viskas vyksta laiku, viskas labai puikiai, va dabar vykdoma komisija dėl objekto pridavimo, nors "rangovas turi terminą iki lapkričio pradžios nuo rangovo pasirašymo rugpjūčio 10 dieną  per 90 kalendorinių dienų." Darbai laiku, nesijaudink, žodžiu. Kokios 90 dienos? Mano sutarty su LESTO figuruoja 310 kalendorinių dienų "Objekto prijungimo terminas" nuo įmokos dienos.

Aš nesinervinu, man ta elektra jau beveik šiais metais ir nereikalinga, šiaip jau darosi įdomu flirtuoti su ta hidra pavadinimu Lesto. Na ok, kadangi suteikė informacijos, kad spalio 25 yra užsakytas atjungimas pastotėj jungimui ir įtampos pateikimui į mano objektą, tai laukiu tos spalio 25. 

Sulaukiau. Lesto tyli. Pradėjau rašyti laiškus. Parašiau tam, iš ko buvau gavusi laiška su pasiūlymu nesijaudinti ir patikinimu, kad viskas vyksta laiku. Gaunu atsakymą, kad kreiptis turėčiau į kitą kolegą. Kreipiuosi į nurodytą, gaunu atsakymą, kad turėčiau kreiptis į pirmąjį. Smaguma!

Tuomet rašau bendruoju paštu ir...gaunu džiugią žinią iš kažkokio automato, kad mano paklausimas užregistruoas. Valio! Tada po 5 dienų gaunu dar vieną pranešimą, kad mano paklausimas yra perduotas...ok....ir ką jūs sau galvojate, gaunu laišką, kad LESTO kviečia mane į pasimatymą tam, kad pasirašytų su manim sutartį. Aš bėgte...O ten Laisvės prospekte žiūri į mane akis išpūtusios moteriškės, sako tau dar varžų matavimus reikia padaryti, dar kažką... Na aš joms sakau - aš rašiau laišką, kad man pasakytų aiškiai ką man reikia padaryti ir ką susitvarkyti, kad toliau galėtų vykti darbai. Kokio velnio jūs mane kviečiatės? Žodžiu išsireikalavau, kad man duotų kokią nors atmintinę ką po ko reikia daryti, kad duotų licenzijuotų elektrikų sąrašą, kurie varžų matavimus galėtų padaryti.

Perskambinau tų elektrikų pagal LESTO duotą sąrašą kokius 10. Man reikia padaryti varžų matavimus ir pastatyti statybinę dėžutę, prie kurios būtų pajungtas elektros kabelis. Kainos svyruoja nuo 450 iki 800...Išsiaiškinau, kad vien dėžutė kainuoja 350 Lt, o varžų matavimus galima ir už 100 Lt susiorganizuoti. Radau internete per skelbimus naudotą dėžute - ten svarbu, kad būtų nuotekio relė gera, nusipirkau už 220. Na ir atvažiavo elektrikas, patikrino viską ir prijungė kabelį, nes patys nemokam. Viskas kainavo 320 Lt. Su tais dokumentais eisiu į Lukšio gatvę, pas Valstybinę energetikos inspekciją.

O einant ten reikia turėti štai tokius dokumentus, kuriuos licenzijuotas elektrikas paruošė:
1) pažyma, kad darbai objekte baigti
2) Varžos matavimo megommetru protokolas
3) Įrenginių įžeminimo pereinamųjų kontaktų varžos matavimo protokolas
4) Schema el. įvado

Tam, kad elektros dėžutės nepavogtų, pritvirtinom ją prie pamato:

O tada sukrovėm tokią krūvelę iš blokelių, paslėpėm kabelį, kad atrodytų tiesiog kaip statybinės betvarkės krūvelė:

Čia tikrai ne paranoja. Atvažiavę į sklypą radome išplėštas laikino namuko duris:

 Vagys įlindo, bet nieko nerado - besiruošdami žiemai išgabenome visus įrankius ir vertingesnius daiktus į garažą, o trimerį ir karutį priglaudėm pas kaimynę tvarte.

Vagys supjaustė plėvelę - matyt per ją norėjo apžiūrėti antrą namuko pusę, sulaužė suolelį - matyt juo daužė gal kažką...

