2012 m. balandžio 22 d., sekmadienis

Pirmieji statiniai

Žinoma, tai lauko WC ir laikinas namukas-stogas virš galvos. Galbūt kam nors nereikalingas koks "kioskelis"? Mielai priglausčiau :) Veikiausiai pigiai čia neprasisuksiu, tuomet teks įsirengti patiems iš osb plokščių. Na bet būna stebuklų ir gal kam nors nėra kur dėti atitarnavusio daikto...

Bandymas pasistatyti lauko WC... nevyksta viskas taip paprastai, deja...
Praeitą savaitgalį iškasėme duobę sklypo kampe 1 m3. Sukonstravome medinį karkasą ir palikome, kad šį savaitgalį pabaigtume. Labai neramina gruntinio vandens lygis - toje vietoje kur kasėme, 70 cm gylyje pradėjo sunktis vanduo. Na ir praeitą savaitę palijo... Palijo matyt labai smarkiai, nes penktadienį smalsumo vedama nuvažiavau žvilgtelt kaip "laikosi" duobė - ji buvo pilnut pilnutėlė vandens iki pat kraštų!

Matyt vanduo neprasisunkia, pagalvojau, išsemsime vandenį, ir kai bus stogas virš duobės, tai vanduo laikysis ties 70 cm riba. Tačiau šiandien atvažiavome, semtelėjome vandens - pasirodo, žemė apgriuvusi ir tikrai gana didelė rizika kad viskas įgrius.

Žemė apgriuvusi iš apačios - matyti čia:

Taigi pradėjome viską iš naujo - kasti kitoj aukštesnėj vietoj duobę. Čia mus užklupo lietus, sušlapome, susipakavome ir išvažiavome.

Tiesą sakant man iš pradžių nekilo klausimų kaip įsirengti lauko WC, nes tėtis sakė, kad žino kaip - iškasi duobę, pastatai būdelę, po trijų metų tas WC jau gal nereikalingas bus, užverti žeme ir viskas... Šiandien prisėdau ir pasirodo, kad toks WC gan smarkiai gali užteršti aplinką. Dar radau informacijos apie kompostuojančius tualetus - jie berods ekologiški, bet tuomet matyt nereikia net ir duobės kastis - tiesiog statai gana didelį kibirą ir reikia užsitikrinti nemažą pjuvenų kiekį...

Tiesą pasakius kaip žingsnis po žingsniuko padaryti lauko WC niekur neradau :( O gal aš per daug stresuoju ir reikia žiūrėti paprasčiau į tokį reikalą? Tuo WC naudosimės labai fragmentiškai iki kol neįrengsime normalaus wc, dažniausiai tik šiltu metų metu ir t.t.

Tiesa, laukiu iš architekto topo nuotraukos su namo kontūrais, kad galėčiau užsakyti grunto tyrimus. Renku informaciją kas už kokią kainą tokį tyrimą daro, bandau išsiaiškinti, kas yra "zondavimas" ir ar man reikia ir jį darytis. Beje, padarytas elektros projektas - perduotas tinklams. Apie tą elektrą parašysiu atskirą įrašą tikrai :) Nežinau kaip dėl žemėtvarkos projekto - paskutinis parašas turėjo būti balandžio 13,  po to nusikėlė į balandžio 20, bet niekas ragelio nekelia, tai kol kas nežinioje ir su viltim... nes eilinis valdininkas eilinį kartą išeis dviem savaitėm atostogų ir viskas gali nusikelti, o turėjo būti baigta kovo vidury. Kantrybės... Pagalvojau, kaip būtų nuostabu, jeigu visi valdininkai atostogautų kartu visi vienu metu :)

2012 m. balandžio 9 d., pirmadienis

Sklypo ribų apželdinimas

Norėčiau dar šį pavasarį apželdinti sklypo ribą su keliu ir kitą pusę, kuri ribojasi su kaimyno ariamu lauku.
Nors anksčiau galvojau, kad nuo žvyrkelio atsitversiu alyvomis - vis gi šiandien, vaikščiodama po sklypą sugalvojau, kad apsodinti pušaitėmis - matyt bus geresnis sprendimas.

Vienavertus, jų pilna aplink auga: dvimečių-trimečių pušaičių pilnas skypas, taigi tiesiog reikės persodinti. Pirmus metus jos žinoma sustos augusios, bet po keleto metų išaugs į iki 1,5 metro aukščio tvorą. Pušys auga gana greitai - tai didelis pliusas, nes tikrai norisi atsitverti nuo kelio dulkiu, nors keliuku automobiliai ir nevažinėja labai dažnai. Na ir didelis privalumas - tokia "tvora" yra vasarą-žiemą žalia ir graži. Norėjau imti ir susodinti šį pavasarį, bet pasirodo, ankstyvą pavasarį sodinti pušų negerai - jos nemėgsta šaltos dirvos (tiesą sakant, būtų persodinamos iš vienos vietos į kitą...reikės dar pasitikslinti).

Vat tik niekur nerandu konkrečios informacijos, ar galima sodinti medelius kelio apsaugos zonoje. Radau tik teiginį, kad "Kelių apsaugos zonose medžiai, jų grupės ir krūmai, augantys ne miško žemėje, nukertami ar kitaip pertvarkomi nustatytąja tvarka savivaldybės institucijai išdavus leidimą."  T.y. reglamentuojamas tik iškirtimas? Tuo pačiu visokių įstatymų ir tvarkų paskirtis - reguliuoti, kad netrukdytų eismo sąlygoms, gerintų kraštovaizdį ir gyvenimo kokybę. Todėl galvoju, kad apsodinus pušų tvorele visas tas sąlygas išpildyčiau... Nežinau, kur čia reikėtų teirautis.