Na, tikrai nebuvau šoke, visko galima tikėtis, dėl to ir ištuštinom namuką, kad neliktų jame nieko vertingo. Ten guli stogo danga pavėsinei - tačiau matyt kaimiečiai nelabai žino kas tai yra, o be to tai sunku - paprastai nenusineši kaip kastuvo ar kokio grąžto. Duris šiai ne taip sutaisėm:


Gal antrąkart nelįs jau?

2012 m. gruodžio 4 d., antradienis

Dar kartelį apie pamatų kainą

Turbūt suprantama, kad pamatus savo jėgomis žmonės daro ne dėl to, kad neturi ką veikti, bet tam, kad sutaupytų. Tam, kad būtų galima įvertinti ir palyginti pigiai ar brangiai kainavo pamatai, geriausia matyt lyginti kubo kainą. Labai smulkiai ir atvirai aprašytos mano pamatų išlaidos štai čia:
http://statausodyba.blogspot.com/2012/11/kiek-kainavo-pamatai.html

Tačiau kadangi yra komentarų, teigiančių, jog darė samdydami ir pigiau, norėčiau kiek tiksliau įvertinti tokių kaip mano pamatų kainą. Iškart užbėgant už akių galiu pasakyti, jog "netaupėm" ant tokių dalykų:
- pylėm kokybišką, t.y. geresnės markės betoną
- nemaišėm patys betono, o užsakėme betonvežį ir tai darėme dėl dviejų priežasčių: 1) įvertinom, jog patiems maišant - reikia ką nors ieškoti samdyti, nuomoti maišytuvą, vežtis statybines medžiagas ir visi kiti papildomi rūpesčiai, 2) darėme rostverką iš haus blokelių, o juos patartina užpilti iškart vienu ypu, kas po truputį maišant patiems nebūtų įmanoma
- dėjom armatūros tiek, kiek reikia ir tokio storio, kokio reikia (kartais čia pataupoma)

Ir dar paprastai žmonės kalbėdami apie pamatų kainą neįtraukia į ją grunto tyrimų ir dažniausiai neįtraukia smėlio kainos rostverkui užpilti. Todėl tam, kad galima būtų palyginti, iš visos 14.424 Lt sumos atimu 500 Lt už tyrimus ir 2000 už smėlį.

Į polius užpylėme 10 kubų betono, o rostverką sudaro 10,5 kubų, taigi viso 20,5 m3.

Pamato kaina gavosi 11.924 / 20,5 = 582 Lt / m3

Kiek teko girdėti, labai gerai, jeigu rastumėte kas kokybiškai padarytų pamatus už 800 lt/m3. Paprastai savo darbą vertinančios brigados daro už 1000 Lt / m3, na bet radau ir laimingųjų, kuriems pavyko pasidaryti ir už 750 Lt (apie kokybę nieko negaliu pasakyti).

Taigi, jeigu turite laiko ir norite sutaupyti, verta pamatus daryti patiems. Jeigu lyginti mūsų kainą su labai gera rinkoje vyraujančia kaina (800 už kubą), mes sutaupėme apie 4500 Lt. Dar sutaupėme ant smėlio rostverkui, nes tikrai įstengėme surasti pigiau, taigi viso mūsų sutaupymas minimum 5000, o gal net ir 6000 Lt. Galima buvo dar šiek tiek sutaupyti patiems maišant betoną, tačiau mums tai nepasirodė patrauklu - rūpesčių buvo ir taip apstu.


Tiesiog patausojome savo jėgas kitiems darbams. Be to, pasisekė, kad betonvežio vairuotojas nuoširdžiai patarė užpilant rostverką suskystinti betoną, o tai yra labai svarbu. Ir reikia dar žinoti, kad pagal technologiją, užpilinėti vienu ypu reikėtų ne daugiau kaip tris blokelių eiles, jeigu eilių daugiau - yra rizikos, kad gali betonas ne visur pasiekti arba / ir išsikreivinti.

Na ir žinoma patarimas skaičiuoti viską. Nes tik dabar matau, kokią didžiulę sąmatos dalį sudaro tokie dalykai, kurie atrodė bus mažmožis:
betono transportavimas ir siurblio nuoma (tai darėme dukart, poliams ir rostverkui) - 1500 Lt, blokelių transportavimas - 250 Lt, ir smėlis rostverkui, kas atrodė visiškai niekniekis - 2000. Taigi štai tokie dalykėliai sudarė net ketvirtadalį pamatų kainos :)



Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...