Su kaimynais lyg ir viskas aišku - krūmus galima sodinti ne arčiau kaip 1 metras nuo sklypo ribos, žemaūgius medžius, kurie užauga iki 3 metrų - ne arčiau kaip 2 metrai, o aukštesnius - ne arčiau kaip 3 metrai nuo kaimyno sklypo. Vadinasi, jeigu pasodinsiu pušeles ir jas formuosiu (berods, tai galima), skatindama augti ne į aukštį, o į plotį - tai gal reikėtų susodinti 2 m. atstumu nuo kaimyno sklypo.

Nuo kito kaimyno sklypo (jis tuščias - laukinė gamta) nutariau nesitverti (kol kas), nes labai gražus vaizdas - beržai su pušimis. Apskritai mano planai statyti tvorą priklausys nuo to, kokie čia kaimynai kaime. Jeigu vietiniai elgiasi draugiškai - tai kam tos tvoros...

Tačiau labiausiai norėčiau atsitverti nuo kelio - nes jau šį pavasarį iš pakelės pririnkau kelis maišus šiukšlių. Gal gyvatvorė duos vietiniams ženklą, kad sklypas yra puoselėjamas ir kiek sulaikys juos nuo bambalių ir čipsų maišlių mėtymo į mano sklypą? :)

2012 m. balandžio 4 d., trečiadienis

Terasa. Į rytus ar į vakarus?

Šiandien nuvažiavome su architektu į sklypą parinkti namui vietos bei pažiūrėti, kaip jį pakreipti. Tuo pačiu reikėjo numatyti, kur galima bus pastatyti ūkinį pastatą, kurs taip pat tarnaus ir kaip stoginė automobiliui. Na ir dar sugebėjome numatyti vietą pavėsinei.

Gerbiameji, tie, kurie skaitė ir diskutavo, į kurią pusę kreipti terasą reikėtų - nusišypsosite. Namo vietą ir "kampą" parinkome taip, kad terasa, t.y. jos kampas bus nukreiptas tiesiai į pietus. Vadinasi, viena jos pusė žiūrės į pietryčius, kita - į pietvakarius. Taigi bus saulėta visą dieną.

Tačiau buvo skirtingų nuomonių, kas yra geriau - link rytų, link vakarų, turėti dvi terasas, turėti terasą aplink visą namą...

Aš būčiau už vieną, bet didelę terasą. ne mažesnę nei 20 kv. m. (pas mane ji bus apie 30)
Vienareikšmiškai nereikėtų kreipti terasos į šiaurę.
Dėl rytų ar pietvakarių pusės - jeigu terasa orientuota taip, tai kiekvienas vasaros rytas bus saulėtas ir šiltas   (o rytai vasarą pas mus gana šaltoki būna ir rytinė saulė yra didelis gėris)
Dėl vakarų - na, rudenį ar pavasarį galima ilgiau mėgautis saulės spinduliais. Bet reikia nepamiršti dviejų dalykų: pirma) vėjai mūsuose šiaurės - vakarų, todėl šaltesniu metų laiku šaltas vėjelis nėra labai malonu. O vasarą jeigu užeis smarki liūtis ir dar su vėju - tai į terasą, net jeigu ji po stogu - lis. antra) karštą vasarą vakare nuo saulės norisi slėptis, nes ji truputį "nuobodi" - kabo tokiame aukštyje, kad spigina į akis. Ir jeigu jūsų terasa be stogo - ta saulė jau kiek vargina.

Ar terasa su stogu? Mano - taip. Ir ne tik todėl, kad dažnai vasaros lietingos. Tai slepia nuo saulės, kaitros. Visą diena gali praleisti terasoje - grynam ore ir pavėsyje. Na o kai lyja ar ruduo - tokioje tersoje vis dar su malonumu gurkšnosi kavutę rytais :)

Grindys. Medinės - basom kojom malonu. Akmens plytelė - irgi malonu, patogu. Tačiau aš už medines grindis terasoje, jau vien dėl to, kad labai myliu medį (nors ir nesu rastinių namų gerbėja). Žinoma, medines labiau prižiūrėti reikės, tačiau juk tai sodyba...

Tiek apie terasą. O namukui vietos ieškojome bėgiodami po sniega krintant didžiulėm snaigėm. Toks štai  pavasaris šiemet... Pasisekė suplanuoti namo išdėstymą taip, kad neiškirsti gražiausių medelių, liko vietos prieš namą ir ūkiniam pastatui. Na ir netoli - tarp medžių bus pasislėpusi pavėsinė, kurioje noriu įrengti lauko židinį. Manau gan greit sulauksiu išplanavimo, būtinai patalpinsiu viešai apžiūrai.

Su artėjančiom šv. Velykom! Laukiam tikro pavasario.


Vaizdelis pro mano buto langą, balandžio 4 dieną.

Kaip auginti šitake grybus Lietuvoje

Shiitake grybų auginimas - labai įdomus procesas. Mūsų Lietuvos klimatas puikiai tam tinka. Juos auginti populiaru yra Japonijoje, Kinijoje,...